Tulevikustrateegia 15 aastaks – ja seda hetkeseisus, kus maailm muutub nädalatega ja kuudega

Rubriik Eesti On
- Updated
©Uued Uudised
Eesti Vabariigi Põhiseaduses on kirjas, et eesti keel, kultuur ja omariiklus on esmatähtsad.

Aasta 2020 jääb inimkonnale mällu kui aasta, mil kogu maailm sassi loodi – ja just sel aastal valmib “Tulevikku määrav strateegia „Eesti 2035”.

Millist strateegiat saab luua, kui viimase aastaga muutsid kliimahüsteeria, koroona ja mässud linnatänavatel maailma tundmatuseni? Sajaprotsendiliselt kindlalt võib öelda, et ka järgmised pikad aastad on vapustusi täis, Eesti aga määrab strateegiaid viieteistkümne aasta peale ette – kui isegi juba valitsusvahetus võib teised prioriteedid tuua.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ei saa väita, et neid strateegiaid pole vaja, kuid nüüdsel ajal peab seda eriti lahtise pilguga tegema ja miskit ei saa kivisse taguda.

Kõik arengukavad, strateegiad, taktikad ja nii edasi on tegelikult suuresti asendustegevus. Kõnealuse dokumendi puhul on öeldud: “Sellesse on pea 17 000 inimest kahe aasta jooksul andnud oma parimad teadmised, ekspertiisi ja ootused.” Kas tööd alustades teati kliima- ja koroonakirve kerkimisest, et “edusamme mõõta”?

Kui lugeda lauset “Strateegia hõlmab Eesti arenguvajadusi, strateegilisi sihte ning peamisi vajalikke muutusi. Selle oluliseks osaks on tegevuskava, kuhu on koondatud elluviimiseks vajalikud tegevused koos eestvedajatega ning mõõdikud, millega edusamme mõõta”, siis on isegi tutvustus jabur.

Mõõdikud, millega edusamme mõõta? Elluviimiseks vajalikud tegevused koos eestvedajatega? Ja 15 aasta peale ette, kui iga uus kriis võib jälle midagi muuta?

Järgnev on sama jabur: “Strateegia viis sihti on suunatud meie inimeste arengu ja kohanemisvõime kasvatamisele, sidusa ja koosmeelse ühiskonna tekkele, puhta ja ligipääsetava elukeskkonna, uuendusmeelse ja vastutustundliku majanduse ning inimesekeskseks ja usaldusväärse riigikorralduse arenguks.”

Kas sidus ja koosmeelne ühiskond rahvuskonservatiivide või sotside-reformarite arusaama järgi? Kas uuendusmeelsus tähendab muuhulgas ka inglise keele kinnistumist ülikoolides ja ukrainlaste kinnistumist tööturul? Kui palju on arengukavas sees EKRE muret rahvusriigi pärast? Või on ainult teiste soov üleilmastuda?

Kõik ütleb ära lause: „Eesti 2035“ on ka oluliseks raamdokumendiks Euroopa Poolaasta majanduskoordinatsiooni protsessi juhtimiseks Eestis, samuti järgmise Euroopa Liidu struktuurivahendite planeerimisprotsessis ning valdkondlike arengukavade uuendamisel.” Ehk siis arengukava Brüsseli tarvis.

Isegi kui mitte vaadata seda dokumenti poliitilisest aspektist, on selline pikaaegne arengukava kaasaegses kiiresti muutuvas maailmas nonsenss. Kõik taolised dokumendid on üldjuhul loosunglikud, sisutühjad ja deklaratiivsed.

Lihtsalt üks seltskond on saanud millegagi tegeleda ehk “Strateegia eelnõu on sündinud teadlaste, ekspertide, partnerite, poliitikute, ettevõtjate ja paljude Eesti inimeste koosloomes ning see põhineb arvukatel aruteludel, analüüsidel ning üle-eestilisel arvamuskorjel.”

Esmaspäevani saab arengukavasse veel midagi juurde soovitada – andke minna, eriti koroona uue laine ja EL-i suurlaenu-toetuspaketi taustal.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused