Vabariigi 100. sünnipäeva vastuvõtu kontserdi lavastab naisepeksja

Eesti,
©UU
TIIT OJASOO, NO99

Uute Uudiste andmetel lavastab Eesti vabariigi 100. sünnipäeval korraldatava presidendi vastuvõtu kontsertetenduse NO teatri eestvedaja ja naisepeksja Tiit Ojasoo. Ojasoo parem käsi vastutusrikka töö juures on tema elukaaslane, kunstnik Ene-Liis Semper.

President Kersti Kaljulaidi lavastaja valik on kergelt kurioosne, sest veel veebruarikuises vabariigi aastapäeva kõnes rääkis president Kaljulaid (kodu)vägivalla märkamise ja takistamise tähtsusest.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

President Kaljulaid rääkis tänavu 24. veebruaril peetud kõnes järgnevalt: “Täna on riigipüha. Politsei teab – pühade ajal saavad inimesed kõige rohkem peksa. Saavad seal, kus peaks olema kõige turvalisem: kodus. Nii on see jõulude ajal, jaanipäeval. Nii on see ka täna, vabariigi aastapäeval.

Vägivaldsed mustrid korduvad põlvest põlve, neid murda ei saa teisiti kui avaliku tähelepanuga, mis toob kaasa olulise nihke hoiakutes. Ei piisa, kui delegeerime selle probleemi politseile ja sotsiaaltöötajatele.

Millal te kuulsite viimati poliitilist diskussiooni, näiteks enne valimisi, kuidas lugupeetud kandidaadid võiksid aidata vägivalda välja juurida? Nõudke sellist diskussiooni. Ärge valige inimesi, kes koduvägivalla teemal suudavad genereerida vaid mõne labase nalja. Ärge naerge ja ärge valige.

Omalt poolt luban, et ei lakka pidupäevakõnedes teile sellest rääkimast enne, kui ma tunnen – hoiakud muutuvad. Kui kodudes on inimesed kaitstud, siis oleme ka avalikus ruumis enam kaitstud liiklusraevu, juhusliku peksasaamise ja põhjendamatu halvakspanu eest.”

Eelmise aasta juunis sai avalikuks, et NO99 teatri juht ja lavastaja Tiit Ojasoo tagus sama aasta jaanuaris jalgadega üht oma trupi näitlejannat, kes pöördus vägivallatsemise järel politseisse. Mullu 15. juunil avaldati naise pöördumine Eesti Päevalehes.

“Avalikkuses kogub hoogu arutelu selle üle, kas vägivald pole ehk teatriprojektist. Et kas lugupeetud lavastaja tegeleb järjekordse ühiskonnakriitilise lavaprojekti eht-NO-liku tutvustusega. Iidoli tegudest jahmunud avalikkus otsib talle vabandusi ja õigustusi, ise samal ajal kinnitades, et vägivallale ei ole õigustust.

See ei ole teater. See juhtus päriselt. Vigastused on fikseeritud ja dokumenteeritud ning ka rünnak ise jäi turvakaamera salvestisele. Jalahoobid kõhtu ja reitele tegid päriselt haiget ja sundisid mind füüsiliste vigastuste tagajärgedega tegelema. Intsidendile ei eelnenud vahetult enne ei sõnavahetust ega ka minupoolset provokatsiooni. Mind ründas inimene, kes oli mind lavastajana õpetanud ja juhendanud ning kellest ma sügavalt lugu pidasin.

Ma ei imesta, et paljud naised jätavad vägivallast teatamata, sest alati leidub ründaja sõpru ja teisi arvajaid, kes teguviisi õigustavad ning osutavad, et ründaja suured teened kaaluvad eksimuse üles, või leiavad, et rünnak oli provotseeritud. Tiit Ojasood ei ole vaja ei hukka mõista ega ka õigeks mõista. Naistevastasest vägivallast tuleb rääkida. Aga mitte kedagi vihates. Ravi algab oma tegude tagajärgede tegelikust mõistmisest,” kirjutas Ojasoo käest peksa saanud näitleja, kelle nimi on toimetustele teada.

Peamine põhjus, miks ohver tegi kokkuleppe, mis kriminaalasja peatas, oli naise jaoks soov see juhtum avalikkuse eest varjatuks jätta, et nii enda kui ka Ojasoo lähedasi säästa. Paraku tuli inetu ja kole juhtum Eesti-suguses miniriigis ikkagi avalikuks.

Eesti Päevaleht kirjutas, et NO99 teatrijuhi Tiit Ojasoo vägivald ööl vastu 14. jaanuari 2016 jäi teatri turvakaamera lindile, kust on näha, kuidas Ojasoo läheb näitlejannale kallale, toimub rüselus ja Ojasoo tõukab naist nii, et too kukub lumehange, misjärel jookseb Ojasoo sündmuspaigalt minema.

Näitlejanna helistas seejärel politseisse ja teavitas neid juhtunust, misjärel saabus patrull, kes fikseeris olukorra ja ootas, kuni kohale jõudsid kannatanu sugulased ja koos mindi politseijaoskonda, kus kannatanu tegi vägivallatsemise kohta avalduse.

Kuna kõik jäi teatri kaameralindile, oli vägivallatsemine teatrile kindlasti teada, aga asi vaikiti maha ja kannatanu lahkus töölt. Teater NO99 juhtkond kordas veel mullu juuniski, et teatrijuht Tiit Ojasoo kriminaalmenetluseni viinud vägivallatsemine noore naisnäitleja kallal on eraasi, millele nemad ei pea reageerima, kuid ei ole andnud selgitusi, kuidas kavatsetakse edaspidi selliseid ahistamisjuhtumeid vältida ja teha NO99 emotsionaalsest ja füüsilisest vägivallast vabaks töökeskkonnaks.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused