Soome valitsus astus tagasi – valitsuskriisi lühikroonika

Eesti,
- Updated
©Reuters/Scanpix
Peaminister Antti Rinne minemas president Sauli Niinistö juurde.

Uute Uudiste kaasautor Paul Oja annab kiire ülevaate Soome valitsuskriisist.

“29.12. Eduskunna istungil anti valitsusele üle koonderakonna, kristlike demokraatide ja liike Nyt arupärimine. Arupärimist otsustati arutada teisipäeval, umbusaldusavalduse üle peaministri vastu aga hääletada kolmapäeval.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

01.12. Valitsuskoalitsiooni parteide esimehed kogunesid salaja. Ajakirjanikud ootasid neid esmalt Kesäranta villa ukse ees, siis aga selgus, et koguneti hoopis Riiginõukogu residentsis. Kohtumisel kuulati ära peaminister Antti Rinne seletused küsimuste kohta, mis olid üles kerkinud seoses riigile kuuluva Posti juhatuse kavala plaaniga sokutada postipakkide sorteerijad kehvema palgaga ametiühingusse ja valitsuse meetmetest sellega seoses.

02.12. Hommikul tõttasid rootslased, vasakliitlased ja rohelised deklareerima oma toetust peaministrile.

Keskerakonna parlamendirühm pidas õhtupoolikul pika koosoleku. Koosolekuruumist väljudes esines erakonna värske esimees Katri Kulmuni ajakirjanike ees kõhkleva ja põikleva avaldusega.

“Keskerakonna usaldus peaministri vastu on kadunud. Keskerakond toetab üksmeelselt valitsuskoalitsiooni praegust koosseisu, hindab kõrgelt koalitsioonierakondade koostööd ja toetab valitsuse programmi. Aga usaldust peaministri vastu ei ole. Keskerakond loodab, et sotsiaaldemokraadid teevad ise vastavad järeldused.”

Päeva uudistesaadetest jääb kõlama poliitikakommentaatorite arvamus: Katri Kulmuni, Keskerakonna noor ja väheste kogemustega esimees, ei olnud olukorra kõrgusel. Nüüd oleks tarvis olnud otsustavalt ja otse välja öelda, et erakond nõuab peaministri tagasiastumist. Sest seda erakonna parlamendirühma seisukoht ju tähendas. Selle asemel lõi Kulmuni nähtavasti kartma, hakkas nämmutama ja püüdis asju välja öelda poliitikute mittemidagiütlevat ümarslängi kasutades.

Siinkirjutaja meelest Kulmuni käitus nagu kauboi, kes haarab kabuurist revolvri, tõmbab kuke vinna – ja siis mõtleb ümber ning otsustab siiski mitte tulistada. Mida selline otsustamatus Metsikus Läänes kaasa toob, võib igaüks ise arvata. Kuidas Keskerakonna esimehel läheb, seda näeme lähitulevikus.

Selliseid tervitusi kuuldes läksid sotsiaaldemokraadid omakorda nõu pidama. Istusid koos üsna hilise õhtuni. Siis tuli Antti Rinne uksest välja ja käratas: „Kui minu jutt olevat segane, siis keskerakonna avaldus on veel segasem. Homme tahan kuulda selget vastust – kas nad on valmis jätkama koos peaministriga? Jah või ei? Ja koos põhjendustega!“ Mees on valmis otsustavalt lahingut andma. Homme on Eduskunnas oodata ilmselt ägedat aruteu.

03.12. Hommikul peeti taas pikki koosolekuid. Tulemus oli mõnevõrra ootamatu: Kell 12:30 andis Antti Rinne president Sauli Niinistöle üle kogu valitsuse lahkumispalve. Lepiti kokku, et kuni uue valitsuse moodustamiseni jätkab valitsuse praegune koosseis ametnike valitsusena.

Jälgime sündmusi.”

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused