Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ukrainat abistaval ühendusel lasub kahtlustus, et Eesti annetajate raha ei ole sihipäraselt kasutatud

13.03.2023
Johanna-Maria Lehtme skandaal küpses juba enne valimisi, kuid seda hoiti valimistulemuste mõjutamiseks varjus.
© Riigikogu

Meediasse ilmus uudis MTÜ Slava Ukraini järelvalvestruktuuri loomisest, mis on sotsiaalmeedia juba kihama pannud, sest eeldatakse, et sellisel sammul peab olema mingi eellugu.

BNS vahendab: “Ukraina rahvani ligi nelja miljoni euro väärtuses abi vahendanud MTÜ Slava Ukraini otsustas luua järelevalvestruktuuri, et välistada Ukraina-poolsete koostööpartnerite võimalikud kelmused ja korruptsiooni.

MTÜ Slava Ukraini tegevusest täitus 7. märtsil täpselt aasta. Üksikute ja juhuslike abiprojektidega alustanud ühingust on aasta jooksul välja kasvanud organisatsioon, mis vajab pidevat ja põhjalikumat juhtimist, täpsemat rollijaotust ja järelevalvet. Seetõttu otsustati järjest kasvavate töömahtude tingimustes laiendada juhatuse koosseisu ja luua selge järelevalvestruktuur, muuta koostöö süsteemsemaks ning kaasata selle tegevusse rohkem eksperte ja kogenud asjatundjaid. Otsustati tellida ka finantsaudit ning revisjon, et muuhulgas jõuda selgusele kahe omavahel seotud Ukraina koostööpartneri usaldusväärsuses.

Aasta jooksul on Slava Ukrainil tekkinud Ukrainas kümneid koostööpartnereid.  “Selle kõige kõrval on nõuandva kogu ja juhatuseni paraku jõudnud murettekitavad signaalid kahe omavahel seotud Ukraina partneri usaldusväärsuse osas,” nentis ühing enda pressiteates. “Kuna kõikidesse sellistesse vihjetesse tuleb suhtuda äärmise tõsidusega, siis otsustasid juhatus ja nõuandev kogu tellida finants auditi ja revisjoni, mille eesmärk on välja selgitada, kas Ukraina partnerite tegevus on olnud piisava tõhususega. Kuni auditi tulemuste selgumiseni otsustati peatada ka väljamaksed nimetatud koostööpartnerile Ukrainas.”

Kuna Ukraina rahva abistamise läbipaistvus ja usaldusväärsus äärmiselt oluline, loodab ühing tekkinud küsimustele vastuse saada võimalikult kiiresti ning auditi ja revisjoni tulemused avaldada esimesel võimalusel enda üldkoosolekul.

“Kuni tulemuste selgumiseni ei pea me paraku õigeks kommenteerida kahtluste detaile, mille osas on avalikkusele jõudnud juba kontrollimata ja missiooni kahjustavat müra,” täpsustas MTÜ.”

Kui hiljuti tekkis skandaal sellest, et teatmik.ee avaldas valeandmeid MTÜ töötajate palkade kohta, siis kahjuks ei jõutudki sinnamaale, et oleks avalikustatud Elo Laura Aaspõllu, Janeli Puusaagi ja Johanna-Maria Lehtme tegelikud palgad. Ka nüüd tundub, et ühing tahab varjata, milline see “kontrollimata ja missiooni kahjustav müra” välja näeb, selle asemel, et anda avalikkusele otsene ülevaade toimuvast.

Mingis ämbris Ukraina abistajad igal juhul on, muidu poleks selline uudis välja ilmunud. Loodetavasti ei hakata jällegi süüdistama neid, kes sellised uudised avalikkuse ette toovad, vaid vaadatakse sügavamalt Ukraina abistamisel tekkivaid kitsaskohti.

MTÜ-l Slava Ukraini lasub nüüd veel üks taak: ühing on oma liidri Johanna-Maria Lehtme kaudu otseselt seotud poliitprojektiga Eesti 200, kes omakorda pürib Kaja Kallase kolmandasse valitsusse.

ERR täpsustabki: “Viieliikmeline nõukogu ei vabastanud MTÜ Slava Ukraini tegevjuhti Johanna-Maria Lehtmet ametist, kuigi nõukogul on kahtlused, et Eesti annetajate raha ei ole kümnete kuni sadade tuhandete eurode ulatuses sihipäraselt kasutatud. /…/ Lehtme ei soovinud esialgu öelda, kas ta astub MTÜ juhi kohalt tagasi, kui audit tuvastab raha väärkasutust. “Ma arvan, et see on jällegi dialoogi küsimus, et kuidas tunnen ennast mina ja täpselt samamoodi, mida arvab tegelikult nõukogu,” ütles ta.”

ERR-ile teadaolevalt palus Slava Ukraini nõuandev kogu reedel, et ühingu tegevjuht Lehtme ja finantsjuht Kristjan Mesipuu esitaks senitehtust sisulise ülevaate. Ülevaadet taheti nii mittetulundusühingu enda kulutustest kui koostööprojektidest Ukrainas tegutsevate vabaühenduste ja ettevõtetega.

Sotsiaalmeedias aga küsitakse: miks see uudis ei võinuks ilmuda enne valimisi? Siis poleks Eesti 200 tulemus sugugi nii hea.

Uued Uudised