Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

SILMAKIRJALIKKUSE TIPP: Kaja Kallas põhjendab abikaasa äri Venemaal argumendiga, mida ta varem taunis. Reformierakond püüab skandaali maha vaikida

-
24.08.2023
Nendelt huultelt lausa voolab valesid.
© UU

Kui peaminister Kaja Kallas pidi kolmapäeval selgitama tema abikaasa vähemusosalusega ettevõtte Stark Logisticsi tegevust Venemaal, tõi ta välja põhjuse, mida ta varem teise ettevõtte kontekstis oli tauninud.

Kallas kasutas eile põhiargumendina väidet, et Stark Logisticsil pole Venemaal kliente ning nad osutavad teenust vaid Eesti ettevõttele. “Tahan rõhutada, et minu abikaasal ei ole Vene Föderatsiooni ettevõtjatest kliente,” kirjutas Kallas ühismeedias. See oli kõige esimene lause põhjendusest, millega peaminister lagedale tuli.

Varem pole aga Kallasele selline tõlgendus sobinud. Nimelt andis valitsus 2022. aastal Eesti Raudteele ja raudteel kaupu vedavale Operailile suunise väljuda Venemaa ja Valgevenega seotud äritegevusest.

“Juriidiliselt nad [Operail] ei vea Venemaa kaupa, juriidiliselt nad tegutsevad nende klientide huvides, kellest ükski ei ole Venemaa ega Valgevene. Aga me saame kõik aru, et see peab ka näima selge ja arusaadav. Ja selline suunis saigi täna neile antud kabineti otsusena, et sellisest tegevusest, mis kuidagi Valgevene või Venemaa äri võiks olla, tuleb loobuda,” rääkis Kallas toona valitsuse pressikonverentsil.

Kui mullu detsembris tuli Operail välja sooviga hakata Soomes Venemaa nikklit vedama, rõhutas Kallas Delfile, et Venemaal toodetud kaupade vedamine pole vastuvõetav ka siis, kui otseselt Venemaa ettevõtetega äri ei aeta. “[Valitsus] on andnud selged suunised, et mitte mingisugust äritegevust ei tohi Operailil ega ühelgi teisel Eesti riigiettevõttel Venemaaga olla.”

Seega seadis Kallas põlu alla igasuguse sanktsioneerimata äritegevuse Venemaal, mitte Vene Föderatsiooni ettevõtjatest klientide olemasolu.

Reformierakond üritab teema maha vaikida

Ehkki opositsioonist on kõlanud nõudmisi peaministri tagasiastumisest, siis võimuerakond kummutab väiteid võimalikust valitsuskriisist ja pikemalt keegi teemal peatuda ei taha.

Kolmapäeval kirjutas rahvusringhääling, et peaminister ja Reformierakonna juhi Kaja Kallase abikaasa osalusega ettevõte on sõja ajal seotud kaubavedudega Venemaale. Muu hulgas on peaminister andnud oma kaasa ettevõttele laene.

“Ei, meil ei ole arutelu ja meil pole ka midagi erakorralist koguneda,” sõnas erakonna peasekretär Timo Suslov selgunud info valguses, lisades, et kindlasti pole erakonnas ka kriisi.

Erakonna juhatuse liige Aivar Sõerd kinnitas Suslovi sõnu ja lisas, et ta on meedias kirjutatuga küll kursis, ent antud teema pole tema kommenteerida. «Meil juhatus on küll tulemas, kuid sinna on veel natuke aega,» nentis poliitik, andes mõista, et teema vajaks rahulikumat lähenemist.

Nii mõnedki reformierakondlased on jäänud kas kättesaamatuks või ei soovi teemat kommenteerida.

BNS/UU