Süüdimatu Jürgen Ligi: Eestis pole kunagi pestud 200 miljardit ja mind ei kuulata selles asjas kunagi üle

Rubriik Eesti On
- Updated
©Scanpix
Jürgen Ligi on poliitikas muutumas juhitamatuks mürsuks, kes võib plahvatada millal tahes.

Reedene päev oli rahapesuskandaalide osas Eestis taas üks eriti palav päev, millele valas õli juurde veel süüdimatu Jürgen Ligi.

Samas kui Reformierakond levitab Euroopas Eesti kohta laimu ja räägib siin, kuidas Eesti maine olevat EKRE tõttu kadunud, on riigi mainele suure hoobi andnud hoopiski RE valitsemise ajal toimunud rahapesu läbi Lääne pankade Eesti filiaalide.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Teisipäeval, 11. juunil pidasid keskkriminaalpolitsei ametnikud 48 tunniks kinni kolm Tallinna Äripanga töötajat, kellest ühte kahtlustatakse rahapesus ning kahte altkäemaksu võtmises ja rahapesus, teatab BNS.

Baltimaades püsib Vene raha pesemise oht, ütles Euroopa politseiagentuuri Europol rahapesu tõkestamise eest vastutav ametnik Pedro Felicio. Tema sõnutsi voolab kuriteglik raha Euroopasse peamiselt Venemaalt ja Hiinast.

Felicio hoiatas, et Baltimaades aset leidnud rahapesuskandaalid võivad korduda, sest probleemi süvendab Venemaa koostöö puudumine selles küsimuses. Europoli esindaja sõnutsi on märgata olukorra paranemist, kuid puudused püsivad, eriti Baltimaades, sest nende riikide pangad on Vene raha pesu osas väga haavatavad.

Kõige selle taustal jätkab sogamist endine rahandusminister Jürgen Ligi, kes oli selles ametis kõige kibedamal rahapesu ajal. Seega on Ligi paremal juhul äärmiselt ebakompetentne poliitik, ametnik ja administraator kõigis neis ministriametites, mida ta Hunt Kriimsilmana on pidanud, sest ta magas oma vastutusalal ajaloo ühe suurima Vene rahapesu lihtsalt maha. Halvemal juhul on ta korruptant ja kurjategija, kes on otseselt rahapesusse segatud, kuid pole veel vahele jäänud.

Saates “Otse Postimehes” küsis saatejuht Ligilt, et kas too näeb endal vähimatki vastutust selle eest, et oli sel ajal rahandusminister, kui rahapesu sadades miljardites Eesti riigis toimus.

Ligi väitis, et ta oli Finantsinspektsiooni nõukogu esimees ja see asutus olevat olnud Euroopas täielik pioneer, kes pani sellele asjale riskiauditi kaudu piiri. Rahapesu aga ei olevat Finantsinspektsiooni tõkestada, seda pidavat tegema Siseministeeriumi Rahapesu tõkestamise büroo. Ligi sõnul ei olnud tal võimalik pangaülekandeid näha ja tema ei tegelevatki üldse järelevalvega – seega puhas poiss, kui keegi just ülekandega nina all ei lehvita!

Saatejuht juhtis tähelepanu sellele, et Ligi pidi juhtima rahapesu tõkestamise valitsuskomisjoni, kuid käis seal 18 korrast ainult kahel korral, ja juba 2011. aastal rääkis rahapesu andmebüroo juht, kuidas Euroopa Keskpank küsis, miks on siin nii palju 500-euroseid kupüüre vaja.

Ligi väitel käis tema asemel kohal kantsler ja kuritegevusega pidavat üleüldse tegelema rahapesubüroo, pealegi olevat Danske andnud finantsinspektsioonile valeandmeid ja ainus kes hakkama ei olevat saanud, olla kuritegevuse järelevalve. Ehk siis on eksminister taas puhas poiss – kõik käisid valet jalga, ainult tema üksi õiget.

Ligi seletas, et neil aegadel olevat õiguskeskkond olnud teistsugune ning ka Venemaa olevat keeldunud Eestile andmeid andmast. Ligi oponent Henn Põlluaas ütles selle peale: “Venemaalt toodi need materjalid, dokumendid siia, see inimene läks tagasi ja mõrvati seal – Eesti poolt oli vaikus ja minister, kes asja eest pidi vastutama, oli puhas kui luik. Teda üldse asi ei huvitanud.” Ligi vastas: “Loomulikult see määrib meid, me ei teadnud seda, mida täna.” Kohalkäimise kohta lisas ta: “Minu juhtida olid teised asjad.”

Ligi sõnul ütlevad tema tollased kolleegid, et nad ei tea, mida oleks saanud teisiti teha, sest tollal ei olnud keskkonda ega õigust sekkuda pankade tegevusse praegusel moel. Edasi muutub Ligi eriti imelikuks: “Ma seletan, aastatetagune rahapesu, mis on lahendatud paremini kui Euroopas, meid vaadatakse kui õpikunäidet!”

Danske ja Swedbanki superrahapesu ja Eesti on Ligi arvates veel õpikunäide selle mõiste heas mõttes? On Ligi üldse adekvaatne?

Ligi lükkab ümber ka väite, nagu oleks Eestist läbi pestud mitusada miljardit eurot võõrast raha. “Ma olen tõesti siin ainus, kes sellest teab, ma lükkan kategooriliselt ümber ka selle numbri. Ma olen küsinud ekspertidelt, mitte mingit kahesaja miljardilist rahapesu Eestis mitte kunagi ei ole olnud. Seda on öelnud prokurör, finantsinspektsioon, see on see summa, mida on vaja kontrollida, aga see on läinud lendu, nagu oleks Eestis pestud 200 miljardit.”

Lõpetuseks teatas Ligi, et teda ei kuulata selles protsessis kunagi üle, sest temal ei saa olla informatsiooni selle kohta ja kriminaalmenetluses polevat midagi teha rahandusministri isikuga.

Eesti ühiskond peaks tõsiselt mõtlema, kas on õige üldse veel kunagi Ligit võimu juurde lasta – inimene, kelle haldusalas toimuvad tohutud kuriteod, leiab, et tema tegi kõik õigesti! Millisesse ministriametisse teda panna? Paneme kaitseministriks ja siis selgub, et Venemaa on meid okupeerinud ja Ligi ei tea midagi. Paneme välisministriks ja siis selgub, et oleme üleöö Euroopa Föderatsiooni osariik ja Ligi ei tea ikka midagi. Paneme ta teadus- ja haridusministriks ja ühel päeval “spiigime kõik inglišit” – Ligi ei tea endiselt midagi?

Miks on Eesti poliitikasse vaja sellist soss-seppa – kui inimene kõlbab igasse ametisse, siis ei kõlba ta kuhugi! Lisaks on Ligi tegevuses üha sagedasemad valetamised, solvamised ja igasugune austuse puudumine kaaskodanike ja kaastööliste vastu, nagu sel nädalal Riigikogu saalis ja komisjonides, kus kõik huvilised said näha ülbet, ennasttäis ja ebaadekvaatset politikaani.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused