Uus seriaal toob Estonia huku asjaolud taas päevakorrale

Eesti,
©Scanpix
Estonia laev

Järgmisel nädalal linastuva dokumentaalsarja “Estonia – leid, mis muudab kõike” sisu on Põhjamaade valitsused ärevaks teinud, kirjutab Eesti Ekspress. Kõmulise dokumentaalsarja režissöör Henrik Evertsson ei ole enam nõus meediaga suhtlema, kuid Eesti Ekspress püüdis ta videosilla teel kinni. Ta ütleb, et ei ole uppunud laeva hauarahu rikkunud.

“Meil oli palju eetilisi ja juriidilisi piiranguid, aga see, mida me tegime, ei olnud hauarahu rikkumine. Mind ootab Rootsis muidugi kohus, aga ma tervitan seda protsessi, sest see on esimene kord, kui kedagi selle alusel kohtu alla antakse,” ütles ta ajalehele.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Estonia hukust on möödas 26 aastat. Parvlaev Estonia uppus 28. septembri öösel 1994. aastal sõites Tallinnast Stockholmi. Estonia uppumine on rahuaja suurim merekatastroof Läänemerel, selles hukkus 852 inimest 17 riigist.

Esmaspäeval teleekraanile jõudva viieosalise dokumentaalsarja pealkiri lubab põhjapanevaid uusi avastusi.

Estonia vrakk lebab merepõhjas Soome majandusvööndis, kuid rahvusvahelistes vetes, kus Soome võimud võivad takistada vaid Soomes registreeritud laevu.

Peaminister Jüri Ratas kohtus äsja Soome ja Rootsi ametikaaslastega. Tema sõnul arutatika  Estonia teemat ka “Leppisime kokku, et edasised sammud tuleb teha kolmekesi koos. Sammud peavad olema kooskõlas 1995. aastal sõlmitud hauarahu kokkulepega,” ütles Ratas ERR-i vahendusel. Ta lisas, et tema ei pea õigeks hauarahu lepingu tühistamist, et läbi viia täiendavaid uuringuid.

Lisaks tuvastas Soome piirivalvelaev Turva 2019. aasta septembris, et Saksa lipu all sõitev laev Fritz Reuter saabus Estonia uppumispaika ja lasi vette allveeroboti. Varem oli Saksa laeva meeskond teatanud, et uppumiskohas kavatsetakse korraldada sukeldumisi. Seetõttu oli Soome piirivalve sukeldujate tulekust teadlik.

Riigikogu esimeed Henn Põlluaas (EKRE) avaldas juba mullu septembris arvamust, et tuleb alustada Estonia katastroofi uue uurimisega, et välja selgitada kõik asjaolud, mis tol ööl juhtusid.

“See on terve meie rahva tragöödia, aga samuti tragöödia Rootsi ja teiste riikide inimestele, kes sinna jäid,” edastas Põlluaas. Ka teda puudutas Estonia laevahukk isiklikult, kuna tol ööl olid laeval tema sugulased.

“Minu seisukoht on, et laevahuku asjaolude lõplikuks väljaselgitamiseks tuleb avada uus uurimine. Kui ei olnud teada, kui palju autosid ikka laeval oli ja milline oli nende tegelik last, oleks pidanud tuukrid laevale aasta eest. Tõde tuleb igal juhul avalikuks teha, kas see meeldib kellelegi või mitte. Alles siis saavad nii hukkunud, nende omaksed kui ka kogu ühiskond rahu,“ kirjutas Põlluaas.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused