Teadus nõuab lisaraha – kas soolise võrdõiguslikkuse uuringud on tõsiteadus?

Eesti,
- Updated
Sularaha, euro, raha, paberraha
©Uued Uudised
Haridus- ja noorsooameti juht hakkab rahas suplema. Pilt on illustratiivne.

Teaduse alarahastamisest on palju räägitud – nüüd siis selgub, kuhu see raha tegelikult läheb, sest TÜ analüütikud hakkavad uurima “soolist võrdõiguslikkust teaduses”.

Teaduses võib täheldada märkimisväärseid erinevusi nii palganumbrites kui ka naiste ja meeste esindatuses kõrgeimatel akadeemilistel ametikohtadel ja teaduspoliitika otsustavates kogudes, ning soolise ebavõrdsuse põhjusi hakkab uurima Tartu Ülikooli (TÜ) sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus (RAKE), vahendab BNS.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Eesti Teadusagentuur tellis RAKE-lt uuringu „Soolise võrdõiguslikkuse hetkeolukord ja parandamise viisid Eesti teaduses“, mis tegeleb probleemi põhjuste selgitamisega, teatas teadusagentuuri pressiesindaja esmaspäeval.

Euroopa Komisjoni riigipõhised soovitused on Eestile juba aastaid näinud ette aktiivset tegelemist soolise ebavõrdsuse probleemiga, kuid seni pole tegevused suurt mõjujõudu omanud, väidetakse teates.

Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimehe Andres Koppeli sõnul on väga oluline, et naisteadlased saaksid teaduse edendamises kaasa lüüa meestega samaväärselt. “Alanud uuring püüab olukorda andmepõhiselt hinnata ning leida indikaatorid, millest lähtuvalt seda edaspidi mõõta. Nõnda saame lähtekoha, et soolõime parandamisega Eestis süsteemselt edasi minna,“ ütles Koppel.

„Uuringu käigus selgitame, millised erinevused on naiste ja meeste karjääriteel ja millised tegurid mõjutavad nende karjääriotsuseid teadussfääris. Erinevaid mõjureid teades saame välja pakkuda, millele tuleks tähelepanu pöörata, et inimeste teadlaskarjääri teekonda toetada,“ rääkis RAKE analüütik Helen Urmann.

Uuringu tulemusi on oodata järgmise aasta jaanuaris. Uuring läheb maksma 38 500 eurot ning seda rahastab Eesti Teadusagentuur RITA programmi tegevusest, mis seirab teadus-, arendus- ja innovatsioonipoliitikat. Programmi eelarve tuleb Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Eesti riigi eelarvest.

“Leida indikaatorid”, “lähtekoht soolõime parandamiseks” ja “karjääriotsuseid mõjutavad tegurid” viitavad sellele, et taas antakse raha selleks, et keegi kuskil saaks millegagi tegeleda.

Ajal, mil raha on puudu näiteks viroloogia arendamiseks või majandusteaduslikeks uuringuteks, mille abiga riigi tervishoidu ja majandust aidata, läheb maksumaksja raha hoopis soolise võrdsuse uuringutele, millel on tugev ideoloogiline mekk man.

Teadus on Eestis üsna kitsas valdkond, kus palgalõhe ei tohiks eriti tuntav olla ja õiglane palk on paika pandav ka ilma spetsiaalse uuringuta, akadeemilises õhk- ja keskkonnas. Mis muutub siis, kui töörühm mingid järeldused teeb? Naisteadlased saavad palgalisa?

Praegu on riigieelarve kokkutõmbamise aeg, aga tühitegevused ja puukuuringud saavad endiselt raha.

5 commentsOn Teadus nõuab lisaraha – kas soolise võrdõiguslikkuse uuringud on tõsiteadus?

 • Avatar

  Pole varem sellest teadusagentuurist miskit kuulda olnud. Ehk on nüüd vaja pildil püsida, kui maksumaksja raha hakatakse tuulde lennutama!?
  Aru ei saa, kui palju neid “agentuure”/”instituute” siit Maarjmaalt üles leitakse raha põletamiseks!?
  Tundub, et ka kohalike ülikoolide nimi ja tase on igatmoodi alla käinud. Tänu võõramaalaste “koolitamisele” ( seda küll koolitamiseks ei saaks pidada, kui sisseveetavad vähemvõimekad maksumaksja raha eest vägisi kooli lõpuni veetakse) on ka ülikoolide maine/tase tõsises taandarengus! Üleloomulikult palju koolitatakse mittetootvate töökohtade täiteks “pehmete väärtuste tekitataid”!

 • Avatar

  Ammu on teada, et meeste hulgas on igasugu hälbeid palju rohkem kui naiste hulgas. Nagu terves looduses isased contra emased loomad.
  Sest Jumal või Darvin seadis asja niimoodi, et meessugu peab uut katsetama uusi territooriume-teid leid,a naissugu olemasolevat, ennekõike populatsiooni, säilitama. Vastavaid katseid on loomadega tehtud hulgem.
  Hälvete rohkus meeste hulgas tähendab seda, et nii geeniusi kui ka idioote on meeste hulgas oluliselt rohkem kui naiste hulgas. Samuti juhivõimetega isendeid ja jotasid.
  Kui tahetakse võrdõiguslikkust, siis tuleb tekitada ka naiste hulgas palju halbeid. MÕLEMALE POOLE!!! Nii tippteadlaste kui ka idiootide poole, nii tippjuhtide kui ka padujoodikute poole! Vastasel korral on tegu lihtlabase loodusseaduse rikkumisega, kõlbmatute isendite sondsokutamisega sobimatutele kohtadele. Tagajärg on ka ette teada – sellise ühiskonna konkurentsivõime kaob ja tulemuseks on selle konkreetse kogukonna-koloonia häving. Nagu juba Darvin kunagi tõestas.

 • Avatar

  Inimese mittemääratlemist inimeste suhtes nimetatakse võrdsuseks.
  Võrdsus ja võrdõiguslikkus on üldinimlikud arusaamad, mis asuvad väljaspool soolisi, rassilisi, rahvuslikke, seksuaalseid jm. eristamisi, eelarvamusi.
  Teisisõnu võrdsusel ja võrdõiguslikkusel ei ole inimesesooga mitte mingit pistmist, need ei ole lihtsalt SOOLISED nähtused.
  veel enam: andes võrdõiguslikkusele soolise tähenduse, lükkavad feministid tähelepanu alt välja naiste omavahelise võrdõiguslikkuse,(samuti meeste) sisuliselt lükkavad feministid pool maailma elanikkonda 3,5 MILJARDIT naist (meest) oma vahelisest võrdõiguslikkusest
  välja. Aga kes andis feministidele (punased-marksistid) õiguse peita ühiskonna eest, naiste omavahelise võrdõiguslikkusega seotud probleemid (feministide rusikas naiste kuklas).

 • Avatar
  Margus Peterson

  kuda siis nõnnaviisi? tahate liputajate ja kapinatside kaitsepühaku pakostiliisa ja tema lemmiklapsukese nälga jätta?!
  see saab olema nii julm, nii julm . . .
  tähelepanu äratas ELS MURAKINA kommentaar ülal. vaadake kuupäeva – 11. SEPTEMBER 2015. 11. september 2001 – WTC tornid.
  juhus? 2015. a-l “nägi” BILL GATES ette, et meid “võib tabada” pandeemia – video YT-s olemas. jälle “juhus”? viktor suvorov
  arvab sellise asja kohta: üks kord – võimalik, et juhus; kaks korda – seaduspärasus. jääme “põnevusega” ootele, palju neid
  “juhuseid” veel välja ilmub . . .

 • Avatar
  Kaua võib?

  Appi, kui haige! Kas ei oleks palju olulisem selgitada välja põhjused poiste-noormeeste 2 X väiksemast osakaalust ülikoolides ja nende suurt väljalangemist koolidest? Millegipärast on selle nn soolise diskrimineerimise ohvritena eksponeeritud alati naisi. Ehk tooks poisid tagasi ülikooli ja lõpetaks nende diskrimineerimise nais-õpetajate poolt,- see algab tgl juba põhikoolides ja gümnaasiumides.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused