Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Valitsuskoalitsioon surus rahva vastuseisule hoolimata automaksu läbi, EKRE väljendas oma arvamust protestiaktsiooniga

-
12.06.2024
EKRE protest automaksu lõpphääletusel

Häältega 57 poolt, 28 vastu võtsid koalitsioonierakonnad täna vastu rahva seas tohutut vastuseisu tekitanud valitsuse algatatud mootorsõidukimaksu. Maksu vastu olid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna, Keskerakonna ja Isamaa saadikud. EKRE fraktsiooni liikmed tõstsid hääletuse ajal protesti märgiks üles plakatid kirjaga „Stopp automaksule!“.

Selle seadusega kehtestatakse 2025. aastast mootorsõidukimaks, millega soovitakse suunata inimesi kasutama vähem saastavamaid sõidukeid. Mootorsõidukimaks hakkab koosnema kahest osast. Esiteks osast, mida tasub mootorsõidukiomanik iga-aastaselt liiklusregistris registreeritud sõidukitelt. Sõiduautode mootorsõidukimaksu määr hakkab koosnema baasosast, CO2 eriheite osast ja täismassi osast.

Teiseks kehtestatakse mootorsõiduki registreerimistasu, mida makstakse sõiduautode ja kaubikute liiklusregistris registreerimise eel. Registreerimistasuga soovitakse mõjutada tulevasi autoostu otsuseid. Registreerimistasu valemis on CO2 osakaal suurem, et soodustada vähemsaastavate sõidukite ostmist. Registreerimistasu suurust hakkab ka mõjutama sõiduki vanus. Vanusevähendus väheneb lineaarselt iga aastaga kuni mootorsõiduki esmase registreerimise kuupäevast möödub 15 aastast, pärast mida on vanusekoefitsient 0,20. Mootorsõidukimaksu kogub maksu- ja tolliamet. Registreerimistasu hakkab koguma transpordiamet ja see tasutakse hiljemalt mootorsõiduki registrikande tegemise eel ja see on kande tegemise eelduseks.