Uued Uudised

Šveits korraldas järjekordse referendumi – Eestis aga aetakse otsedemokraatiale põikpäiselt sõrgu vastu

A man walks past a campaign banner reading in French "Contaminated drinking water, poisoned child, Multinational held responsible" displayed in the streets of Geneva, on November 29, 2020. - Swiss voters rejected on November 29, 2020 a plan to impose the world's strictest corporate responsibility rules, which would have made multinationals headquartered in the country liable for abusive business practices worldwide. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)

Eestis nõuavad liberaalid ja vasakpoolsed abielureferendumi ärajätmist, viidates ühiskonna lõhestamisele, koroonale ja veel paljudele teguritele – üks vanemaid demokraatiaid ehk Šveits ei leia rahvahääletuste korraldamises küll mingeid probleeme.

Šveitslased lükkasid pühapäevasel rahvahääletusel tagasi maailma kõige rangemad vastutustundliku ettevõtluse reeglid, mis oleks allutanud Šveitsis asuvate peakorteritega rahvusvahelised ettevõtted rangetele ärireeglitele kogu maailmas.

Ettepanekuga sooviti viia sisse parandus Šveitsi põhiseadusesse, mis sunniks taolisi ettevõtteid jälgima, et nende tarnijad peavad kinni rangetest inimõigus- ja keskkonnakaitse standarditest.

Initsiatiiv tuli Šveitsi otsedemokraatia raames 130 vabaühenduselt ning seda toetasid ka ametühingud ja kirikute kogudused. Kuid sõltumatute küsitluste tulemused näitasid, et suurem osa Šveitsi kantonitest polnud ettepanekuga nõus.

Sellele olid vastu ka Šveitsi valitsus ja parlament, mis hoiatas, et kuigi kavatsus on hea, läks põhiseaduse paranduse ettepanek “liiga kaugele”. /…/ Tagasilükatud ettepaneku toetajad kleepisid Šveitsi linnad täis plakateid, millel kujutati Šveitsi ettevõtete tekitatud keskkonnakahju ja inimkannatusi.

Nagu näha, oli Šveitsi referendumil kõike, mida meil referendumi vastu ära kasutatakse – ühiskonna lõhenemist, propagandakampaaniaid pandeemia tingimustes, soovi muuta Põhiseadust ja palju muud, mille pärast Eestis seda lubada ei taheta.

Ometigi pidas Šveits referendumi ära ja nüüd on ühiskond ühes küsimuses selgusele jõudnud. Ka Eestis on vaja täpselt seda sama teha.

Exit mobile version