Ülikoolid on valitsusega rahuolematud: lisaraha saamata uutele halduslepingutele alla ei kirjutata

Eesti,
©Uued Uudised
Tartu Ülikool

Ülikoolid ei kirjuta praegusel kujul alla halduslepingutele riigiga, kui valitsus selleks ja järgnevaks kolmeks aastaks ei anna lisaraha, mis aitaks vähendada kumulatiivselt tekkinud 100 miljoni euro suurust defitsiiti, ütles Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser Vikerraadio saates “Uudis+”.

Kõrghariduse alarahastamine on Asseri sõnul terav probleem mitte ainult Tartu Ülikoolile, vaid kõigile kuuele Eesti avalik-õiguslikule ülikoolile. Nad kõik peavad praegu riigiga läbirääkimisi halduslepingute üle.

Asser tõi välja, et ülikoolidele antavast riigipoolsest tegevustoetusest sõltuvad näiteks õppejõudude palgad, mis on nüüdseks kujunenud kõige kriitilisemaks faktoriks.

Löögi all on tasuta kõrghariduse andmine.

Kui riik peaks lahendama varasemate aastatega tekkinud kumulatiivse defitsiidi, siis kaugemas perspektiivis tuleb Asseri sõnul jõuda arusaamani, millist kõrgharidust Eesti tahab ja milline on selle rahastamise mehhanism.

“Kas me jätkame nn tasuta kõrgharidusega või mõne teise skeemiga, see on poliitiline otsus.”

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna ütles Vikerraadio saates “Reporteritund”, et mõistab rektor Asseri mure, kuid olukord on keeruline. Olukorra lahendamisel on probleemiks see, et riigilarve strateegia otsuseid tehakse augustis, kuid halduslepingud oleks vaja allkirjastada ülikoolidega juba esimeses kvartalis.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused