Uuring näitab: Eesti rahvas suudab referendumil langetada vastutustundlikke otsuseid

Eesti,
©UU
Uuring näitab, et Eesti ühiskonnas ei saa rahvahääletusega läbi suruda ühiskonnale valusaid või teostamatuid poliitilisi otsuseid, kui küsitlusega kaasneb ühiskonnas sisuline arutelu.

Riigikogu otsedemokraatia toetusrühma tellitud küsitlus näitab, et Eesti rahvas langetaks referendumitel läbikaalutud ja vastutustundlikke otsuseid.

Toetusrühma esimehe Paul Puustusmaa sõnul telliti möödunud kuul uuringufirmalt Norstat Eesti AS küsitlus, et kontrollida otsedemokraatia vastaste põhiargumenti, nagu oleksid kodanikud tõsiste poliitiliste otsuste langemiseks liiga rumalad.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Uuringufirma viis aprillis läbi kaks küsitlust, mille mõlema valimiks oli 1000 Eesti kodanikku. Esimesel päriti, et kui toimuks rahvahääletus, kus küsitakse inimeste nõusolekut pensionide kahekordistamiseks, siis kuidas kodanik hääletaks.

„Referendumite vastastel on hirm, et rahvaküsitlustel hakkavad inimesed läbi suruma hästikõlavaid, kuid riigi jaoks mõeldamatuid samme, näiteks riigimaksude kaotamine ja samas pensionide mitmekordistamine,“ märkis Puustusmaa.

Teises küsitluses aga simuleeriti rahvahääletuse olukorda, kus esitatakse ka vastuargumente. Esitati sama küsimus, aga täiendati seda selgitusega: “Pensionide kahekordistamine tähendaks riigieelarvele 1,74 kuni 2,47 miljardi eurost lisakulu aastas. Kui kinni panna kõik koolid ja ülikoolid, lõpetada ühistransport, teede-ehitused ja hooldused, kinni panna kultuuriasutused ning laiali saata politsei ja kaitsevägi, siis hoiaks riik ühes aastas kokku 1,63 miljardit eurot.”

Esimesele küsimusele vastas 56% kodanikke, et nad oleksid pensionide kahekordseks tõstmise poolt või pigem poolt. Teisel puhul oli aga selliseid kodanikke ainult 19% ja pensionäride endi hulgas vaid 17%.

„Uuringust võime järeldada, et Eesti ühiskonnas ei saa rahvahääletusega läbi suruda ühiskonnale valusaid või teostamatuid poliitilisi otsuseid, kui küsitlusega kaasneb ühiskonnas sisuline arutelu,“ märkis Puustusmaa.

Puustusmaa sõnul näitab ka Šveitsi kogemus, et esmapilgul populaarsed ettepanekud ei leia rahvahääletusel tingimata toetust. „Näiteks 2016. aastal hääletas Šveitsi rahvas referendumil ülekaalukalt maha kodanikupalga. Võib tunduda, et kodanikupalk on rahva seas ülipopulaarne idee, aga tegelikult on sellisel rahakülvamisel mitmeid soovimatuid ja ebameeldivaid tagajärgi. Šveitsi rahvas võttis vastuargumente arvesse ja hääletas kodanikupalga vastu.“

Puustusmaa leiab, et otsedemokraatia seadustamine Eestis muudaks parlamentaarset demokraatiat paremaks. „Kodanikepoolne otsese poliitilise sihiseade võimalus sunniks rahvaesindajaid rohkem teadvustama, et nad peavad arvestama mitte ainult oma valijaskonna, vaid ühiskonna kui terviku arvamusega.“

Varasemad uuringud on kinnitanud, et 75 protsenti Eesti kodanikest soovib põhiseaduse muutmist nõnda, et kodanikel oleks võimalus algatada siduvaid referendumeid.

Riigikogu otsedemokraatia toetusrühma eesmärk on rahva algatatavate õiguslikult siduvate rahvahääletuste võimaluse taastamine Eesti seadustes.

UU

11 commentsOn Uuring näitab: Eesti rahvas suudab referendumil langetada vastutustundlikke otsuseid

 • Avatar

  See uuring on selgelt juba tellija poolt kallutatud absurdse uurimisküsimuse püstitamisega. Esitame eriliselt rumala küsimuse ja tuvastame sellega, et 56% inimesi ei suuda oma peaga mõelda ning 19% ei saa millestki midagi aru ka siis, kui neile õige vastus ette öelda.

  Päriselus tuleks siiski arvestada ka variandiga, milline oleks tulemus, kui sellele eelneks kuude või aastate pikkune ajupesu kõigi nende naeruvääristamisega, kes ei pea pensioni tõstmist kahekordseks heaks mõtteks.

 • Avatar

  Poliitikud, ametnikud,suurettevõtjad,kõrgepalgalised,avatud eestifondi nisa otsas agendad jpt.hakkavad hulluma kui referendumite võimalus rahvale antakse ja rahvas hakkab ise otsuseid langetama,asi läheb demokraatia tõusuteel,lahe

 • Avatar

  Referendumit kardavad need poliitikud, kes peavad rahvast lolliks, aga ise ennast maailma nabaks. Küsimus on tegelikult võimus. Osa poliitikuid ei taha ära anda oma otsustusõigust, sest nad kardavad rahvast. Selle pärast tulekski seadustada Eesti Vabariigis rahva algatus õigus ja korraldada tähtsamates küsimustes referendumeid. Siis ei saaks parteiline ladvik enam rahvast üle sõita.

 • Avatar
  uskmatu-toomas

  Pensione ei ole vaja kõigil topelt tõsta ja siis hädaldada kui kulukas see on.Vaid tuleb kehtestada alam ja ülem piir alam 500€ ja ülem 700€.Kõik mis üle selle läheks 60% maksustamise alla.
  Kui katsuks tõesti luua oma riik ja seda mitte ainult mängida siis tuleks järkjärguliselt hakata loobuma toimetuleku toetustest ja leida teistsuguseid võimalusi mis ei alluks ametnike suvale.

 • Avatar

  Miks te nimetate kogu aeg küsitlusi uuringuteks?

 • Avatar

  Seda aga võimurid kardavad jubedalt, kuid kuidas siis ikka saab olla rahvas oma riigis otsustaja kui on keelatud isegi rahvahääletused.Õudus. RB kohta on ju kohe vaja teha rahva hääletus kuna see läbib tervet eestit ja ole ikka loogiline et paar molkust otsustavad.

 • Avatar

  Hetkel maailmas asjade “jämedamat otsa” hoidev majanduslik-poliitiline klikk ei soovi ühelgi tingimusel rahvale anda siduva referendumi õigust. Põhjus on juba sajandeid vana ütlus – “Vox Populi – Vox Deus” ehk “Rahva hääl on Jumala hääl”. Inimesed võivad küll era- üld vestlustes kilgata rumal-populaarsete otsuste üle nagu see sama kretinistlik “kodaniku palk” või mainitud “2xpinssi juurde” aga kui järg jõuab urni kuures liisu langetamisele siis ENAMUS teeb ikka õige otsuse. Loomulikult tuleb ka kasuks eelnev selgitustöö mis on antud küsimuse juures plussid ja mis on miinused.
  Valitsev klikk sai hoiatava õppetunni Islandil kus RAHVAS hääletas pangad “maha”, ning riik ei hakanud pankade võlgasi kodanike säästude ja rahadega kustutama. Ehk ise määrisid ennast kulla pank siis nüüd pese ennast ka ISE puhtaks. Hetkel on ainukeseks probleemiks, et enamusel huvirühmadest kes ajavad Inimese ja Rahva suhtes jätkusuutlikku poliitikat (Eestis näiteks Objektiiv) ei oma piisavalt rahastust, et oma seisukohti laiemale üldsusele tutvustada ja just sellele valitsev klikk panustab. Kui opositsioon sisuliselt puudb siis saab ju ISE omi ideid peale ja läbi suruda.
  Kui Eestis pandaks näiteks rahvahääletusele igatsorti hälvikute(lgbt jne) organite rahastamine riigi poolt oleks sellel kiire lõpp ja Kiigega-poiss monstrum ministeeriumi hoonest lendaks kiiremini kui kull püssist.
  Sellest lähtuvalt PEAB EKRE võimalikult kiiresti Objektiiviga “leivad” ühte kappi panema sest aetakse ju sisuliselt ÜHTE asja. Rahvuslaste suurim probleem ongi killustatus. Puudub selge LIIDER kes suudaks sarnaste ideede hoidjad liita ÜHEKS liikumiseks.
  Eestis on kümmekond nn “Rahvuslaste klubi” kes igaüks ajab OMA asja aru saamata, et tegelikult on vaja ajada ja aetakse ju ÜHTE asja.
  Martin näed noor perspektiivikas mees – võtku lipp kätte ja sammugu esirinnas – küll ta südamest ka “aadu” materjali leiab 😉

 • Avatar

  Pensione on vaja tõsta nii,et need oleks ühtlasemad. Kõigil ei ole vaja tõsta topelt.
  Alati kui jutt on pensionite tõusuzt siis vastukaaluks tuuakse,et me ei saa ju raha ära võtta õpetajatelt,päästjatelt jne. See on reformierakondlik suhtumine. Inimgruppe üksteise vastu taoliste demagoogiliste nõksutega ülesse ässitada on alatu ja teadlik lollitamine. ,Riigis on palju kohti kus raha kokku hoida ja ühtlustada inimeste sissetulekuid.

 • Avatar

  Koroona näide on ju ka hea näide, kuidas rahvas käitub üliratsionaalselt. Senikaua kui sellesse usutakse, tegutsetakse vastavalt ja nõutakse ka seda otsustajatelt (mitte vastupidi). Ja see usk ei ole niisama meedia manipuleerida. Vastupidi, rahvas näeb ka üsna kiirelt selle läbi, kui reaalsest ohust hakkab saama võimu tööriist, umbes nagu kiirusepiirangu puhul liikluses. Ja siis jõuamegi tagasi “lollide” juurde, keda on vaja karistuste ja ähvardustega raames hoida. See on kuritegu inimelu ees, kui inimesel ei lasta oma elus osaleda. Rahva lolliks pidamine ja selle õiguse äravõtmine on lihtsalt lollide võimulolijate jälk ülbus.

  • Avatar

   Rikkusid hea teksti ära näitega kiirusepiirangutest! Küsimus pole mitte selles kas enamus inimesi suudaksid valitseda autot suuremal kiirusel vaid selles et liikumiskiirus oleks võimalikult ühtlane. See vähendab möödasõite ja suurendab teede läbilaskevõimet. Väga raske on hinnata läheneva auto sõidukiirust. Kui see oleks nt 140 km/h siis oleks praktiliselt võimatu kõrvalteelt peateele keerata ohuolukorda tekitamata. Mina igatahes usun liiklusseadusesse ja liikluskorraldajate professionaalsusesse ning jätaksin selle teema spetsialistide pädevusse.

   • Avatar

    Tänan, Tom, olen igal juhul põhjendamise ja kaasamõtlemise poolt. Sellistes arutlustes osalemine võiks ka liikluskultuurile hästi mõjuda.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused