„Titanicu orkester“ paneb Tapa raudteejaamas inimvaimu liikuma

Eesti,
- Updated

Suvises Tapa raudteejaamas etenduv näidend „Titanicu orkester“ on väärt vaatamist ja läbielamist. Mängulise ja lustaka esitluse abil rullitakse vaatajate silme all elegantselt lahti nii mõnigi filosoofia ajaloos laineid löönud käsitlus inimese ja maailma vahekorra ning elu tähenduse kohta. Vaatajale on garanteeritud ka Eesti näitekunst oma parimas vormis (osades: Elina Reinold, Guido Kangur, Raimo Pass, Margus Prangel ja Argo Aadli).

Moodsa aja kvintessentsina on elu progressiveduri poolt hüljatud raudteejaama heidetud oma viimast konkurentsivõitlust pidama neli alkoholi küüsis vaevlevat moodsa ajastu inimtüüpi: brutaalsete maneeridega kiskjalik manager Meto (Prangel), kes püüab ülejäänud kolme elu heidikut ette valmistada, et varastada midagi mõnest mööduvast rongist; elu hammasrataste vahele jäänud kunagine jaamaülem Luko (Pass), kes püüab temast üle käinud elurongile küündimatute pool-ratsionaalsete mõttekäikudega siiski mingit tähendust anda; süümepiinades ja kahetsuses vaevlev Doko (Kangur) ja väärikuse kaotanud alkohoolik Ljuba (Reinold).

Mööduvalt rongilt maha kukkunud kastist ilmub neliku ette üliinimlike võimetega illusionist Harri (Aadli), kes asub nelikule esitlema võimalusi, kuidas vabaneda mõttetust heitlusest materiaalses maailmas ning siseneda vaimsesse maailma, kus ootavad ees kaunid kunstid, muusika, unistused, fantaasiad. Maailm on vaid  inimese kujutluse ja tahte tulemus, õpetab  illusionist Harri (A. Schopenhaueri mõttekäigule tuginedes) ja paneb heidikutest neliku esitama Beethovenit ning liikuma tähenduslikuma elu suunas.

Harri avab neliku silmad, selgitades, et valides alkoholi  on nad valinud reaalusest põgenemise madalaima vormi; reaaluse eest aitab põgeneda ka mõtlemine, asjade tootmine, äri ning religioon kuid lõpuks loeb vaid inimese vaba tahe (ning illusionisti äratav puudutus).

Imre Mürk

Hristo Boitchevi „Titanicu orkester“
Lavastaja: Madis Kalmet
Kunstnik: Toomas Hõrak
Helilooja: Urmas Lattikas
Tõlkija Maia Soorm
Näitlejad: Elina Reinold, Argo Aadli (Tallinna Linnateater), Margus Prangel, Guido Kangur (Eesti Draamateater) ja Raimo Pass (Eesti Draamateater).

http://www.raaam.ee/Titanicu-orkester

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused