Urmas Espenberg: Haabersti ristmiku tööde planeerimine ja läbiviimine jätab kõvasti soovida

Eesti,
- Updated

Haabersti kauaoodatud kaasaegse liiklussõlme kiire valmimine ei tekita vist kelleski vastuväited, küll aga jätab soovida liikluse ümbersuunamise läbimõtlemata korraldamine ning hoolimatus eluslooduse vastu.

Paljud kiruvad, miks on seltskond inimesi võtnud oma missiooniks ühe vana puu (mis siis et väärtusliku) kaitsmise, takistades ehituse edenemist, samas kui igal pool Eestis langetatakse metsa ja ettejäävat haljastust nii mis mühiseb. Probleem on siiski tegelikult tunduvalt laiem, kui pelgalt üks puu, millest on saanud pigem keskerakondliku linnavõimu korruptiivse laristamise ja käpardliku hoolimatuse sümbol.

Suur hädaorg Kakumäe, Vahepere, Tiskre ja Tabasalu elanikele on tööle- ja kojujõudmine, mis on seotud liikluse läbimõtlemata ümbersuunamise probleemidega. Miks suletakse liikluseks korraga alternatiivseid läbipääse, nagu näiteks Vabaõhukooli tee, paralleelselt ristmikul toimuva äärmiselt piiratud läbipääsuga. Vabaõhukooli teed oleks saanud edukalt kasutada liikluse ümbersuunamiseks seni kuni suuremad tööd ristmikul läbi ja alles siis alustada viimase rekonstrueerimist. Tundide viisi ummikutes passimine pole vist kellegi jaoks meeldiv?

Haabersti ringristmiku konstrueerimisega seoses välja antud raieluba nr 27279 lubab raiuda 795 puud. Tänaseks on raiutud samasse lubatud kategooriasse vastavaid puid üle 1218. Hetkel juba ebaseaduslik raiumine jätkub, kuigi raiemaht on absurdselt ületatud, nagu väidavad puud kaitsjad. Raieloas on kehtestatud langetatava puu maksimum diameetriks 105 cm. Haabersti hõberemmelga diameeter on 145 cm. Raieloa nr 27279 alusel ei ole lubatud langetada linnupesadega puid. Kõnealloleva remmelga otsas on linnupesa. Tänaseks on samuti dokumenteeritud 9 puud, mis langetati vaatamata pesitsevatele lindudele.

Kriitikat ei kannata ka suhtumine, et võtame iidsed puud maha ja istutame kiiresti uued, mis on rabavalt primitiivne. Kõige hullem ehk polegi tõsiasi, et uute puude kasvamine võtab kaua aega (oma 40-60 aastat ikka), vaid korruptiivne laia joonega laristamine, kus puude mahavõtjad saavad oma kasumi, puude istutajad oma, liikluse sulgejad oma vaheltkasu ning toimub tüüpiliselt keskerakondlik peamiselt (euro)raha pööritamise skeem. Objekti kui tervikut aga linnakodanike huvides ei käsitleta, kuigi ehitajate käsutuses on aina moodsamad seadmed, mis võimaldaksid nii haljastuse osalist säilitamist kui ka muid positiivseid lahendusi.

Kuigi ei Keskkonnaministeerium ega ka linna keskkonnaamet ei tühistanud iidsele hõberemmelga raieluba, seisab puu siiani veel kaistjate valvsa pilgu all ikka vapralt püsti ja viimased lubavad seista puu kaitsel lõpuni. Hetkel on puu kaitseks tehtud petitsioonile antud juba 1500 allkirja.

Urmas Espenberg 

Seotud lood: EKRE Põhja-Tallinna ringkond taunib looduserüüstet Haaberstis

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused