Uus pealekaebamisplatvorm valmistab Eestis ette vihakõne seaduse “vajadust”

LGBT (lesbi, gei, bi, trans) solidaarsus- ja kultuurinädal. Oma Maailma Avardamise Festival Sõpruse kino ees

Euroopas loodud platvorm UNI-FORM, mis tegeleb LGBTI (lesbid, geid, bi-, trans- ja interseksuaalid) vastu suunatud nn vihailmingute koondamisega, on nüüdseks jõudnud ka Eestisse. UNI-FORM tegutseb koostöös erinevate riikide LGBTI ühenduste ja politseiga ning agiteerib inimesi raporteerima LGBTI vastu suunatud vihakuritegudest ja vihakõnest.

Kaheksas EL-i riigis on juba pikemalt tegeletud teabe kogumisega LGBTI-vastaste vihakuritegude kohta: need riigid on Belgia, Taani, Soome, Saksamaa, Iirimaa, Poola ja Ühendkuningriik, nüüd lisandub neile ka Eesti. Andmeid nn vihakuritegudest LGBT vastu aga edastab ühel või teisel moel 21 EL liikmeriiki. Nende statistika kohaselt on 26% LGBT-dest väidetavalt langenud kas kodus või mujal rünnaku või vägivallaga ähvardamise ohvriks. Transseksuaalide puhul olevat see protsent koguni 35%.

UNI-FORM platvormi loojate sõnul on eesmärgiks aidata ohvritel või kuritöö pealtnägijatel või ükskõik, kellel anda teada solvangutest ja kuritegudest, mis on motiveeritud kellegi seksuaalsest orientatsioonist, soolisest identiteedist, vms. Pealekaebajal on õigus jääda anonüümseks. Tegelikkuses peaks see kõik aga aitama hoopiski sallivuslastel vastu võtta nn vihakuritegude seadust, et oma poliitiliste oponentide suu igaveseks sulgeda.

Iga raport vaadatakse läbi vastava riigi LGBTI-ühenduse poolt ja see võib jõuda ka politseisse (vastavalt riigi seadusandlusele). UNI-FORM platvormiga on ühinenud Portugal, Hispaania, Ühendkuningriik, Belgia, Malta, Ungari, Läti, Leedu ja nüüd ka Eesti.

Allikas

 

 

Kommentaarid