Soome Vabariigi 100-ndat sünnipäeva tähistatakse nii Soomes kui Eestis

6. detsembril 1917 loodi iseseisev Soome riik ja seda sündmust tähistatakse laialdaselt nii Soomes kui ka Eestis, kelle juubel tuleb kohe järgmisel aastal.

Soome iseseisvus kuulutati välja 6. detsembril 1917. aastal. Vabariigi väljakuulutamine toimus peale enamlaste riigipööret Venemaal, kui Vene keisririigi koosseisu kuulunud Soome suurhertsogiriigi parlament Eduskund langetas esmalt 15. novembril otsuse tunnistada end kõrgeimaks võimuks Soomes ning seejärel kuulutas 6. detsembril Soome iseseisvaks riigiks. Paraku järgnes sellele ohvriterohke kodusõda punaste ja valgete vahel, kuid oma iseseisvust pole Soome enam loovutanud.

Soome 100. sünnipäeva on tähistatud Eestis juba mitmete sündmustega. Eesti liitub ka Soome riigi juubelile pühendatud ülemaailmse valgustusaktsiooniga ning 6. detsembril värvub Soome lipu värvidesse ka Stenbocki maja ja Vanemuise teatrihoone. Kolmapäeval heisatakse Soome riigi 100. aastapäeva tähistamiseks Eesti riigilipud kõigile riigi- ja omavalitsusasutustele, samuti avalik-õiguslike juriidilistele isikute hoonetele. Eesti lippu on oodatud heiskama ka kõik kodumajapidamised, ettevõtted ja organisatsioonid.

 

Kommentaarid