Tartu võimukoalitsioon keeldus vabadusvõitlejaid aukodanikeks tunnistamast

Tartu_Raekoda_2012_cropped

Hiljaaegu toimus Tartu linnavolikogu istungil hääletus Tartu aukodanike kinnitamise üle, kus mitu tuntud vabadusvõitlejat jäi koalitsiooni survel tunnustuseta. Nimelt otsustas volikogu eestseisus, kus domineerivad koalitsiooniparteid Reformi- ja Keskerakond, mitut esitatud kandidaati üldse mitte volikogus hääletusele panna.

EKRE üheks valimislubaduseks Tartus oli vabadusvõitlejate, sealhulgas viimaste Tartus elavate Eesti Leegioni veteranide tunnustamine aukodaniku tiitliga. Sellega oleks heastatud väike osa tänuvõlast, mis on Eesti riigil nende tihti unustusse vajunud meeste ees. Paraku jäi kumbki esitatud kandidaat, Mihhail Bendt ja Mart Niklus, koalitsiooni survel hääletusest välja. Protestiks jätsid EKRE liikmed ülejäänud aukodanike kinnitamisel hääletamata.

Mihhail Bendt on 93-aastane vabadusvõitleja ja sõjaajaloolane. Ta astus vabatahtlikuna Eesti Leegioni ja võttis pataljon Narva koosseisus idarindel osa kommunismivastasest võitlusest, osales Ukrainas Izjumi lahingutes ja raskes väljamurdes Tšerkassõ kotist, kus tema väeosa võitles eesliinil. Sai kaks korda raskelt haavata ja autasustati  Raudristiga. Bendt peab rahulikku vanaduspõlve Tartus ja on pidanud sõjaajaloo-teemalisi loenguid ning andnud välja raamatu “Edukas algus, väärikas lõpp”.

Mart Niklus on 83-aastane ornitoloog, tõlkija, pianist ning kokku 17 aastat poliitvangistuses olnud vabadusvõitleja. 1979. aastal oli ta üks Balti apelli koostajaid, millega juhiti lääneriikide tähelepanu Balti rahvaste ikestatud olukorrale. Nikluse elutööd on kõrgelt hinnatud välismaal ja ta on saanud rea teenetemärke. Tartu aukodanikuks on teda esitatud üle kümnel korral, kuid alati on linn keeldunud teda tunnustamast.

“Piinlik on vabadusvõitlejate ees enne rahvusriigi sajandat aastapäeva,” ütles Tartu linnavolikogu EKRE fraktsiooni liige Ruuben Kaalep. “Kuniks meie seas on neid, kes on vaba Eesti eest võidelnud ja kannatanud, on meie seas kangelasi. Vähim, mida me saame teha, on neid tunnustusega austada. Et linnavolikogu enamus seda ajaloolist sidet ei väärtusta, teeb paljudele haiget.”

Kommentaarid