Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sigade Aafrika katk jõudis Saaremaale, hukkamisele läheb 2700 siga

-
24.08.2016
Sigade Aafrika katk jõudis Saaremaale, hukkamisele läheb 2700 siga

Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) on saanud laborist kinnituse esmaspäevasele kahtlusele, et Saaremaal Valjala valla Sakla külas asuvas 2700 seaga farmis on sigade Aafrika katk.

“Loomulikult olime valmis ka selleks, et kahtlus leiab kinnituse,” ütles VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda. Nakkuse leviku tõkestamiseks kehtestati taudipunktis karantiin, sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse.

Kalda sõnul algas juhtumi uurimine seoses sigade suurenenud suremusega farmis. Tänase hommiku seisuga on farmis alates reedest hukkunud 48 siga. Proove võeti nii hukkunud kui elusatelt sigadelt ning kokku tuvastati 21 seakatkule positiivset proovi.

Taudipunkti ümber on kehtestatud ohustatud ja järelevalvetsoon, kuhu ei jää ühtegi seapidamiskohta.

AS Vireen alustab täna sigade hukkamist ning toimetab korjused loomsete jäätmete käitlemise tehasesse Väike-Maarjas. Esialgsete plaanide järgi kestavad tööd laupäevani.

Eesti Maaülikooli teadlased aitavad epidemioloogilise uuringu käigus välja selgitada, kuidas haigustekitaja võis farmi pääseda. “Kuigi saartel pole varem sigade Aafrika katku leitud, tuleb nii metsas kui farmides täie tõsidusega järgida bioohutusnõudeid,” sõnas Kalda.

“Saaremaa ja Hiiumaa on siiani ainsad Eesti maakonnad, kus Euroopa Komisjon pole kehtestanud piirangutsoone, kuid selle juhtumi tulemusel kehtestatakse asjakohased piirangud. Mis ulatuses piirangud tulevad, on vara spekuleerida ja seda otsustab Euroopa Komisjon,” ütles Kalda.

Tegemist on selle aasta kuuenda sigade Aafrika katku puhanguga kodusigadel. Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

BNS

Foto: Scanpix