Ülle Madise: poliitikud peavad otsustama politsei rolli koostöös terviseametiga

Rubriik Eesti On
- Updated
Maskis inimesed

Õiguskantsler Ülle Madise andis lõpuks hinnangu koroonapiirangute osas, öeldes, et tervishoiusündmusest politseisündmuse tegemine on poliitiline otsus „See, kas koroonapiirangute rikkumise üle peaks terviseameti volitustega järelevalvet tegema ka politsei, on poliitikute otsustada,“ ütles õiguskantsler Ülle Madise.

Riigikogus teisel lugemisel olev nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) muutmise eelnõu, mis on tekitanud palju vastukaja, annab võimaluse kaasata politseid tervisameti ülesannete täitmisse, mis võib tähendada ka nakkusohtliku inimese kinnipidamist

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Õiguskantsler Ülle Madise ütles ERR-ile, et eelnõus korratakse teadmata põhjustel sõna-sõnalt kehtivas seaduses olevaid politsei volitusi. “Eraldi lõikega lisatakse üksainus: õigus nakkusohtlik inimene koju viia, kui muud üle ei jää,” märkis õiguskantsler.

Riigikogus teisel lugemisel oleva eelnõu seletuskirjas on märgitud, et kinnipidamine peab olema kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega ning kinnipidamisel peab arvestama igal üksikjuhtumiga seotud olulisi asjaolusid.

Õiguskantsleri palvel jäeti NETS-i muutmise eelnõust välja ilmselgelt põhiseadusevastased sätted. Lõpliku hinnangu annab õiguskantsler peale seaduse vastuvõtmist Riigikogus.

Õiguskantsler märkis, et küsimus sellest, kas politseid on vaja kaasata ehk kas tervishoiusündmusest on mõistlik kujundada politseisündmus, on poliitikute otsustada.

Eelnõu järgi võib terviseamet nakkushaiguse epideemilise leviku tõkestamiseks kaasata oma ülesannete täitmisse korrakaitseorgani juhul ja nii kaua, kui amet ei saa ise õigel ajal või piisavalt tulemuslikult neid ülesandeid täita.

Kui kehtiva seaduse kohaselt saab väärteo korras karistada karantiinireeglite rikkumise eest, siis eelnõu kohaselt luuakse võimalus inimesi vastutusele võtta ka siis, kui nad on rikkunud valitsuse või terviseameti kehtestatud nõudeid, näiteks maskikandmise kohustust või liikumisvabaduse või ürituste korraldamise piiranguid. Nakkushaiguse epideemilise leviku tõkestamise nõuete rikkumise eest saab eelnõu kohaselt karistada rahatrahviga.

Allikas: ERR

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused