Tsahkna ja Ossinovski tahavad muuta soovahetamise imelihtsaks, et “edendada välissuhtlust ja majandusvabadusi”

Transseksuaalid

Sotsiaalministeerium tahab anda inimestele õiguse muuta oma sugu ilma meditsiinilise sekkumiseta. IRLi esimehe Margus Tsahkna ja sotside liidri Jevgeni Ossinovski idee kohaselt poleks soovahetusel enam sõnaõigust ei tervise- ega muudel ekspertidel.

Kehtiv kord nõuab soolise kuuluvuse otsustamisel psühhiaatri arvamust, et inimene pole peast segi. Geneetiline uuring peab kinnitama inimese kromosomaalse ja gonaadisoo kokkulangevust. Kui arstlik ekspertiisikomisjon tuvastab nende põhjal transseksualismi, annab sotsiaalminister loa soovahetuse arstlikeks toiminguteks.

„On oluline tunnustada isiku sugu lähtuvalt tema enda tunnetusest,“ kirjutavad Tsahkna ja Ossinovski ühisdokumendis, „kolmanda osapoole sekkumine kellegi personaalsesse otsusesse peaks olema välistatud.“ Seega pole vaja teha ei soovahetuse operatsiooni ega hormoonravi. Piisab sellest, et „täisealine ning teovõimeline isik“ esitab politseisse avalduse oma soo või isikukoodi muutmiseks.

Kõik mehed saavad õiguse nõuda enda tunnistamist naiseks. Naised jällegi võivad nõuda enda tunnistamist meheks.

Ühe inimese soovahetuste arvu pole kavas piirata. Pooleaastase ooteaja puhul saaks iga soovija muuta oma sugu kuni kaks korda aastas.

Tsahkna ja Ossinovski usuvad, et soovahetuse lihtsustamine edendab välissuhtlust ja majandusvabadusi. Nad rõhutavad, et vastutulek transsoolistele „parandab rahvusvahelisi hinnanguid Eesti kohta“.

Loe pikemalt Eesti Ekspressist!

Loe ministrite ühisdokumenti!

Foto on illustreeriv. Allikas: Reuters

 

 

Kommentaarid