Siseminister Mart Helme: Eesti soovib EL-i välispiiri hoida lukus vähemalt juuni lõpuni

Eesti,
©Uued Uudised
Eesti piir kolmandate riikidega võib veel mõneks ajaks kinni jääda. Pilt on illustratiivne.

Siseminister Mart Helme osales reedel Euroopa Liidu (EL) justiits- ja siseküsimuste nõukogu mitteametlikul videokohtumisel, kus kinnitas oma kolleegidele, et Eesti pooldab EL-i välispiiri taasavamise edasilükkamist vähemalt juuni lõpuni.

„Selleks, et juuni keskpaigaks Schengeni ala sees saavutatud epidemioloogiline tasakaal paigast ei nihkuks, tuleks välispiiri ületamise piirangutega jätkata vähemalt 30. juunini,“ ütles Helme. „Euroopa Liidu välispiiride avamisele tuleb läheneda ettevaatlikult ning leppida omavahel kokku võimalikult objektiivsed kriteeriumid, mille alusel piirid kolmandatele riikidele avatakse. Meie hinnangul võiks siin lähtekohaks olla riigi epidemioloogiline olukord, mis tugineb tõepärastele andmetele,“ lisas siseminister.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

1. juunist taasavas Eesti piiri haigustunnusteta isikutele, kes saabuvad Euroopa Liidu või Schengeni konventsiooni liikmesriigist või Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigist, kuid kehtestab eelpoolnimetatud riikidest Eestisse saabujale 14-päevast karantiinikohustust, kui koroonaviirusesse nakatunute suhtarv reisija lähteriigis on suurem kui 15 haigusjuhtu 100 000 elaniku kohta. „Tegin Euroopa Liidu kolleegidele ettepaneku lähtuda samasugusest põhimõttest ka piiride avamisel kolmandatele riikidele,“ lausus Helme.

Siseministri sõnul peab Euroopa Liidu esimene ülesanne olema siiski võimalikult suurel määral töötajate, kaupade ja teenuste vaba liikumise taastamine Schengeni alal. Ka Euroopa Komisjoni suuniste kohaselt peaks EL-i sisepiiridel reisimispiirangute leevendamine toimuma kahes etapis.

Esmajärjekorras tuleks sarnase epidemioloogilise olukorraga riikides ja piirkondades piirangud järk-järgult kaotada ning vajadusel teha pistelisi, riskianalüüsil põhinevaid kontrolle või loobuda kontrollidest näiteks töörände või perekondlikel põhjustel reisijate osas.

Teise etapina soovitab komisjon naasta Schengeni normaalse toimimise juurde ja kaotada kõik sisepiiridel kehtestatud piirangud, tagades samas tervisekaitsemeetmed, näiteks distantsi hoidmine ja hügieeni järgimine.

„Eesti on hetkel veel esimeses etapis, kuid loomulikult on meie huvi liikuda Schengeni vaba liikumise normaalse toimise juurde tagasi niipea kui võimalik,“ ütles Helme. “Tänase kohtumise järel püsib lootus, et suurem osa Euroopast on juuni keskpaigast meie inimestele taas avatud,“ lisas siseminister.

Kohtumise muude päevakorrapunktide all anti ülevaade pooleliolevatest seadusandlikest eelnõudest ning EL-i ja USA justiits- ja siseministrite videokonverentsist. Samuti tutvustas oma tööprogrammi juulist Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigiks saav Saksamaa.

Järgmine EL-i justiits- ja siseküsimuste nõukogu kohtumine toimub 6.-7. juulil.

2 commentsOn Siseminister Mart Helme: Eesti soovib EL-i välispiiri hoida lukus vähemalt juuni lõpuni

  • Avatar
    Feja Räim

    Palun kustutage mu kommentaar ise ära, kui see võib EKRE-le halba teha, ma ei solvu.

  • Avatar
    Feja Räim

    Iga ebaadekvaatne otsus pikendab Eestis tegelikku hädaolukorda. Rahvas ei pea Brüsseli hulluste pärast kannatama. Eestis on tõeline hädaolukord, kus koroonaepideemia tõttu ligi veerand töötajatest on sissetuleku kaotanud, kus plaanilist ravi ei saa teha ja lapsed ei saa kooli minna. Meedikute elu ja tervis on ohtu seatud. Inimesed ei saa käia avalikel ja perekondlikel üritustel, isegi mitte matustel. Eesti peab koroonanakkuse jätkuva sisseveo lõpetamiseks turismi ja igasuguse sisserände kuni 2021 aastani keelama ja lubama piiriületust vaid töölubadega. Riigis viibivad mittetöötavad välismaalased tuleb päritolumaale tagasi saata. Teised EL riigid on neile siia korterid ostnud ja siit nadkäivadoma koduigatsust leevendamas. Eestile pole vaja sellist ilma mööda hulkumist ja mitmenaisepidajatel oma lugematute perekondade vahel pendeldamist. Mingu oma päritolumaale tagasi. Eestit püütakse jõuliselt allutada ebaadekvaatsele riigiülesele juhtimisele, mis on otseses vastuolus Eesti riigi ja rahva huvidega. Kui Eesti valitsus nõustub EL abipakette järjekordselt finantseerima, läheb olukord väga halvaks. On ju fakt, et kõik finantseeritavad meetmed on samuti Brüsselipoolt ette kirjutatud. Eestilt on võetud otsustusõigus. Eesti on aga iseseisev riik ja siin on üks valitsus korraga, mida ei juhita Brüsselist. Oma iseseisvust peab suutma realiseerida. Eesti peab Euroopa Liidust kiiresti lahkuma. Nii ei saa riiki arendada, kui kogu energia on suunatud oma turvalisuse kaitsele Brüsseli ebaadekvaatsete nõudmiste eest. See on hädaolukord.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused