Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valitsuse infotund Riigikogus – peaminister lõpuks kohal, aga 83 rahvasaadikut „Bolti sõitmas“.

-
16.03.2022
Kaja Kallas Anti Poolametsale: “Mul on hea meel, et te olete plaati muutnud”

Kunagi oli selline anekdoot, et jah, iga köögitüdruk võib juhtida riiki, kuid Hruštšov tõestas, et ka iga loll võib juhtida riiki, ja Brežnev omakorda tõestas, et riiki võib üldse mitte juhtida.

Peaminister Kaja Kallas on kahtlemata tark inimene, aga tal on kujunenud välja komme sõita riigist kriiside ajal üldse minema. See oleks nagu Kersti Kaljulaidi poliitturism ja nahahoidmine ühes pakendis. Peab tunnistama, et see annab reformierakonnale soovitud tulemusi: oravate reiting aina tõuseb – isegi rohkem, kui Eesti 200-l, kes ei tee absoluutselt mitte kui midagi, ja rahvas seda soosibki, ilmselt selleks, et see eriti Ukraina sõja valguses õõvastava nimega erakond jumala pärast mitte midagi praktilist ette ei võtaks.

Aga täna ilmus peaminister Kaja Kallas isiklikult Riigikogu ette, mis nagu peaks andma lootust, et kõige hullem põgenikekriis on seljataga ja võiks asuda jälle riigitüüri juurde. Kui see nii vaid oleks…

Riigikogulased järgivad üldjoontes peaministri eeskuju ja kohale ilmus vaid 18 riigikogu saadikut 83-st, ülejäänud sõitsid ilmselt Bolti. Teatavasti kaetakse kulutatud bensiini maksumust kuluhüvitistest.

Aga kõik läks nagu alati: peaministrile esitati küsimusi ja ta vastas nendele huumoriga: Helle-Moonika Helme osutas seigale, et alguses oli juttu kahest tuhandest Eestisse saabuvast põgenikust, aga nüüd siseminister Kristjan Jaani lubas juba sada tuhat. Ja teatud grupid sõidavad bussidega Poola piirile, kutsuvad ukrainlased sisse, siis pöörduvad Eestisse, laadivad inimesed omavalitsuste ette maha ja sõidavad uute põgenike järele, mis ehk ei ole kõige mõistlikum tegevus, arvestades seda, et eestlasi on kõigest üks miljon.

Kaja Kallas avaldas rõõmu seoses sellega, et Helme „on tagasi oma headuses“ ja et EKRE teda enam ei boikoteeri (peaministri kauaoodatud esinemist boikoteeris täna 83 saadikut ja ilmselgelt ei ole EKRE fraktsioon nii suur). Ja et põgenike maaletoojad teevad väga õigesti ja et EKRE juhtfiguurid ka ise sellega tegelevad. Jäi meelde fraas „tuleb 22 inimest, aga 4000 vajavad majutust.“ No juhtub, ilmselt mõeldi 22 000.

Nagu tõdes Helme protseduurilises küsimuses, peaminister ei ole kursis siseministri käsutuses olevate põgenikke puudutavate andmetega ja ilmselt ei suhtle Kristjan Jaaniga. Täna kompenseeriti sisulist poolt vastuste sorava esitusega ja meil on tekkinud olukord, kui valitsuse juht ei viitsi vastusteks korralikult valmistuda ja rohkem kui 4/5 rahvaasemikest ei viitsi selliseid vastuseid kuulama tulla.

Mis on ju äärmiselt kurb. Tihtipeale kurdetakse, et valitsus tegutseb enamasti üle seadusandjate pea, aga mida valitsusel üle jääb, kui valdav enamus seadusandjaid ei pista oma pead istungitesaali sissegi. Euroopas käib sõda, varsti on iga kümnes Eesti elanik põgenik, riigikaitse on nutuses seisus, aga nad ei viitsi ennast kohalegi lohistada.

On teada, et 1. aprillist on riigikogu esimehe Jüri Ratase ja peaministri Kaja Kallase palk 7303 eurot. Riigikogu aseesimehe, riigikogu komisjoni esimehe ja fraktsiooni esimehe ametipalk alates 1. aprillist on 6207 eurot (seni 5753 eurot). Riigikogu komisjoni aseesimeeste ja fraktsiooni aseesimeeste palk on 5477 eurot (seni 5076 eurot). Riigikogu liikme palk aga 4746 eurot (seni 4399 eurot).

Miks te siis sõja ja põgenikekriisi ajal massiliselt tööluuse teete?

Ivan Makarov