Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riigikohtus jätkub 26 omavalitsuse kaebuse arutamine haldusreformi vastavuse osas põhiseadusele

04.10.2016
RIIGIKOGU
© Scanpix

Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium pidas teisipäeval avaliku istungi haldusreformi seaduse põhiseaduslikkuse küsimuses ja jätkab arutelu. 

Riigikohtu pressiesindaja sõnul jätkub arutelu edasiselt kolleegiumi siseselt ning lahendi kuulutamise aega riigikohus teisipäeval veel paika ei pannud. 

Teisipäevasel istungil olid kohal justiitsminister Urmas Reinsalu, riigihalduse minister Arto Aas, õiguskantsler Ülle Madise, kohalike omavalitsuste esindaja vandeadvokaat Paul Varul, valitsuse esindaja vandeadvokaat Jüri Raidla ja eraldi veel ka Kõpu valla esindus. 

Riigikohtult on põhiseaduslikkuse järelevalve menetluses haldusreformi seaduse sätete kehtetuks tunnistamist taotlenud 26 kohalikku omavalitsust: Kõpu, Juuru, Tõstamaa, Abja, Emmaste, Illuka, Järvakandi, Kambja, Kullamaa, Kõo, Käina, Leisi, Luunja, Lüganuse, Mäetaguse, Nõo, Pala, Pöide, Pühalepa, Rakke, Tudulinna, Vaivara, Ülenurme, Haaslava ja Karksi vallavolikogud ja Loksa Linnavolikogu. 

Riigikohtusse pöördunud kohalikud omavalitsused vaidlustavad haldusreformi seaduse sundühendamist puudutavate sätete kooskõla kohaliku omavalitsuse enesekorraldusõiguse, individuaalse õigussubjektsuse garantii, ärakuulamise nõude, finantsgarantii ja üksuste võrdse kohtlemise nõudega, samuti demokraatia ning õigusselguse põhimõtetega.

Vaatamata Konservatiivse Rahvaerakonna ja teiste opositsioonierakondade tugevale vastuseisule ning ööistungitele surus Reformierkond koos IRL ja SDEga uue haldusreformi eelnõu teerullimetoodikaga läbi, ehkki seaduses oli tõsist juriidilist praaki ning protsess oli poolikult ette valmistatud. 

BNS-UU

FOTO: PM/Scanpix Haldusreformi arutamine Riigikogus ööistungil 11.mail 2016