Teadlane hoiatab eesti keele õpetamise allakäigu eest: kultuurikatkestuseni ei ole enam kuigi pikk tee

Eesti,
©Uued Uudised
Põhiseadus on mõeldud ennekõike eesti rahva allesjäämise kindlustamiseks. Pilt on illustratiivne.

Kasvatusteadlane Katrin Kalamees-Ruubel väidab oma ERR-i arvamusloos, et eesti keele õpetamine on teinud tugevat vähikäiku – näiteks eesti keele tundide arv on vähenenud 40 aastaga ligi viiendiku võrra.

Arvamuse autor kritiseerib õigustatult nii eesti keele aasta projekti kui ka järjekordset keelestrateegiat aastani 2027, mis on olemuslikult veel üks loosungeisse rüütatud ettevõtmine, ja millele järgnevad ilmselt üha uued rahastatavad, kuid sõnavahulised jätkuprojektid.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Katrin Kalamees-Ruubel nendib, et eestlastele eesti keele õpetamine on unarusse jäetud. “Ülistatakse ning rahastatakse keelekümblust jt tegevusi nende jaoks, kelle kodukeel pole eesti keel. Kiidetakse inglise keelt, milles “saab palju paremini asju öelda kui eesti keeles,” toob ta välja asjad, mis on tegelikult prioriteetseks tehtud.

Autor vaatleb keeleõpet 1918.- 1940. aastate Eesti Vabariigi ajal ning Eesti NSV-s, ning leiab, et taasiseseisvunud Eesti Vabariigis osati hariduses üsna kiiresti tekitada vaakum. Ei õpitud kummastki, asjatundmatuse ja uuendamistuhina tõttu tunnistati varasem aegunuks ning alaväärseks (EV) ja olematuks, heal juhul kõlbmatuks (ENSV). Selle asemel orienteeruti Läänele, kust pole midagi üle võtta, sest ka EL-is on keelepoliitika iga riigi siseasi.

Katrin Kalamees-Ruubel kirjeldab kõike seda, kuidas eesti keele õpetamine alla käis. Üks näide: “Eriti hasartselt on jõudu katsutud eesti keele ja kirjanduse kallal. Kas üks aine või kaks ainet?”

“Emakeel ei ole aga hoopiski mänguasi, millega loosungite varjus trikke teha. Tee sellisest suhtumisest kultuurikatkestuseni ei ole kuigi pikk,” hoiatab teadlane.

Pikemalt ERR-is

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused