Riigikogus oli jutuks Autorollo: ühest seinast võeti raha, tund aega hiljem pandi sisse Reformierakonna pangakontole

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Reformierakondlased lähevad kollektiivselt higiseks, kui kuulevad sõnu “Autorollo” või “kilekotiraha”. Pilt on illustratiivne.

Esmaspäeval toimus Riigikontrolli seaduse, erakonnaseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse (erakondade rahastamise kontrollorgan) eelnõu esimene lugemine, mille ajal puudutati ka opositsiooni jaoks ebameeldivaid asju.

Saadik Tõnis Mölder märkis oma sõnavõtus, et saalis on vähe neid inimesi, kes on reaalselt Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni tööga kokku puutunud, kuid tema on olnud selle komisjoni liige kolm aastat, sealhulgas veel juurde pool aastat asendusliige.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“See, kuidas komisjon töötab ja millist rolli erakondade rahastamise järelevalves mängib, on tegelikult pehmelt öeldes absurdne,” nentis Mölder. “Teadupärast toimuvad seal komisjonis kõik ettekirjutused või otsuste tegemised hääletuse teel. Ma ei kujuta ette, et kui politsei teid kinni peab, siis üks politseinik ütleb, et te ületasite kiirust, teine hääletab vastu ja ütleb, et te ei ületanud kiirust. Aga hääletuse teel toimuvad seal kõik otsused.”

“Üks kolleeg siin küsis (Taavi Rõivaselt – toim.), kuidas selle kilekotiraha või Autorolloga oli. Autorollo puhul kõige lihtsam näide. Meile toodi konkreetsed faktid. Ühest seinast võeti raha, tund aega hiljem pandi raha sisse Reformierakonna pangakontole. Ja siis hääletuse tulemusena, 7 vastu, 2 poolt, menetlust ei algatatud,” rääkis Mölder.

Kilekotiloo ja “silvergate” tuletasid kõnetoolis olnud põhiseaduskomisjoni liikmele Taavi Rõivasele meelde EKRE saadikud Peeter Ernits ja Helle-Moonika Helme, kes märkisid, et sel ajal oli komisjon olemas, aga lugu soikus, seda ka prokuratuuris.

EKRE saadik Anti Poolamets kommenteeris juhtunut järgmiselt: “Kui saalis arutati erakondade rahastamise järelevalve andmist riigikontrollile, oli Reformierakond väga kriitiline. Aga kui Rõivasele hakkas tulema küsimusi kilekottide kohta, siis läks ta närviliseks ja palus nii vanu asju mitte meelde tuletada. Veelgi hapumaks läks ta siis, kui järelevalve asjade aegumistähtajaks pakuti 10 aastat. Päeva nael oli siiski endise Erakondade Rahastamise Järelevalve komisjoni liikme Tõnis Mölderi jutt, kus ta kirjeldas, kuidas komisjon hääletas maha 7:2 häältega Autorollo skandaaliga seotud uurimise. Nimelt oli järelevalve komisjonile saadetud pangaväljavõtted, millest oli näha, kuidas Autorollo arvetelt võeti suuri summasid ning mõne tunni jooksul tegid juhtivad reformierakondlased täpselt samades summades oma erakonnale annetusi. Nende hulgas oli ka Taavi Rõivas.”

Mölder tõi veel teisigi markantsemaid näiteid ERJK tööst. Nii tehti ettekirjutus avalike vahendite kasutamise eest ühele erakonnaliikmele, kes osales ühes telesaates, selle eest, et ta võttis saates seitse minutit sõna. Selles saates osales veel üks poliitik, samamoodi erakonnaliige, kes kandideeris Riigikogu valimistel, tema osales saates sõnavõtuga kuskil 6 minutit ja 38 sekundit, aga tema ettekirjutust ei saanud.

Teine näide oli see, kus üks saadik sai ettekirjutuse selle eest, et üks ajaleht trükkis ära pressiteate temast, kusjuures see inimene ise ei andnud sellele ajalehele mitte ühtegi tsitaati. Ajaleht võttis copy-paste BNS-ist ja ERR-i portaalist ühe lõigu, liitis need kokku ja avaldas, aga ettekirjutus tehti poliitikule, kes isegi ei teadnud seda, et temast tehti selline pressiteade. Jällegi hääletuse tulemusena.

Allikas: Riigikogu stenogrammid

6 commentsOn Riigikogus oli jutuks Autorollo: ühest seinast võeti raha, tund aega hiljem pandi sisse Reformierakonna pangakontole

 • Avatar

  Sääl ERJK-s tundub täielik demokraatia olevat.😁

 • Avatar

  Tule taevas appi ja selline varastajate ja vassijate sekt meie kõigi riigikogus, ehk kerstident annab neile kõigile eeskujulikkuse ordeni.

 • Avatar
  White Pride Worldwide

  Vaadake tagant plaanist Kallase ja Rõivase kehakuju. Suured tagumikud-üks võimalikest salajuudi füüsilistest omadustest.

  • Avatar

   Miks “salajuudi”? Nende mitteeestlaste rahvuslik kuuluvus on ju üldteada.

 • Avatar

  Sama jama toimus ju ka kõikides omavalitsustes, kus REF võimule sai.
  Omavalitsustega toimetati kui oma eraettevõttega ja eelarvega kui oma pangaarvega.
  Nt Harkus Kasuri ja Rahumägi.

 • Avatar
  Ei midagi uut siin Päikese all!

  Kunagi uhkeldas üks erakond, vist oli see Isamaa, et ta loodi Konrad Adenaueri fondi rahadega. Muide, ka V.I. Lenini tegevust rahastas algusaastatel Saksamaa.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused