Valitsuse tulumaksureform saatis tuhandete töötavate pensionäride kukru dieedile

Eesti,
- Updated

Üle 25 000 tegusa, tööl käiva pensionäri said aasta algul ebameeldiva uudise osaliseks — valitsuse tulumaksureform kahandas suuremal või vähemal määral nende sissetulekut, kusjuures paljudel päris valusasti tuntavalt.

Jüri Ratase valitsus läks oma sotsialismi kalduvas maksupoliitikas kallale nendele inimestele, kes on suurema osa oma elutööst juba teinud, kuid soovivad seda nii enda, oma laste ja lastelaste pärast kui ka ühiskonna huvides jätkata. Võib eeldada, et enamik pensionäridest käibki selleks tööl, et lisa teenida, seega tähendab neile ka 20-30 euro kaotamine juba tuntavat lööki.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Võimulolijate selline samm, mida Keskerakonna juhatuse liige, Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa nimetab Delfi Ärilehes pensionäride panuseks solidaarsema ühiskonna loomisel, põrkub paraku kokku mitmete viimasel ajal mahahõigatud tulevikuvisioonidega. Riigikogu EKRE fraktsiooni saadik Henn Põlluaas juhib tähelepanu sellele, et 13 000 vaba töökoha täitmiseks ja tööjõupuuduse vähendamiseks soovitakse ühest küljest tõsta pensioniiga ja luua pensionäridele tingimused võimalikult pikemaajaliseks töötamiseks, kuid samas keerati läbimõtlemata tulumaksureformi teravik osaliselt just nende inimeste vastu, kes seda tahaksidki teha. Saadik osundab ka sellele, et pensionäridelt töötamise motivatsiooni võtmine sobitub kahtlaselt hästi valitsuse kavaga hõlbustada võõrtööjõu sissetoomist, sest nördinud eakate tööturult tagasitõmbumine teravdaks tööjõuprobleemi veelgi.

Sarnane vastuolu tuleb samuti välja Maksuameti hiljutisest otsusest hakata tulevikus lisaks ümbrikupalkade maksjatele karistama ka neid, kes töötasu “mustalt” vastu võtavad —  motivatsioon olla aus hakkab kahanema ka töötavatel pensionisaajatel, kui paralleelselt karistatakse neid sissetuleku vähendamisega. Mitte et eluaeg ausat tööd teinud inimesed sellele teele läheksid, kuid sellise vastukäivuse ja ebaõigluse tunnetamine ajab vanduma küll.

Meedias vallandunud nördimuslaine näitab, et Jüri Ratase valitsus jättis riigieelarve aukude täitmise tuhinas läbi analüüsimata tulumaksureformi sotsiaalse tagasisideme ehk siis ei uuritud põhjalikult seda, kuidas hakkab see teatud elanikkonna kihte mõjutama ja milline on nende reaktsioon sissetulekute langemisele. Võib öelda isegi nii, et ühtedele, juba vanaduspuhkust nautivatele pensionisaajatele raha lisades vastandati neid teistele, töötavatele pensionäridele, sest jääb mulje, et ühtede raha tõsteti teiste tasku, loomaks illusiooni riigi toest.

Statistikaameti andmetel on Eestis täna umbes 48 000 töötavat pensionäri ehk neid, kes lisaks vanaduspensionile saavad ka palka.

Foto: Scanpix

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused