Siseminister Mart Helme: vaba piiriületuse eelduseks on hea tervisepilt mõlemal pool piiri

Eesti,
©Uued Uudised
Siseminister Mart Helme kagupiiril.

Teisipäeval Euroopa Liidu siseministrite videokohtumisel osalenud siseminister Mart Helme märkis, et vabamast piiriülesest liikumisest saab rääkima hakata siis, kui tervisepilt mõlemal pool piiri on sarnaselt hea.

„Eesti jaoks on oluline, et piirikontrollimeetmed leeveneksid esmajärjekorras Läti, Leedu ja Soomega,“ rääkis siseminister Mart Helme videokohtumisel. „Oleme selles suunas ka kõigi kolme riigiga koostööd tegemas. Eraldiseisev töörühm Soomega toimib juba mitu nädalat. Eile leppisime valitsuses kokku, et alustame ka kõnelusi ühise töörühma moodustamiseks kõigi nelja riigi vahel,“ lisas Helme teisipäeval.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Siseministri sõnul ühtib Eesti nägemus piirikontrolli lõpetamisest Euroopa Komisjoni nägemusega, mis lubaks leevendusi alles siis, kui piiriäärsete piirkondade epidemioloogiline olukord on muutunud piisavalt ühetaoliseks ning inimeste omavahelise distantsi hoidmine on saanud normaalsuseks.

„Ainult siis, kui meil on piisavalt andmeid, et tervisepilt on mõlemal pool piiri sarnane ning piisavalt hea, saame hakata lubama inimestel taas vabamalt liikuda. Siinkohal tuleks eelistada naaberriikidevahelist pendelrännet,“ sõnas siseminister.

„Eesti kogemusest võin öelda, et töötajate igapäevase piiriülese liikumise tagamine pole olnud lihtne. Eesti ja Läti on pea kogu kriisi vältel hoidnud piiri töötajate liikumiseks kodu ja töökoha vahel avatuna, samas on pendelränne Eesti ja Soome vahel täielikult peatunud,“ tõdes Helme.

Tema sõnul peaks Euroopa Liidu liikmesriigid jõudma kokkuleppele ühistes piiriülese liikumise niinimetatud usaldusmeetmetes, mida kõik riigid saaksid oma piiride taasavamisel järgida. „Ühised meetmed tooksid selgust nii riikidele endile kui reisijatele ja teenusepakkujatele lennujaamades, sadamates, piiriületuspunktides ja mujal,“ ütles siseminister.

Rääkides viiruse leviku tõkestamiseks mobiilirakenduse juurutamisest üle Euroopa nentis siseminister, et ka Eesti, nagu mitmed teisedki Euroopa riigid, toetab sellise tehnoloogilise lahenduse kasutuselevõttu, aga konkreetse rakenduse üle otsustavad siiski oma ala eksperdid.

„Mobiilirakendus on vaid üks lisameede viiruse piiriülese leviku tõkestamiseks. Piiride avanemise järel võivad häid tulemusi anda ka inimeste vahelise distantsi hoidmine, kiirtestimine piiripunktides, reisijate arvu piiramine ja näomaskide kandmine ühistranspordis,“ lisas Helme.

Siseministri sõnul vaadatakse ajutised piiripiirangud üle iga kahe nädala tagant. „Praegu kehtivad piirangud nii Eesti sise- kui välispiiril vähemalt 17. maini,“ lisas Helme.

Teisipäeval toimunud EL-i siseministrite mitteametlik videokohtumine oli esimene Euroopa Liidu eesistujariigi Horvaatia korraldatud aruteluring. Alates märtsi keskpaigast on sarnaseid iganädalasi videokohtumisi korraldanud Euroopa Komisjon, et arutada Euroopa Liidu suuniseid ja soovitusi, aga ka liikmesriikide peamiseid murekohti Covid-19 viirusest tingitud siseturvalisuse küsimuste lahendamiseks.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused