Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Siseminister Mart Helme: alaealiste ja noorte relvaalast teadlikkust tuleks pigem tõsta, mitte piirata

11.10.2019
Siseminister Mart Helme
© UU

Siseminister Mart Helme leiab riigikogulase Jaak Juske kirjale vastates, et noori tuleks relvade alal pigem harida, mitte aga neid õigest käsitlemisest eemale tõrjuda.

Sotsist Riigikogu liige Jaak Juske päris siseminister Mart Helmelt aru, kuidas too suhtub kohta “Pealtnägijas” jutuks võetud Sinise Äratuse liikmete relvakursustesse ja noorte relvadega poseerimisse ning kas tal on kavas seetõttu noorteorganisatsioon laiali saata.

Siseminister ja EKRE liider Mart Helme vastas, et noorteühenduse Sinine Äratus likvideerimisprotsessi algatamiseks puudub sisuline vajadus, sest siseministeeriumil ei ole mingit teavet, et kõnealune ühendus korraldaks relvaõppusi või ühenduse tegevuses esineks relvi valdava või sõjaväelisi harjutusi tegevale liidule omaseid tunnuseid. Minister lisas, et sellist küsimust ei tõstatanud ka “Pealtnägija” kajastus.

Juske juttu relvastatud alaealiste patrullide tänavatele toomisest nimetab Mart Helme arusaamatuks ja inetuks. “EKRE noorteühendus ei ole minu teada selliseid kavatsusi väljendanud ega saagi seda teha, mistõttu on kuvandi loomine, et sellised kavatsused eksisteerivad, meelevaldne ja pahatahtlik,” kirjutab siseminister vastuses. “Juhin tähelepanu, et tulenevalt relvaseadusest, ei ole alaealisel füüsilisel isikul seadusest tulenevalt õigust relva soetada, omada ega vallata. Nimetatud asjaolust tulenevalt peaks olema ühtlasi ka välistatud igasugused spekulatsioonid sellise tegevuse võimalikkusest, nagu relvastatud alaealiste patrullimine.”

Siseministri sõnul relvadega fotodel poseerimist relvaseadus ei reguleeri ning kui sellega ei anta otseselt edasi vägivallale õhutavat sõnumit, ei ole selline poseerimine käsitletav vägivallale õhutamisena. Sellistel juhtudel on üldjuhul tegemist mälestusfotodega, millel on emotsionaalne väärtus üksnes fotol kujutatud isiku jaoks.

“Jagan seisukohta, et igasugune vägivallale õhutamine või vägivaldsuse normaliseerimine on lubamatu,” kinnitab Mart Helme. “Asjaolu, et alaealised jagavad sotsiaalmeedias ennast relvaga kujutavaid fotosid, mida on omakorda eelnevalt „cool“ olemiseks kohendatud, näitab pigem alaealiste või ka noorte harimatust tulirelvadega seonduvates küsimustes. See tähendab seda, et Teie küsimuste sisulisele tonaalsusele, milleks on taunida alaealiste ja noorte kokkupuutumist tulirelvadega, on vastupidi, vaja hoopis suurendada senist alaealiste ja noorte relvaalast teadlikkust.”

Siseminister ütleb, et üksnes läbi süsteemse tulirelva alase teadlikkuse tõusu saab suurendada alaealiste ja noorte tulirelvade alast haritust, ühiskonna üldist turvalisust ja minimeerida tulirelvadega kaasnevaid ohte nii alaealisetele endile kui ka kaaskodanikele.

Uued Uudised lisavad ühe pildi relvadega poseerimisest.