Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sotsist endine välisministeeriumi ametnik Hannes Rumm jäi kriminaalses joobes vahele ja asi vaikiti maha, politseijuht Elmar Vaher pesi enda käed puhtaks

-
16.08.2019
Hannes Rumm jäi vahele tugevas joobes ja pääses puhta nahaga.
© Scanpix.

Sotsiaaldemokraat ja endine Riigikogu liige Hannes Rumm jäi läinud aasta novembris joobes autojuhtimisega vahele, kirjutab Eesti Ekspress. Asi ei tulnud avalikuks. EKRE poliitik Jaak Madison kahtlustab varjamist.

Eile alustas siseminister Mart Helme politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri suhtes distsiplinaarmenetlust, sest Vaheril on all juba mitu „kollast kaarti“.

Viimane piisk karika oli see, kui Vaher teatas meedias, et ta on sunnitud politseinikke koondama. „Aga on ka muid asju. Need uurimised tema tegevuse kohta, mille me algatame, käsitlevad tervet hulka erinevaid asju, sealhulgas finantsasju, aga sellest ma detailsemalt ei räägi,” ütles siseminister Mart Helme.

Oluline põhjus on Helme sõnul ka see, et Vaher ei tahtnud kaasa tulla valitsuse otsusega sisekaitsereservi loomise ja selle juhtimissüsteemi osas, samuti piirivalve reorganiseerimise osas. “Ma ei saa töötada inimesega, kes töötab valitsuse ja koalitsioonilepingu vastases vaimus,” rääkis Helme.

“Spekulatsioonid, et oleme kevadest otsinud põhjusi temast lahti saada, siis oleksime ära kasutanud tema plagiaadiskandaali. Suusad on risti läinud viimasel ajal ja eelkõige seepärast, et näen, et temaga pole võimalik koostööd teha,” ütles Helme.

Viimane tilk karikas oli Helme sõnul väide, et valitsus sunnib politseinikke koondama ja et tal on nõuded, mis ei jäta muud üle. “See on absoluutne vale. Ta pidi leidma võimalikke kärpekohti ja tulema nendega ministeeriumisse, kus need vaadatakse üle koos teiste haldusalasse kuuluvate asutustega. Ta korrutas sulaselget valet meedias korduvalt ja korduvalt. Ta ei juhi valitsust ega siseministeeriumi, ta võiks aru saada oma kapatsiteedist,” ütles Helme.

Avalikkusele on aga seni teadmata möödunud aasta lõpus toimunud vahejuhtum välisministeeriumis töötanud ja praegu koolitaja ja kolumnistina tegutseva Hannes Rummuga.

Ekspress kirjutab, et eelmise aasta novembri keskel jäi Hannes Rumm – tollal välisminister Sven Mikseri nõunik – vahele tugevas joobes juhtimisega. Politseisse tulnud pealtnägija teade kirjeldas tõsist asja: Tallinn-Narva maanteel vänderdab auto, käib vahepeal teelt väljas, siis jälle teel tagasi, autojuht rüüpab isegi roolis olles õlut. Jaoskonnas tuvastati juhil (kelleks osutus Hannes Rumm) kriminaalne joove ehk vähemalt 1,5 promilli.

Avalikkus ei saanud siiani sellest juhtumist midagi teada. 28. novembril teatasid Rumm ja välisministeerium, et Rumm lahkub ministeeriumist, et pühenduda tööle erasektoris. See töökohavahetus on märgitud ka Rummu Facebooki leheküljel.

Ekspress kirjutas eile, et fakt on see, et joobes juhtimine ja politsei poolt kinni pidamine tõepoolest toimus. Hannes Rumm kinnitab ka ise seda. See oli ka ministeeriumist lahkumise tegelik põhjus.

Nii politsei kui prokuratuur ütlesid, et Rummu suhtes algatati novembris ka kriminaalmenetlus. Rumm vastu ei vaielnud, kahetses ja läks prokuratuuriga oportuniteedile. Eelmise aasta 22. novembril tegi Põhja ringkonnaprokuratuuri abiprokurör Alan Rüütel otsuse, et Rumm peab läbima rehabilitatsiooniprogrammi koolituse „Korralik juht”. Kuna Rummul polnud varasemaid rikkumisi, isegi väiksemat kiiruseületamist, raskematest rääkimata, siis seetõttu karmimat karistust ei määratud. Selle koolituse on Rumm tänaseks ka läbinud.

Rehabilitatsioonikoolitus „Korralik juht” on nö leebe karistus. Kui saad karistuseks ainult selle, siis su nimi ei lähe karistusregistrisse. Nimi ei tule välja kohtulahenditest. Tavaliselt ei saa avalikkus sellest kunagi midagi teada. Nii läks ka Rummuga kuni Jaak Madison selle juhtumi äsja välja tõi.

Jaak Madison kirjutab sotsiaalmeedias järgmist: „Oled isik, kes varem pole politseile joobes juhtimisega vahele jäänud? Mõtled, et mis juhtuda võib või millise karistuse saad, kui otsustad alkoholijoobes rooli istuda? Pole hullu!

Võid juua rahulikult terve õhtu, isegi öö, ja sõitma minna kriminaalse joobega ning võid rahulikult pääseda karistusega, milleks on: rehabilitatsiooni programm ja oportuniteet, millega ei jää karistusregistrisse ühtki jälge maha. See tähendab, et järgmisel korral, kui juhtud näiteks vahele jääma väikese joobega, mis liigitub väärteo alla, ei näe isegi politsei oma andmebaasidest sinu tutvumist programmiga ja saab määrata leebema trahvi, sest taust on ju registris puhas. Kõlab kaunilt, kuigi vaid roolijoodiku vaatevinklist.“

Abipolitseinikuna tegutsev Euroopa Parlamendi saadik Jaak Madison toob ära ka ametliku kriminaalpoliitika statistika (leitav aadressil www.kriminaalpoliitika.ee):
1) 2016. aasta I poolaastal 76% kriminaalses joobes juhtidest tegi seda esimest korda, õigemini jäi vahele esimest korda.
2) Vangistus moodustab 89% määratud karistustest. Reaalse vangistusega karistatuid oli 9,5%, ÜKTga asendati karistus 10,5 % puhul, tingimisi vangistus koos katseaja ja käitumiskontrolli kohustusega määrati 26%-le ning tingimisi karistus koos katseajaga määrati 54%-le.
3) Lisakaristusena võeti juhtimisõigus 61% juhtidelt ja paljudelt, kellelt seda ei võetud, seda lihtsalt polnud. Keskmiselt võeti juhtimisõigus 4,6 kuuks.
4) Sellest nähtub, et isegi valdav enamus esimest korda kriminaalses alkoholijoobes tabatud autojuhtidest saavad tingimisi vangistuse, millega kaasneb ka märge registrisse ning lisaks juhtimisõiguse kaotus.

Madison: „Võib-olla olen ma kellegi jaoks liiga vandenõuteoreetik, kuid minu jaoks lehkab selline asi ikka vängelt, kui endine Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht pääseb väga raske teo eest programmikoolituse ja puhta registriga. Erinevalt valdavast enamusest sarnastest juhtidest, kel paraku pole sellist positsiooni või erakonda.

Sotsiaalprogrammid võivad olla toredad ja head, kuid seda eelkõige juhtumite puhul, kus inimene on rooli istunud näiteks jääknähtudega, mitte kriminaalses joobes.“

Hannes Rumm on sotsiaaldemokraat. Olnud parteis olulistel kohtadel. Eesti poliitikas tuntud. Olnud Euroopa Liidu Eesti esinduse juht. Välisministeeriumi nõunik. Avaliku elu tegelane. Eesti kontekstis nö sidemetega inimene. Teab ja tunneb paljusid. Umbes niimoodi see kahtlus ilmselt kujuneb, et tuntud inimese asja varjatakse.

Elmar Vaher ütles Ekspressile, et sai teada Hannes Rummuga juhtunust alles täna, tema väitel oli ta selle juhtumi ajal lähetuses. Seega polnud ka tema poolt mingit mõjutamist Rummu kaasuse varjamiseks.

UU