Uuring: kuigi kartellierakondade populism lööb üle pea, on EKRE rändepakti-teema eestlastele ülioluline

EKRE fraktsioon Riigikogus on juba peaaegu neli aastat valuteemasid pildil hoidnud.

Jõulupühade eel päris rahva arvamust erinevate valimislubaduste kohta uuriv MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut taas Eesti inimestelt, mida nad erakondade rõhuasetustest arvavad.

Tulemustest selgub, et rahvas läheb suuresti kaasa populistlike sotsiaalsete lubadustega, mida esitavad vasakpoolsed parteid, kuid ka põhimõttelised tulevikku suunatud küsimused olid inimestele olulised.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) küsis, kas toetatakse ettepanekut, et Eesti peaks loobuma ÜRO rändepakti ehk Marrakeshi leppega liitumisest.  Ettepanekut toetas 60 protsenti vastajatest, vastu oli 27 protsenti.

Isamaa esitatud küsimus rahvahääletuste korraldamise kohta on küll ülioluline, kuid paraku on tegu küsimusega, mida on EKRE juba aastaid pidevalt päevakorras hoidnud, seega ei saa isamaalaste algatust pidada just nende teemapüstituseks. Pealegi ei tee Isamaa oma loosunglike lubaduste puhul kunagi midagi reaalselt – ka rändepakti vastu oldi sõnades karmilt, aga kõik hoovad selle takistamiseks, mis erakonnal olemas olid, jäeti kasutamata.

Võrdselt 82 protsendi vastajate poolehoiu pälvisid kolm lubadust. Isamaa ettepanek oli, et oluliste poliitiliste või ühiskonnaelu puudutavate küsimuste puhul viiakse läbi rahvaküsitlus ja arvestatakse selle tulemusega. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) idee on anda koolidele iga lapse kohta 100 eurot õppeaastas, et iga koolilaps saaks rohkem käia kultuuriüritustel ja -asutustes. Reformierakond aga pani ette, et kohalike teede ja tänavate rahastamist riigieelarvest kahekordistatakse.

Vabaerakond küsis, kas inimesed pooldavad palgalt makstava tulumaksu alandamist kaheksa protsendi võrra, millega võidaks iga keskmise palga teenija 800 eurot aastas? Ettepanekut toetas 71 protsenti ja vastu oli 22 protsenti vastajatest.

Keskerakond küsis, kas toetatakse tasuta maakondliku ühistranspordi kehtestamist kogu Eestis?“ Ettepanekut toetas 64 ja vastu oli 31 protsenti vastajatest.

Sotside teema kohta võiks kohe küsida, et miks nad pikka aega valitsuses olles pole seda rahaeraldust koolidele veel ellu viinud. Reformierakonna lubadus on otsene populism – kes ei sooviks tänavate korrashoidu, kuid palju nad ise selleks 17 aastat töötasid? Keskerakonna tasuta ühistranspordi “kingituslik pool” aga hakkab ilmselt nüüd elektrihinnas peegelduma.

Küsitlusest paistab välja inimeste kaasaminek populismiga – populaarsed on saja-euro-lubajad, kes praeguse vasakvalitsuse kombel selle raha kohe kusagil mõne maksutõusuga tagasi võtavad ning siis uuesti ja sama uhkelt heategija näoga seda jaotama asuvad. EKRE ettepanekud majanduse ja poliitika suhtes on suunatud tulevikku nii, et raha ja turvalisus tulevad kätte toimivast majandusest ja suveräänsest poliitikast, mitte sotsialistlikust ümberjaotamisest.

Kommentaarid