Tänasel õpetajate päeval: pedagoogi amet on kutsumus ja looming

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Uus kooliaasta hoiab ärevil nii õpilasi kui vanemaid – kas koolides saab kohal käia või minnakse taas kaugõppele? Pilt on illustratiivne.

“Täna, nädala esimesel koolipäeval, on võimalus kiita õpetajaid, sest 5. oktoobril on nende päev – õpetajatepäev, mida lisaks Eestile tähistab enamus maailma riike. Sellel päeval tänatakse õpetajaid nende töö, mõistva suhtumise ja pühendumise eest. Ja on ka põhjust! Kui meie riigis leidub midagi tõeliselt head, siis on see eestimaine kõrgetasemeline haridus – ja seda kõigile reformimistele vaatamata.

Kool ei peaks olema koht, mille arvelt üritatakse endale poliitikas plusspunkte teenida, ent kahjuks sellega ei arvestata. Viimaste aastate muutuste õhin mõjutab otseselt hariduse kvaliteeti, sest ei võimalda õpetajatele tulemuslikuks tööks vajalikku stabiilset keskkonda.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Iga hariduses läbiviidud muudatust tuleks enne elluviimist üheksa korda mõõta. Tundub, et haridusametnikud, kes üleöö reformidest vaimustuvad, pole koolist saanud kaasa põhitarkust, et kui ise rehkendust ei mõista, võib õpetajalt küsida. Tema teab, kuidas õige vastuseni jõuda.

Kuidas haridust toetada

Meie hariduses on mitmeid tõsist tähelepanu vajavaid kitsaskohti. Kui täna räägime õpetajate keskmise vanuse tõusust ja ohust, et suur osa praegusest pedagoogidest suundub lähitulevikus pensionile, ilma, et kasvaks peale piisavalt noori, kes sooviks rasket ametit pidada, peame tõdema, et selle põhjuseks on puudused haridustöötajate väärtustamisel. Kui tahame, et meie õpilased edaspidigi erinevatelt rahvusvahelistelt aineolümpiaadidelt häid kohti nopiksid, tuleb õpikeskkonnast kõrvaldada asjatud pinged.

Õpetajad on tublid. Pole kuulda, et kusagil oleks mõni pedagoog teatanud, et kuna töö raske, võtame aineprogrammist läbi ainult kolmveerandi või poole. Õpetaja amet on jäänud kutsumuseks ja loominguks ning ükski kool pole veel pedagoogide puuduses uksi kinni pannud, ent see ei tähenda, et riigil ei tuleks oma parimaid töötajaid enam hinnata.

Meie hariduselu vajab avaramat ja kaasaegsemat vaadet. Senised arengukavad kirjeldavad hariduselu kohaliku omavalitsuse tasandilt ning sageli ei sisalda peale üldsõnaliste kantseliiti uppuvate lubaduste reaalset tegevusplaani jätkusuutliku hariduse korraldamiseks.

Me vajame selgust, kuidas tagada kõigis koolides kõrgtasemel IT õpe. Kasutusel peavad olema kaasaegseimad arvutid ning tugiprogrammid. IT valdkond tuleb siduda aineõppega.

Põhimõte, et erivajadustega lapsed saavad õppida tavakoolides, on õige, ent selleks tuleb koole ja õpetajaid enam toetada nii rahaliselt kui ka nõustamistega.

Koolide tasemes leiab senini suuri erinevusi, seda eriti Tallinnas. Ühte skaala otsa jäävad nn eliitkoolid, teise need, mille vastu lapsevanemad ega õpilased suuremat huvi ei tunne. Aeg on teha ka siin kannapööre ning viia kõik koolid eliitkoolide tasemele. Selleks tuleb laiemalt tutvustada edukate koolide praktikat, parandada mahajäänute võimalusi ning muidugi võimalda õpetajatele enda pidevat täiendamist.

Kool muutub, ent püsib

Kool on läbi aegade olnud eriskummaline nähtus. Pole teist nii kiirelt muutuvat kooslust, samas pole kooli põhiolemus muutunud alates esimeste rahvakoolide tekkest. Ikka on kooli keskmes õpetaja ja õpilase suhe ning edukuse mõõduks iseseisev mõtlemine.

Muutuv aeg lisab koolile ja õpetajatele uusi ülesandeid. Õpetaja pole üksnes aine põhialuste lahtiseletaja ega loogilise mõtlemise arendaja. Ajal, mil nutiseadmed on toonud kaasa võõrdumise reaalsest elust, on kool paljudele noortele paigaks, kus inimlikult suhelda. Siin muutub oluliseks õpetaja isiklik eeskuju ja empaatiavõime.

Ühiskonna kihistumine, mis Eestis on eriti viimastel aastatel valusalt tuntav, kandub üle ka koolidesse. Õpetaja peab leidma võimaluse, kuidas nähtuse negatiivsetest mõjudest hoiduda, seda olukorras, kus lisaks õpilaskonnale tuleb arvestada ka üha häälekamalt oma huvide eest seisvate lapsevanematega, kes sageli tunnistavad vaid oma õigust.

Õpetajaamet, kui selle juures hingega olla, pole kergete killast, ent toob samas rahuldust ja rõõmu. Olgu siis õpetajate pidupäeval kõigi pedagoogide südameis rõõm, mis aitab pühenduda tänuväärsele kutsetööle. Räägitagu mida tahes, aga õpetajast algab meie kõigi edulugu ja sellepärast on oluline, et õpetaja saaks võimalikult probleemide vabalt pühenduda homse päeva vormimisele.

Toredat õpetajate päeva!”

Vsevolod Jürgenson, Mustamäe Linnaosakogu liige

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused