Praegu on õhus õpetajate streik, kohalikud omavalitsused pole palgaläbirääkimistesse päriselt lülitunud, riigieelarve aga on menetluses ja seejuures ei ole valitsusel töökonfliktis midagi ette näidata. Vastupidi, vastuolud raputavad ka koalitsiooni.
ERR kirjutab sellest mitme pealkirja all: “Valitsus õpetajate palgatõusus kokkuleppele ei jõudnud” ehk “Kokkulepet valitsuses ei ole, meil jäid erimeelsused. Mina jätkan õpetajate ja omavalitsustega läbirääkimisi. Palusin esmaspäeval kohtumist õpetajate ja omavalitsustega, et kuidas saame edasi mina. Räägin reedel ka riikliku lepitajaga. Haridusministri ülesanne on lahendada hariduskriis. Ja me varem või hiljem jõuame valitsuses selle küsimuse juurde tagasi. See ei ole ju lahendatud,” lausus minister Kristina Kallas.
Uudises “Õpetajad soovivad peaministriga uut kohtumist” kirjutatakse “Õpetajate kõneisikud pöördusid uuesti peaminister Kaja Kallase poole, et leida koos lahendus haridusvaldkonna kriisile. Soov on kohtuda lähipäevil, sest peaministri soovimatus probleemi lahendamisega tegeleda ohustab juba Eesti laste hariduse kvaliteeti, teatas õpetajate ühenduste võrgustiku koordinaator Madis Somelar.”
Kolmandast uudisest kostub: “Linnade ja valdade liidu tegevdirektori Veikko Luhalaidi sõnul ei otsusta omavalitsused ka 12. detsembril õpetajate palgakõnelustel osalemist. 79 omavalitsuse seas on tema sõnul väga erinevaid arvamusi ning iga omavalitsus peab töötülis kaasalöömist eraldi otsustama.”
Seega ei paista õpetajate palgaküsimuses tunneli otsast mingit valgust, aga aasta lõpp läheneb ning hädas valitsus kavatseb oma äpardunud riigieelarvet usaldushääletusega siduda.
Samas on lõhed ka koalitsiooni sees. Sotsist siseminister Lauri Läänemets ütles Kristina Kallasele: “Alati on nii, et kui sa ei taha, siis ei ole ka raha.. /…/ ma küsin vastu, mis saab, kui mõne aasta pärast lähevad õpetajad massiliselt töölt ära.” Samas aga pole Läänemets ise midagi teinud päästjate ja politseinike palgatõusu osas, peale sõnade muidugi – ka tema haldusalal võib mõne aasta pärast suhteline tühjus valitseda.
Uued Uudised