Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Tänase Eesti moraalne tase: Lääneranna vallavõim surub omaenda inimeste näpud sahtli vahele

-
22.08.2023
Eesti ühiskond näitab streikides valmidust võidelda oma õiguste eest.. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Lääneranna vallavõimu ja vallarahva konflikt maakoolide sulgemise ümber on Eesti ajaloos pretsedenditu: rahva valitud võim võitleb sõna otseses mõttes oma inimeste vastu, lootes nad kasvõi kohtu abiga põrmu paisata. Jutt käib lausa murelikest lastevanematest, keda nüüd tahetakse kohtukulusid tasuma panna.

Kooli sulgemise asjus lapsevanematega kohut käinud Lääneranna vald lootis kohtukulud vastaspoole kanda jätta, kuid kohus polnud sellega päri, kirjutab Lääne Elu.

Lõpe lastevanemad jätsid kohtutee katki ja loobusid kaebusest, millega nad olid vaidlustanud Lääneranna vallavolikogu otsuse panna Lõpe kool sügisest kinni – Lääneranna vald omakorda nõudis, et vanemad maksaksid kinni ligi 20 000 eurot, mille vald oli nendega kohtuskäimise peale kulutanud.

Kohus Lääneranna valla nõuet ei rahuldanud ja jättis kulud kohaliku omavalitsuse kanda. Tallinna halduskohus leidis, et kooli sulgemisest või ümberkorraldamisest võrsunud vaidlus on otseselt seotud kohaliku omavalitsuse põhitegevusega. Halduskohtu hinnangul ei olnud vaidlus sedavõrd erandlik, isegi kui kaebajaid oli palju, et see annaks põhjuse menetluskulude väljamõistmiseks lastevanematelt.

Tallinna halduskohtu hinnangul ei ole veenev kohaliku omavalitsuse väide, nagu oleks kohtuasi takistanud neil täita oma põhiülesandeid, nagu nad ütlesid. Ka pole kohtu hinnangul alust arvata, nagu oleks Lõpe kooli lastevanemate kaebus olnud pahatahtlik.

Kohalik omavalitsus palus kohtul lastevanematelt välja mõista 19 608 eurot – igalt kaebuse esitanult 1307 eurot ja 20 senti, põhjendades, et kohtuvaidlus on olnud mahukas ja kätkes „tavapärasest keerukamaid õigusküsimusi” ning väljus valla põhitegevuse piiridest. Kohalik omavalitsus toetus väitele, et „massiline kaebuste ning menetluslike taotluste esitamine” asetas nad olukorda, kus kohalik omavalitsus ei oleks saanud täita oma põhiülesandeid ja oli sunnitud kasutama välist õigusabi, et muud asjad tegemata ei jääks. Ka lahkus vallasekretär kohtuvaidluse ajal ametist.

Lõpe kooli kohtuasi on lõpetatud ja uuesti selles asjas lastevanemad kaebust esitada ei saa. Kool pannakse Lääneranna vallavolikogu otsusega sügisest kinni. Kohalikul omavalitsusel on pooleli kohtuasjad Metsküla ja Virtsu lastevanematega. Virtsu asjus teeb halduskohus otsuse 12. oktoobril.

Lääneranna vallavolikogu otsustas 24. märtsil, et sügisest suletakse Metsküla algkool ja Lõpe üheksaklassiline kool ning Virtsu üheksaklassiline kool jätkab sügisest neljaklassilise algkoolina. (BNS)