Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Toit on jätkuvalt kallis: juulis kallinesid enim porgand ja sibul

02.08.2023
Toidukorv on inimesele üha kallim

Juulis olid hinnad toidupoodides võrreldes eelmise aasta sama kuuga märksa kõrgemad ning enim on kerkinud porgandi, sibula ja importtomati hind.

Konjunktuuriinstituudi andmed näitavad, et suhkrukilo hind, mis on aasta vältel aina kasvanud, viimase kuuga enam ei tõusnud, kuid võrreldes eelmise aasta juuliga maksis suhkrukilo siiski 71 protsenti rohkem. Nisujahu hind kasvas aastaga üle 13 protsendi.

Samalaadsed muudatused iseloomustavad ka leiva ja saia hinnamuudatusi: aastaga on kumbki märgatavalt kallinenud, leib 27 ja sai 35 protsenti

Ükski lihatoode pole aastaga taskukohasemaks muutunud: ainsana vähenes suitsukarbonaadi hind ja seegi vaid viie sendi võrra.

Kõige rohkem ehk ligi veerandi võrra on aastaga kallinenud kodune hakkliha ja viiendiku võrra ka viinerikilo.

Aastaga on 15 protsenti lisandunud searibi ja kohaliku broileri hinnale ning 16 protsenti rohkem tuleb maksta keeduvorstikilo eest. Viimane kallines mõne sendi võrra ka juulis.

Kõige vähem on aastane hinnatõus puudutanud seakarbonaadi ja kondita sealiha, mis on kallinenud alla viie portsendi.

Suuremad hinnakõikumised tulevad esile kala hinnas, mis kipubki muudest toidukaupadest sagedamini üles-alla hüppama ning drastilised erinevused on ka poodides ja turgudel müüdava kala puhul.

Piimatoodete hinnad olid aastatagusest kõrgemad igas tootegrupis. Kõige enam, ligi 29 protsenti tõusis kilepiima hind, millest ei jäänud palju maha 27 protsenti kerkinud hapukoorekilo. Ka kohvikoor kallines 23 protsenti.

Möödunud aasta juunist 17 protsenti rohkem tuleb maksta kodujuustu eest ja keefiriliiter maksab 16 protsenti enam.

Köögiviljade puhul torkab enim silma mugulsibula 176-protsendine hinnakasv ning juuliski lisandus sibulakilole 15 senti. Aasta eest sai sibula poest kätte 66 sendiga, nüüd aga 1,81 euroga kilo eest.

Muljet avaldav on olnud ka lahtise porgandi hinnatõus – aastaga 160 protsenti ehk kui 2022. aasta juulis sai porgandit osta 53 sendiga kilo eest, siis nüüd tuli selle eest maksta 1,39 eurot.

Kallinesid ka kartul ja kapsas, neist esimene aastaga 13 protsenti ja eelmise kuuga 15 protsenti, kapsas aga aastaga lausa 72 protsenti ja viimasel kuul veel 15 protsenti.

 

Allikas: ERR