Uuring: EKRE-ta valitsust pole enam lihtne teha

Eesti,
©UU
EKRE-l on Eesti ühiskonnas kindel positsioon.

Juba mõnda aega levitatakse variante valitsuskoalitsioonidest, mida võidakse pärast valimisi teha ja üks sellisteks on vasakvalitsus KE-sotsid-Eesti 200.

Kuid EKRE-t kõrvale jätta pole enam lihtne. Praeguse toetuse taseme juures võiks EKRE Keskerakonna või Reformierakonnaga koos enamusvalitsuse moodustada.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel detsembris läbi viidud küsitlus andis 2018. aasta viimase ülevaate erakondade toetusest, kus populaarseim oli Keskerakond. Kui need toetusprotsendid realiseeruks Riigikogu valimiste ajal märtsis, saaks Keskerakond parlamendis 28, Reformierakond 25 ning EKRE 24 kohta. Keskerakonnal oleks kaks võimalust ühe partneriga enamusvalitsuse moodustamiseks. Küsitluse viis läbi Turu-uuringute AS.

Milline näeks välja riigikogu koosseis, kui parlamendivalimistel märtsis realiseeruksid viimased detsembrikuised toetusreitingud? Järgnevalt on kohtade arvu määramiseks käsitletud Eestit ühe valimisringkonnana. Kohtade arv on määratud Riigikogu valimise seaduses sätestatud kompensatsioonimandaatide jagamise mehhanismiga (modifitseeritud d’Hondt’i meetod), mis annab suurematele erakondade natuke rohkem kohti kui nende toetusprotsent ja väiksematele natuke vähem. Samuti on arvestatud 5% valimiskünnist. Täpset kohtade jaotumise protseduuri valimistel ei ole küsitlusandmete põhjal võimalik korrata.

Lähtuvalt detsembrikuistest toetusreitingutest pääseks riigikokku kuus erakonda ning nendevaheline kohtade jaotus oleks selline.

Erakondade toetus detsember 2018
Keskerakond: 24,66 protsenti häältest, 28 kohta
Reformierakond: 22,38% ja 25 kohta
EKRE: 21,25% ja 24 kohta
Sotsid: 12,1% ja 12
Isamaa: 7,89% ja 7
Eesti 200: 6,06 ja 5

Vabaerakond: 0,73 ja 0; jääks välja, nagu teisedki väiksemad erakonnad.

Taolise riigikogu koosseisu puhul on võimalikud järgnevad sellised koalitsioonid, kus ei ole ühtegi üleliigset liiget. Need on koalitsioonid, mis kaotaksid oma enamuse riigikogus juhul, kui üks koalitsioonipartneritest peaks võimuliidust lahkuma. Samas on aga tegemist koalitsioonidega, mis on kõige tõenäolisemad moodustuma, kuna nendes ei ole ühtegi üleliigset koalitsioonipartnerit. Erakondade maailmavaatelist kokkusobivust ei ole antud juhul arvesse võetud.

Koalitsioon Kesk-Reform – 53
Kesk-EKRE – 52
Kesk-Sotsid-Isamaa-Eesti 200 – 52
Reform-EKRE-Sotsid – 61
Reform-EKRE-Isamaa – 56
Reform-EKRE-Eesti 200 – 54

Küsitlused viis läbi Turu-uuringute AS veebikeskkonnas 13.-19. detsembrini (2018) ning neile vastas 1008 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku. Toetusprotsentide arvutamisel on välja jäetud “Ei oska öelda vastanud”.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused