Välistudengitelt “saamata jääv” raha tuleb tegelikult suures osas Eesti maksumaksja taskust

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Tartu Ülikool

ERR kirjutab, et ülikoolid võivat kaotada miljoneid, mida välistudengid on õppemaksudena maksnud, mis aga on vaid pool tõde – oluline on see, millest ei räägita.

Tartu Ülikooli õppeprorektor, “vähem etnosepõhine” Aune Valk ütles ETV hommikusaates “Terevisioon”, et koolis kolmandate riikide tudengite mitte Eestisse lubamine tooks koolile suuri rahalisi kaotusi.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Kui räägime esmakursuslastest ja kolmandate riikide tudengitest, siis see tähendab ühe semestri puhul tõenäoliselt umbes poolemiljonilist auku, kui räägime pikemast ajast ja kõigist välistudengitest, siis see tähendab ikkagi mitmeid miljoneid,” ütles Valk hommikusaates.

Ajaloolane ja poliitik Jaak Valge avab oma loos „Välisüliõpilased Eestis: rahvusvahelistumine ja “rahvusvahelistumine” välisõpilaste rahastamise tegeliku tausta: riik on soosinud välisüliõpilaste arvu kasvu, kuna seda on peetud oluliseks ja kõigiti positiivseks kõrghariduse rahvusvahelistumise näitajaks. Soosinud sedavõrd, et Tallinna Tehnikaülikool ja Tartu Ülikool on pidanud vajalikuks luua sihtstipendiumite süsteemi, millest osa välistudengite õppetasu kinni makstakse.

“See tähendab, et neile ülikoolidele on välistudengite õpetamine kasulik sellest hoolimata, et nad õppetasu ei maksa. Tartu Ülikoolis saab sihtstipendiume üle poole välistudengeist. Kokku aga on õppetasust vabastatud üle kolmandiku bakalaureuse ja magistritaseme õppivatest välisüliõpilastest, ning kui arvestada juurde doktorantuuris õppivad välistudengid, siis üle poole. Seega õpivad nad otseselt ja ainult Eesti maksumaksja arvel. Osalt teevad seda ka need välisüliõpilased, kelle õppetasu ei kata õppekulusid täiel määral. Lisaks tuleb arvestada mitmesuguseid teisi kulusid, mida ülikoolid seoses välistudengitega peavad tegema, nagu nõustamine jms.,” kirjutab Valge

“Peale selle saab osa välisüliõpilastest sarnaselt Eesti tudengitega vajaduspõhist õppetoetust, mis võib olla kuni 220 eurot kuus. Seda saavad tudengid, kes õpivad täiskoormusega ja täidavad õppekava nõudeid vähemalt 75% ulatuses ning kelle perekonna kuusissetulek ühe pereliikme kohta on kuni 523 eurot. 2018/2019. õppeaasta alguse seisuga sai vajaduspõhist õppetoetust 581 välisüliõpilast, kellest peaaegu kõik olid pärit kolmandatest riikidest. Välistudengite vajaduspõhise toetuse kogukulu Eesti maksumaksjale oli 1,2 miljonit eurot. Sel õppeaastal on see kulu ilmselt suurem,” lisab autor.

Jaak Valge ütleb, et ilmselt küllalt suur osa välistudengitest saab Eestis Eesti maksumaksja arvel ingliskeelse tasuta hariduse ja lahkub seejärel Eestist. Seega ei maksa uskuda neid prorektorite jutte, mille kohaselt riik teenib välistudengite õpperahaga – see raha on suuresti maksumaksja taskust ülikoolidesse välistudengite tasuta hariduseks ümber tõstetud.

7 commentsOn Välistudengitelt “saamata jääv” raha tuleb tegelikult suures osas Eesti maksumaksja taskust

 • Avatar
  Aare Pällin

  Soome avaldas nädal tagasi.et seoses corona-kriisist tuleneva majanduse ümberstruktureerimisega luuakse 5000 uut üiõpilaskohta, st rahvastiku suhtaarve silmas pidades peaks Eestis neid olema ca 1000.Vb oleks kõige lihtam suunata seni nn.rahvusvahelikustamiseks mõeldud raha oma kaasmaalastele õppevõimaluste tagamiseks, samuti luua juurde 1000 uut kohta IKT töötajate täiend- ja tasemeõppeks?
  Praegune olukord on uskumatult kummastav-lisaks otsesele rahalisele koormusele, koormavad nn.välisüliõpilased ülikoolide ühiselamuid, võttes sisuliselt võimaluse eestlaselt ühiselamukohale, samuti pärsivad ja halvavad sotsiaalsfääri tervikuna.Nende soovid kuni endale sobiva toidu nõudmiseni sarnanevad erivajadustega(puudega)inimeste omale.
  Eeltoodule on juba aastaid tagasi juhtitud tähelepanu Kaitsepolitseiameti aastaraamatus.
  Seega, haridus meie maksumaksjalt meie rahvuskaaslastele!

 • Avatar

  küll elame ikka heldes riigis,muutkui jaotame raha võõrastele,kuid oma rahvas ägab suure maksukoormuse all,selline raha raiskamine tuleb lõpetada ja koheselt!

 • Avatar
  Tõnis Siim

  TÜ õppeprorektor Aune Valk tahab olla suure võimsusega immigratioonipumbajaama direktor ning sorosfashistide-rassistide europiidideta Euroopa ülesehitamise projekti peaarhidekt ning samas ka töödejuhataja-teostaja provintsis.

 • Avatar

  Poisid – pidage hobused kinni – võtke hoogu maha – “vähem etnosepõhine” – rahval hakkavad ebakorrektsed mõtted pähe trügima nii moodi.
  Eriti kui inimesel on veel aimu KUI “vähem etnosepõhine” on see Haridusminsteerium üldse 😉

  • Avatar
   Tõnis Siim

   Sorosfashistlikult-rassistlikult meelestatud TÜ õppeprorektor Aune Valk tuleks haridus- ja majandusabi osutamise korras ning meetmena koos TÜ-ga kas Aafrikasse või siis mõnesse Aasia ülerahvastatud piirkonda deporteerida.
   Sorosfashistide-rassistide tegutsemise eesmärk: põlisrahvasteta (ülerahvastatud-populatsiooniplahvatuste-väljakurnatud biotoopide või/ja vaesemate piirkondade rändrahvaste-kolonistidega assimileeritud põlisrahvastega), rahvusteta, europiidideta, rahatotalitaristliku-plutokraatliku, ühtse ja eristamatu biomassirahvaga täidetud Euroopa, Läänemere regiooni, sh estenfrei (eestivaba, eestlasteta) Eesti ülesehitamine võimalikult lühikese ajaga, juba 21. saj. lõpuks. Assimileerimissurma põhjustamine ühiskondade avamise naha eemaldamise meetodi kasutamisega.

 • Avatar

  Küll meil on Eestis ikka palju naisi, kes on rahvakahjurid! Eriti riigiametites ja emteeüüdes. Need ajaks jalad iga kolmanda riigi ees laiali.

  • Avatar
   Tõnis Siim

   Eesti rahvusliku hävingu põhjustajaks on liigagarad ja fanaatilised võõrvõimude/okup.võimude kohalikud käsilased-kaasajooksikud-kollaboratsionistid. Nii oli see Saksa ja nõukogude okupatsioonide ajal ning nüüd kordub kõik eurookupatsiooni ajastul – põlisrahvaste-europiidide suhtes vaenuliku rahatotalitaristliku-plutokraatliku EU ühiskatla-impeeriumi tingimustes ja seda veelgi raskemal, lausa letaalsel kujul.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused