Valimiskogu asus Estonias presidenti valima

Eesti,
- Updated
Presidendivalimised

Laupäeva keskpäeval kogunes Estonia kontserdisaali valimiskogu, et asuda valima järgmist Eesti presidenti.

Valimiskogu liikmete registreerimine algas Estonias kell 10, seejärel, kell 12 algas valimiste esimene voor valimiskogus. Valimiskogu istungit juhatab riigikogu esimees Eiki Nestor, kes peab istungi alguses lühikese tervituskõne, mille järel selgitab vabariigi valimiskomisjoni (VVK) esimees Meelis Eerik valimiste protseduuri, rääkis VVK meedianõunik reedel BNS-ile.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Seejärel on valimiskogu liikmetel õigus küsimusi esitada, kui neil on küsimusi,” lisas Kristi Kirsberg. “Kui küsimused on vastatud või kui küsimusi ei ole, siis lähebki käima hääletamise aeg, üks tund,” ütles pressiesindaja.

Hääletamine toimub kontserdisaali kõrval fuajees valimiste alas, seal on üles seatud kuus valimiskabiini, kus valimiskogu liikmed saavad oma sedeli täita ning ümbrikusse asetatuna valimiskasti lasta.

Nii nagu Estonia kontserdisaali lubatakse ainult valimiskogu liikmeid, saavad ka hääletamise alale siseneda ainult need, kellel on õigus presidenti valida, rõhutas Kirsberg.

Valimissedelile on kantud kõigi viie presidendikandidaadi nimed tähestikulises järjekorras ning valijamees peab oma otsuse väljenduseks tegema oma eelistatud kandidaadi nime taha risti. Kui valimissedelile on tehtud mõni muu märge, siis peab valimiskomisjon otsustama, kuidas sellise sedeliga käituda, lisas Kirsberg.

VVK registreeris reedel toimunud koosolekul presidendikandidaatideks valimiskogu esimeses hääletusvoorus Marina Kaljuranna, Mart Helme ja Allar Jõksi, lisaks kantakse hääletamissedelile Siim Kallase ja Mailis Repsi nimi, kes pääsesid valimiskogu hääletusvooru riigikogus toimunud hääletuse tulemusel.

Valimised kestavad tund aega, seda hakatakse arvestama hetkest, kui saalis on kõigile küsimustele vastatud ning valimiskomisjoni esimees annab valimiste algusest teada.

“Pärast tunni täitumist tuuakse valimiskast lava ette, tühjendatakse valimiskomisjoni laua peale ja siis algab juba häälte lugemine,” rääkis Kirsberg. Kontserdisaali lava peal ühtegi valimistega seotud protseduuri ei toimu, rõhutas Kirsberg.

“Kõigil seitsmel vabariigi valimiskomisjoni liikmel on oma ülesanded – sedelid võetakse ümbrikest välja, tekitatakse ümbrike hunnik ja sedelite hunnik ning siis hakatakse neid sedelid jagama hunnikutesse vastavalt sellele, kelle poolt on parajasti hääletatud,” rääkis Kirsberg. “Kokkulugemine käib paralleelselt, see tähendab, et mitu inimest loeb igaüks erineva valimissedelite hunniku sedeleid kokku. Ja neid loetakse mitu korda üle,” rõhutas ta.

“Ja siis toimub alles avalik häälte lugemine, nii nagu oli riigikoguski peetud presidendivalimiste kolme vooru puhul,” rääkis valimiskomisjoni pressiesindaja.

“Kui avalik lugemine on ära, siis teatab valimiskomisjoni esimees uuesti – kui palju sedeleid oli, kui palju kellelegi hääli läks, kui palju oli rikutud, kui palju oli märgistamata sedeleid. Ja siis tuleb juba otsus, kas Vabariigi President on valitud või tuleb teine voor,” kirjeldas Kirsberg.

Kui ükski kandidaat ei saa esimeses voorus nõutavat häälteenamust, toimub teine voor. Hääletussedelile kantakse siis kahe esimeses voorus enim hääli saanud kandidaadi nimed. Valituks osutub kandidaat, kelle poolt hääletab hääletamisest osavõtnud valimiskogu liikmete enamus.

Kell 16 algava teise valimisvooru protseduurid on samasugused, kui esimeses voorus, lisas Kirsberg. See tähendab, et Nestor kutsub valimiskogu liikmed istungile ja juhatab selle sisse. Seejärel tutvustab valimiskomisjoni esimees uuesti valimiste protseduuri. Teises voorus hääletamiseks on samuti tund aega.

Valimiskogu koosneb 335 valimiskogu liikmest, kellest 101 riigikogu saadikud ja 234 kohalike omavalitsuste volikogude liikmed.

Kui ükski kandidaat ei saa teises voorus nõutavat häälteenamust, toimub 14 päeva jooksul presidendi erakorraline valimine riigikogus. Valimistoimingud algavad taas riigikogu esimesest hääletusvoorust ning sellele eelnevast kandidaatide ülesseadmisest.

Eeldatavasti enne kella kuut õhtul peaks teise vooru tulemus selge olema.

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused