Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Seadusi eirav Põltsamaa vald tõrjub EKRE-t valimiskomisjonist – kas läheb suuremaks võltsimiseks?

-
26.02.2019
Põltsamaa vallavõim teeb oma maine eriti sinepiseks.
© UU

Enne valimisi tuleb riburada teateid sellest, kuidas peamist opositsioonijõudu EKRE-t üritatakse igati tõrjuda, ja seda ka sotsimeelses Põltsamaa vallavolikogus. Nüüd on erakond esitanud Vabariigi valimiskomisjonile vastavasisulise kaebuse.

Kogu selle vaidluse sisu on selles, et sotsist vallavanema Margus Möldri juhitav Põltsamaa vallavõim ja sotsimeelsete ülekaaluga vallavolikogu ei taha lasta EKRE inimesi valimiskomisjonidesse. Siit tekib kohe küsimus, et kas valimistel hakataks tulemusi võltsima – selleks on ju võimalusi palju, alates komisjoni liikmete soovitustest, kuidas “õigesti” hääletada, kuni vanainimeste või veel kellegi asjatundmatu eest ära hääletades.

Teiseks soovib EKRE teada, kuidas saab üks vallavalitsus kohandada endale valimiste kohta käivaid seadusi ja mida arvab sellest valimisteenistus? Sest kogu see EKRE eemaldamisele suunatud tegevus näitab, et rahvuskonservatiive tahetakse tegelike tulemuste nägemisest eemal hoida.

Loost täpsemalt. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond esitas 25. veebruaril Vabariigi valimiskomisjonile kaebuse  Põltsamaa Vallavolikogu 31. jaanuari 2019 otsusele nr 1-3/2019/10 „Riigikogu valimisteks jaoskonnakomisjonide moodustamine“. Põhjuseks on see, et EKRE esitatud jaoskonnakomisjoni liikmekandidaadid on määratud komisjonidesse asendusliikmeks, jättes nad ainsana komisjonidest välja.

EKRE leiab, et Põltsamaa Vallavolikogu on rikkunud RKVS § 191 sätestatud jaoskonnakomisjonide moodustamise põhimõtted. Vallavolikogusse kuulub 9 inimest valmisliidust “Ühine Põltsamaa”, 7 sotsi, 3 keskerakondlast ning 2 saadikut nii EKRE-st kui ka Reformierakonnast.

11. veebruaril 2019 saatis Kert Kingo Põltsamaa vallasekretäri e-postile kaebuse Põltsamaa Vallavolikogu otsusele, milles juhtis tähelepanu valimisjaoskondade moodustamise reeglitele ja Põltsamaa valla volikogu poolsele eelnimetatud seadusesätete rikkumisele ning palus tagada Põltsamaa Vallavolikogu tegevuse seaduslikkuse ja nimetada EKRE poolt valimisjaoskondadesse tähtaegselt esitatud liikmekandidaadid.

Vallasekretär Janne Veski vastas Kert Kingo kaebusele e-posti kirjaga, milles selgitas, et Põltsamaa vallas olevat pikka aega kehtinud põhimõte, et erakondade esindajad nimetatakse jaoskonnakomisjonide koosseisu erakondade poolt vallasekretärile esitamise järjekorras.

Peale mitmeid kirjavahetusi seoses Janne Veski toodud selgituse õiguspärasusega, arutati 21.02.2019 toimunud Põltsamaa Vallavolikogu istungil ühe päevakorra punktina Kert Kingo esitatud kaebuse sisu. Istungil jäi Põltsamaa Vallavolikogu oma varasema otsuse juurde, s.o arvata EKRE valimisjaoskondade liikmekandidaadid asendusliikmeteks, kuna EKRE esitas oma kandidaadid küll tähtaegselt, aga teiste erakondadega võrreldes järjekorras viimasena.

RKVS § 191 lg 2 ja 7 kohaselt nimetab volikogu oma otsusega jaoskonnakomisjoni liikmed lisaks vallasekretäri ettepanekule ka poliitilise tasakaalustatuse põhimõtet arvestades ning ainult juhul, kui erakonna esitatud jaoskonnakomisjoni liikmekandidaate on rohkem, kui erakondadel kohti jaoskonnakomisjonis, nimetatakse kõik ülejäänud kandidaadid jaoskonnakomisjoni asendusliikmeteks.

Arvestades, et EKRE on esitanud ainult kolm jaoskonnakomisjoni liikmekandidaati ja asjaolu, et Põltsamaa vallas on kokku 5 valimisjaoskonda, ei ole Põltsamaa Vallavolikogu 31.01.2019 otsus, millega määrati kõik EKRE esitatud liikmekandidaadid asendusliikmeteks, põhjendatud ning sellega on eiratud seaduses sätestatut.

Riigikogu EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme nõuab eeltoodut arvestades, et tagataks Põltsamaa vallas eelnimetatud rikkumise lõpetamine ja rakendataks rikkujate suhtes vastutus tahtliku ja teadliku omavoli eest demokraatlike valimiste läbiviimise põhimõtete ja kehtiva seadusandluse eiramise eest. Ennekõike aga tuleb tagada Põltsamaa Vallavolikogu tegevuse seaduslikkus ja nimetada EKRE poolt valimisjaoskondadesse tähtaegselt esitatud liikmekandidaadid vastavalt RKVS § 191 sätestatule valimiskomisjonide liikmeteks.

Kogu loo teeb pikantsemaks vallasekretär Janne Veski vastus ühele EKRE kandidaadile: “Minuni on jõudnud EKRE pahameel selle pärast, et nende esindaja(d) ei ole komisjoni liikmed. Olen öelnud neile, kes selle pahameele minuni on toonud ja ütlen praegu ka Teile, et kui Te oleksite olnud vaba (st poleks olnud erakonna esindajana komisjoni liikmekandidaat), siis oleks ma 110% kindlusega võtnud ühendust ja isiklikult palunud Teid komisjoni liikmeks. /…/ Aga erakondade esindajad mahuvad endiselt komisjoni esitamise järjekorras ja kõik ei mahugi, kui erakondadele on ainult 2 kohta, ülejäänud jäävad asendusliikmeteks.

Mis puutub praegustesse (Riigikogu) valimistesse, siis usun, et kindlasti leiavad rakendust ka asendusliikmeid. Aga seoses maikuu lõpus toimuvate Euroopa Parlamendi valimistega teatan siin ja praegu, et sooviksin Teid esitada enda kui vallasekretäri poolt sama komisjoni liikmeks, st põhikoosseisu. Kui olete sellega nõus, võiksite sellest juba praegu mulle teada anda. See tähendab muidugi, et erakond enam Teid enda esindajaks pakkuda ei saaks.” Ehk siis EKRE esindajana pole inimene oodatud, olgu ta pealegi asjalik.

Eesti on juba näinud “töörahva kommuune” ja ilmselt tahab Põltsamaa sotsimeelne seltskond seda värdnähtust iseseisvas Eesti Vabariigis taas ausse tõsta.