Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sotsiaalministeerium avaldas oma lobistid – Karmen Joller teiste seas

09.12.2021
Vaktsineerimine
© Scanpix

Sotsiaaliministeeriumi kodulehelt alapealkirjaga „Lobitegevus“ leiab viite „Kohtumised huvigruppide ja lobistidega“ huvitavaid tegelasi. Näiteks Covid-19 vaktsineerimise lobistina on nimetatud Eesti Perearstide selts, kus nimedena eraldi välja toodud Karmen Joller, Elle-Mall Sadrak, Le Vallikivi ja Ruth Kalda.

Kes mängu vähegi jälginud, siis iseäranis tõsiselt on võtnud oma ülesannet Karmen Joller, lobistades vaktsineerimist jõuliselt ja laia sõnavaraga nii suures kui ka sotsiaalmeedias. Nimetuse „Platvormitöö reguleerimine“ leiame lobistina aga näiteks Wolti.

Selgituses on öeldud, et lobitegevus on osa huvide esindamisest demokraatlikus otsustusprotsessis: „Vaatamata sellele, et lobitegevusel on sageli negatiivne foon, ei ole siiski igasugune lobitegevus ebasoovitav. Riigi huvides on tasakaalustatud lobitegevus, et kitsad erahuvid ei domineeriks poliitikakujundamises ja õigusloomes. Tasakaalustatud lobitegevus ja läbipaistvus annab kõigile huvitatud osapooltele võrdse võimaluse oma seisukohti esitada.“

Lobistidega suhtlemise kultuuri kujundamiseks ja läbipaistvuse suurendamiseks kiitis Vabariigi Valitsus 18.03.2021 istungil heaks lobistidega suhtlemise hea tava ametiisikutele.

Poliitikaotsusteks loetakse heas tavas otsust, mis mõjutab õigusloomet, strateegilist planeerimist (arengukavad, programmid, valged raamatud, rohelised raamatud, tegevuskavad jms) ning toetuste andmist. Lobitööna on käsitletav ka püüdlus mõjutada hanketingimusi, st kui ametiisikut mõjutatakse hangete planeerimise või hanke tingimuste koostamise käigus, enne hanke avaldamist.

Kuna nn hea tava kohaselt tuleb avalikustada kohtumised, mis on toimunud elektrooniliselt, vahetu kohtumisena, telefonikonverentsina või muul viisil, ongi sotsiaalministeerium need oma kodulehel avaldanud.