Tõnis Saartsi pealtnäha analüütiline jutt koroonast ja demokraatiast varjab teadlikku vassimist

Eesti,
- Updated
©Erki Evestus
Kui aju asemel on koroona…

Politoloog Tõnis Saarts on oma loos “Koroonakriis ja demokraatia tulevik” paljude tõeste seisukohtade kõrval levitanud ohtralt ka propagandistlikku tendentslikkust.

Saarts väidab: “Kriisi alguses püüdsid nii Matteo Salvini Itaalias kui ka Viktor Orban Ungaris näidata, et uue viirushaiguse levitajad on peamiselt välismaalased ja sisserännanud. See jutt ei võtnud aga vedu.”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Sellest, kas ja kuidas ühiskond neis riikides sellistest väidetest vedu võttis, võib erinevate kanalite kajastustest erineva pildi saada. Paraku Eestisse sama pilti üle tuues saab just tõendava pildi: esimese koroonaviiruse positiivse näitaja andis kodumaalt Eestisse tagasi tulnud Iraani sisserännanu, ja põhikolded Võrus ja Saaremaal tekkisid Itaalia võrkpallurite ning nendega kokku puutunud eestlaste kaudu.

“Saabuva majanduskriisi kestel on samuti keeruline väita, et immigrandid võtavad põliselanikelt töökohad ära, saavad teenimatult riigiabi jne. Kannatavad ju kõik, vaatamata rassile, usutunnistusele või rahvusele. Teiseks on peaaegu võimatu näha seost viirushaiguse leviku ning globaalse avatuse vahel,” kirjutab Saarts.

Rumalamat juttu on raske ajada. Kui Eestis on 50 000 töötut ja nende arv kasvab, siis võtab iga siia saabuv või saabunud ukrainlane igalt eestlaselt võimalusi töö saamiseks vähemaks, ja kui see vähene raha, mis kõigil riikidel kriiside ajal on, läheb väärtusi mittetootvatele pagulastele, siis ongi migratsiooni ja avatuse negatiivne mõju tunnetatav.

Väide, et viirushaiguse leviku ja globaalse avatuse vahel pole seost märgata, on selgelt jabur. Juba loogiline mõtlemine ütleb, et maailmas laevade, lennukite ja rongidega ringi saalivate inimestega levib viirus kiiremini. Ega Hiina ilmaasjata pannud seisma rongiliiklust, et 300 miljonit hiinlast 25. jaanuaril alanud Hiina uusaasta puhul kodudesse laiali sõita ei saaks.

“Miks sai rahvusliku suletuse musternäidisest Venemaast kiiresti koroonapuhangu üks epitsenter, aga mitte palju avatumast Saksamaast? Korrelatsioon üleilmastumise määra ning epideemia leviku vahel ei kehti,” väidab Saarts.

Politoloog võiks teada, et Venemaa pole mingi rahvusliku suletuse musternäidis – sinna on kokku tormanud kümned ja sajad tuhanded võõrtöölised Kesk-Aasia riikidest, Ukrainast ja Kaukaasiast, Siber ja Kaug-Ida on täis hiinlasi, kes suhtlevad regulaarselt  kodumaaga (kui Hiina-Venemaa piir sealmail suleti, teatasid sellest ametlikult nii Moskva kui Peking).

Ainuüksi Moskvas arvatakse olevat mitu miljonit mitte-venelast, Tadžikistani võõrtöölisi sada tuhat ja ramadaani palvuse ajal võetakse ühispalvusteks staadionid, sest rahvas ei mahu mošeedesse ära. Venemaal pole mingit suletust – Putin laskis jalgpalli MM-i ajaks osavõtjariikide fännid isegi lihtsustatud fänniviisaga sisse, mis tõi ka Eesti piirile kümneid neegreid.

“Kõige edukamalt kriisiga võidelnud lääneriikide esikümnesse kuulub tähelepanuväärselt palju maid, kus valitsusohjad on naiste käes (Saksamaa, Norra, Taani, Island, Uus-Meremaa jt),” väidab Saarts.

Kõigepealt, nende edu pole sugugi nii silmnähtav, ja teiseks, politoloog jätab märkimata, et “huulepulgavalitsusega” Soome pole sugugi edukas ja et Hispaanias on võimul sotsialist Pedro Sancheze valitsus, mida on naiste rohkuse tõttu kutsutud ka feministide valitsuseks – see maa aga on viirusega püstihädas, nagu ka naiste võimualune Rootsi. Saarts on lihtsalt edukad naised välja toonud, teinud üldistuse, ja koroonavõitluses põrunud naised maha vaikinud.

See on ainult osa vaieldavates momentidest, selliseid vasturääkivusi aga leiab Tõnis Saartsi loost tohutult – poliitikateadlase tiitlit see mees küll ei vääri, sest jutt on täiesti ideoloogiast kantud. Kui juba nii vähestes käsitletud punktides pole tõtt näha, siis pole seda ilmselt kusagil.

11 commentsOn Tõnis Saartsi pealtnäha analüütiline jutt koroonast ja demokraatiast varjab teadlikku vassimist

 • Avatar

  Tänane uudis Saksamaal – üks suurimaid lihatööstusi NRW-s, – Tönnisier testis tuhatkond oma töötajat ning avastas üle 600 nakatanu… tulemuseks 7000 töötaja sundpuhkus vähemalt kaks nädalat… nakatunud on enamuses võõrtöölised…

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Muinasjutuvestjaid on meil küllaga ! Olid leetrid ja kadusid koroona tulekuga päevapealt,oli Greta Thunberg koos kohese kogu maailma katastroofiga aga näe koroona lükkas katastroofi kaugustesse jne.
  Maailm on nagu suur orkester aga dirigent on kuskil varjus ??

 • Avatar

  Saarts on ju tuntud muinasjutuvestja, pigem siiski paroodianäitleja sest muinasjutud olid üldjuhul õpetlikud. Kui see onu on “teadlane” siis mina võin vabalt akadeemik olla.

 • Avatar

  Praktiliselt alati, kui ma Saartsi& Co PoliitPornoPropaganda jt “progressiivselt mõtlevate” ja globalismile halleluujat lauljate etlemisi loen, tekib mul üks ja ainus küsimus: kas need parteigenossed mõtlevadki päriselt nii või on nad lihtsalt meie kõigi makusrahadest vegeteerivad palgalised propagandistid ja agitaatorid!?..
  Oma häbiks pean tunnistama, et pole seda siiani läbi hammustanud.
  Olgu, kui nad nii mõtlevad, siis ei ole nende koht meie kõrgkoolides, kus nad juba ca 30 aastat noortele kärbseid pähe ajavad! Eriti Tallinna “ülikool” meenutab juba tõepoolest rohkem omaaegseid Moskva ja Leningradi kõrgemaid parteikoole. Paduvasakpoolsus, mis tasapisi marksistlikult veripunaseks värvub… Tõtt öelda mõjub see endine peda ülikoolina nagu oleks nt “tartu kilud”… Aga ka minu Vana Hea Alma Mater- Tartu Ülikool on põrguteel ja kui see üleilmastumine ja vasakpoolse uusmarksismi, padufeminismi, LGBT-perverssuste päheajamine noortele ei lõppe, siis pole varsti enam haritlasi… kõik, FINITO!
  Aga kui need nn “teadlased”, “politoloogid”, “suhteuurijad”, uusmarksistliku “sotsioloogia uurijad” jm vikerkaare jm värvi- karva seltskond seda ainult raha eest teevad, ka siis pole selle kamba koht Eesti kõrgkoolides!!!

  • Avatar

   Olgem ausad, meil pole normaalseid sotsiaalteadlasi eriti mitte kunagi olnud – omal ajal parteiliikmetest marksistid ja politrukid (kes värvigamma muutudes ka sotsiaaldemokraatideks, liberaalideks või “kodanikuühenduste aktivistideks” muutusid), teise põlvkonna broilerid ja PR-inimesed ja kogu lugu. Seega väga lühike pink.

  • Avatar

   Uuri kes pandi Tehnikaülikoolis pukki. Varsti pole meil Eestis ühtegi kõrgharidusega inimest kes kümnest ülespoole arvutada oskaks.

 • Avatar

  Saarts kuulub uue aja politiseeritud politoloogide hulka. Vana kooli tegijatest näitas kallutatuse tendentse Kivirähk. Aga no sellel oli vähemalt analüütiline mõtlemine olemas. Saarts aga tundub olevat pesueht etleja, kes absoluutselt mitte kunagi midagi uut ei ütle. Kaks varianti: kas ta ei julge või talle pole lihtsalt antud midagi öelda. Kuna isiklikult soovin teada saada uusi ja erinevaid arvamusi, siis Saartsi esinemiste ajal kas keelan hääle maha või teen lõunauinaku.

 • Avatar

  … põhikolded Võrus ja Saaremaal tekkisid Itaalia korvpallurite ning nendega kokku puutunud eestlaste kaudu.

  No seda peaks kirjutaja küll teadma, et vähemalt Saaremaal mängisid Itaalia VÕRK-, mitte korvpallurid-ise TV-st vaatasin mõlema õhtu Saarema võrkpalliklubi mänge itaallastega ning kirusin lolle spordijuhte, kes koroonat Eestisse toovad.Nii juhtuski.

  • Avatar

   See kas tegemist oli korv- või võrkpalliga, pole tähtis. Tähtis on, et nakkusekolded tekitati opositsiooniparteide ja nende mõju all olevate riigiametnike teadliku tegevuse läbi. Kas ka tahtlikkus seal taga oli, selle peaks uurimine välja selgitama. Kahjuks elame me postsovjetlikus, ülevalt alla korrumpeerunud ametnikkonnaga kolmanda maailma s*taaugus, kus inimesed isegi ei oska enam õiglusest või vähegi tõsiseltvõetavast riigist unistada. Isegi laipadega päädiv sigadus pannakse lihtsalt kalevi alla ja mõni maksumaksja rahast ennast rasva õginud ametnikunärakas või politseinikulimukas ütleb lihtsalt: “Meil on õigusriik. Kui oled õigest pundist, siis seadus sinu kohta ei kehti.”

   • Avatar
    krijgsvolk

    Tere! Pea nüüd veidi hoogu: mingisugust biorelvasõda mingis vormis pidada… siin Eestis!? Selleks on vaja mehi, otsusekindlaid hulle vähemalt. Selliseks asjaks ei ole õnneks liberaal-progressiividel õnneks lihtsalt julgust, st nad pole lihtsalt piisavalt otsusekindlad lõpuni minema, sest seda taoline idee eeldab 100%! Lihtsalt “liberaalsed” poliitikud ärplevad niisama või elavad ikka veel läbi häving elik võimust ilma jäämise leina! 🙂 Aga liberastide poolt pooleteist aastakümne jooksul ametisse betoneeritud ametnikkond? Need lihtsalt püüavad oma kohast kinnihoidmist sujuvalt ühendada koalitsioonivalitsuse poliitika ja tegevuse õõnestamise ja muidu liht- sitakeeramisega, kellegi majanduslikes jm huvides. Kuidagi niimoodi ma arvan.

  • Avatar

   Kas arvad, et see, antud kontekstis kümnenda järgu pisiasja kallal irisemine näitab sind targana? Seda enam, et tegemist on tõenäoliselt lihtsalt näpukaga ja kirjutaja teab tegelikult väga hästi, et tegemist oli VÕRKpalliturniiriga. Ei meeldi mulle sellised mõttetuste kallal igisejad.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused