Valitsuses ussitab: Keskerakonna minister Liimets osales 17+1 tippkohtumisel, mida reformar Paet teravalt kritiseerib

Rubriik Eesti On
Välisminister Eva-Maria Liimets astub samme, mis Reformierakonna juhtpoliitikutele ei meeldi.

PortoRollo valitsuse välispoliitika on tekitanud koalitsioonis lõhe, sest välisminister Liimets käis massilisest vastuseisust hoolimata Hiina egiidi all toimuval 17+1 kohtumisel, millest juhtivad reformierakondlased on soovitanud hoiduda.

Välisminister Eva-Maria Liimets osales teisipäeval veebis peetud  17+1 tippkohtumisel, kus vaadati üle selle koostööformaadi raames tehtu ja otsustati järgmise perioodi eesmärgid.  Liimets pidas oma sõnavõtus oluliseks dialoogi COVID-19 pandeemia vastase võitluse ja keskkonna teemadel, vahendab BNS.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Möödunud neljapäeval tegi endine pikaaegne välisminister, praeguse valitsuskoalitsiooni juhtpartei Reformierakonna juhatuse liige Urmas Paet üleskutse 17+1 formaadist lahkuda. “Eesti peaks Euroopa Liidu ühtsema Hiina-poliitika eesmärgil koos mõttekaaslastega lahkuma 17+1 eriformaadist Hiinaga, kus 17 on vaesemad Euroopa riigid – nii EL-i kuuluvad kui mittekuuluvad [riigid],” ütles Paet.

Kriitikat tuli ka opositsioonist. Teine endine välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) on öelnud, et tal on selle formaadi suhtes “mitmeid küsimärke” ning tema hinnangul tuleks Hiinaga suhelda mitte 17+1, vaid Euroopa Liidu formaadis ning demonstreerida Lääne ühtsust. Reinsalu toetas ka tema erakonnakaaslane, Euroopa Parlamendi saadik Riho Terras, kes kutsus neljapäeval saadetud pressiteates üle loobuma Eesti osalemisest kohtumisel.

Seega siis on koalitsioonis ilmne lõhe keskerakondliku ja reformierakondliku tiiva suhtumises kõnealusesse formaati. Minister Liimets näiteks toonitas tippkohtumise järel, et hiljuti saavutatud kokkulepe Hiinaga investeerimislepingu osas on hea tulemus ning järgmise sammuna on väga oluline kiire edasiliikumine investeeringute kaitse leppega.

17+1 formaat on ellu kutsutud Hiina eestvedamisel ning hõlmab lisaks Hiinale Kesk- ja Ida-Euroopa riike. Eesti on formaadi tippkohtumistel osalenud aastast 2012. See mitteametlik majanduskoostöö edendamiseks loodud koostööformaat on muu hulgas toetanud kahepoolseid suhteid Hiinaga.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused