Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Uued Uudised avaldab salajased vaktsiiniostude lepingud, mida Eesti valitsus keeldub isegi Riigikogu liikmetele näitamast

29.11.2021
Vaktsiinid
© Scanpix

Uued Uudised avalikustab Euroopa Komisjoni ning ravimifirmade Pfizeri, Moderna ja AstraZenecaga vahel sõlmitud salajased lepingud, millega hangiti liikmesriikidele, sealhulgas Eestile testimisfaasis olevaid Covid-19 vaktsiine.

Eesti valitsus ja sotsiaalminister Tanel Kiik on Covid-19 vaktsiinide Eestile hankimise lepingute avalikustamisest keeldunud. Kiik on avalikustamistaotlustele vastanud, et liikmesriigid on kohustatud järgima eelostulepingutele seatud juurdepääsupiiranguid ega tohi dokumente avalikustada suuremas ulatuses, kui lepingupooled ise on seda kooskõlas õigusaktidega teinud.

Euroopa Komisjon on lepingud oma veebilehele üles pannud, kuid ainult osaliselt. Umbes 50% lepingu teksti on salastatud ehk tumeda värviga loetamatuks muudetud. (Vaata näidet SIIT!) Salastatud osa ei tohtivat Kige arvates näha isegi Riigikogu liikmed.

Uute Uudiste kasutusse jõudsid täismahus lepingud vilepuhujate kaudu. Kolme lepingu peale tuleb üle 200 lehekülje tihedat ingliskeelset juriidilist teksti, mille dešifreerimine ei pruugi valdkonnaga mittekokkupuutuval inimesel õnnestuda.

Avalikustame lepingud lootuses, et need jõuavad nii Riigikogu liikmeteni kui ka juriidika ja meditsiini peensusi tundvate ekspertideni, kes annaksid avalikkuses oma hinnangu, milliste kohustustega Eesti riik end sidunud on.

Leping ELi Komisjoni ja AstraZeneca vahel: The_EC_contract_with_AstraZeneca

Leping ELi Komisjoni ja Moderna vahel: The_EC_contract_with_Moderna

Leping ELi Komisjoni ja Pfizeri vahel: The-EC-contract-with-Pfizer

UU