Siseminister Mart Helme: valitsuse kriisikomisjon võtab Võrus juhtunut õppetunnina

Eesti,
©Siseministeerium
Siseminister Mart Helme idapiiril. Pilt on illustratiivne.

Kolmapäeval Võrru suunduv siseminister Mart Helme lubas, et võtab novembris toimuval valitsuse kriisikomisjoni istungil eritähelepanu alla elutähtsate teenuste katkemise ja taastamise kriisiolukordades.

„Nädalavahetusel tormi tõttu elutähtsate teenuste katkemine Võru linnas on sel aastal juba teine suurem tormist põhjustatud olukord, mille tulemusel on tekkinud ulatuslikud elektrikatkestused. Need on omakorda toonud kaasa mitmete elutähtsate teenuste katkemise – ei toiminud veevarustus, sularahaautomaadid, bensiinijaamad, katkenud oli mobiilside. Me peame olema valmis selliste olukordadega palju paremini toime tulema kui praegu,“ ütleb siseminister.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Helme sõnul  Võrumaa inimeste jaoks kriis veel käib. „Normaalsus pole Võrus veel kaugeltki taastatud ja homme lähen ma ka ise Võrru, et kujunenud olukorraga täpsemalt tutvuda. Järgmisel valitsuse kriisikomisjoni istungil võtan eritähelepanu alla just elutähtsate teenuste kättesaadavuse ja taastamise kriisiolukordades. Eriti tähtsaks pean elektriga, maagaasiga ja vedelkütusega varustamist, riigiteede sõidetavuse tagamist, telefoniteenuse, mobiilside ja andmeside teenuse tagamist ning muidugi ka veega varustamist ja kanalisatsiooni. Talvisel ajal on väga oluline kaugkütte toimimine,“ ütleb Mart Helme.

Väga vajalikuks peab minister ka õppuste korraldamist. „Näiteks praegugi on meil käimas üleriigiline kriisireguleerimise õppus CONEX, mis vältab kokku kuu aega ja kus iga nädal võetakse fookusesse riigi jaoks oluliste valdkondade toimepidevus. Näiteks mobiilside, vedelkütuste, ravimite ja toidukaupade kättesaadavus kriisiolukorras,“ märkis Helme.

Siseministri sõnul on äärmiselt oluline, et iga asutus võtaks vastutuse ja täidaks korrektselt hädaolukorra seadusest tulenevaid kohustusi.

Seaduse järgi vastutab iga ministeerium ja asutus kriisideks valmisoleku eest omas valdkonnas: majandus- ja ommunikatsiooniministeerium: elektri, maagaasi ja vedelkütusega varustamine, riigiteede sõidetavus ning telefoni- ja andmeside; vähemalt 10 000 elanikuga kohalikud omavalitsused: kaugküte, kohalike teede läbipääsetavus, vesi ja kanalisatsioon; Päästeamet: üleujutus (sh tormist põhjustatud), paljude kannatanutega hoonetulekahju, ulatuslik tööstusõnnetus: Politsei- ja Piirivalveamet: põgenike massiline sisseränne, äkkrünnak, massiline korratus, ulatuslik merepäästesündmus, sealhulgas merereostus; Terviseamet: epideemiad, ulatuslik mürgistus; Keskkonnaamet: kiirgusõnnetused; Veterinaar- ja Toiduamet: loomataudid; Riigi Infosüsteemi Amet: küberintsidendid ning Eesti Pank: sularaha ringlus ja makseteenused.

Siseministeeriumi vastutada on riigi üldise kriisireguleerimispoliitika kavandamine ja elluviimine, õigusaktide väljatöötamine, kriisiolukordade ennetamise ja lahendamise eest vastutavate asutuste nõustamine ja koolitamine ning ülesannete täitmise haldusjärelevalve tegemine.

Siseministri sõnul on Võrus juhtunu õppetund, mille abil saab tuvastada kitsakohad ning asuda neid kõrvaldama.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused