Valitsuskoalitsiooni toetus on käesoleva aasta kõrgeimal tasemel, EKRE kasvatab toetust noorte seas 

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Siseminister Mart Helme ühel valitsuse pressikonverentsil. Pilt on illustratiivne.

Ühiskonnauurinute Instituudi tellitud Norstat Eesti AS-i küsitlusest selgub, et koalitsioonierakondi toetab kokku 48,7 ja opositsioonierakondi 38,2 protsenti vastajatest.

Reformierakond on jätkuvalt populaarseim partei, kuid nende toetus on esimest korda viimase aasta jooksul kukkunud alla 30 protsendi ja vahe Keskerakonnaga väheneb. Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 29,9, Keskerakonda 25,4 ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 18,2 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“EKRE on juba viimased kolm nädalat olnud sotside asemel teiseks kõige populaarsem erakond kõige nooremas vanusegrupis ning Keskerakonna järel ja Reformierakonna asemel teiseks kõige populaarsem erakond kõige madalama sissetulekuga valijate grupis,” räägib teadur Martin Mölder.

Eelmise Norstati uuringu järel oli EKRE populaarsus kasvanud naiste seas. “Alates märtsi algusest on EKRE toetus olnud naiste hulgas mitte väga palju, aga siiski stabiilselt suurem kui sotsiaaldemokraatide oma. EKRE on üldiselt suurema toetusega erakond ning selles mõttes ei tohiks see olla üllatav. Samas on sotsidel olnud alates eelmise aasta algusest enamasti üpriski selge edumaa naiste seas, mis enam aga ei tundu võrdluses EKRE-ga nii olevat,” rääkis Mölder nädala eest.

Eelmise nädala tulemustega võrreldes on Reformierakonna toetus ühe protsendi võrra madalam ning esimest korda alates eelmise aasta märtsist jääb suurima opositsioonipartei toetus alla 30 protsendi. Reformierakonna toetus saavutas valimiste järgse tipu eelmise aasta augustis, kui see oli 38,5 protsenti, ning selle ajaga võrreldes on nad kaotanud praeguseks 8,6 protsenti oma toetusest.

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond 8,3, Eesti 200 7,9 ning Isamaa 5,1 protsendiga. Isamaa toetus on madalaimal tasemel alates eelmise aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlemist alustas.

“Reformierakonna toetus on keskeltläbi langemas, Keskerakonna ja EKRE toetus tõusmas, sotsid ja Eesti 200 on stabiliseerunud kuskile viie ja kümne protsendi vahele ning Isamaa on langemas viie protsendi juurde. Väikeste ja nädala lõikes märkamatute sammudega on kõik liikunud oma tuttavas suunas,” ütles teadur Martin Mölder.

Kui eelmise aasta teises pooles oli Keskerakonna ja Reformierakonna üldise toetuse vahe stabiilselt natuke üle kümne protsendi, siis alates selle aasta algusest on ta teinud kiire kukkumise umbes viie protsendi peale. “Kui samasugune pikaajaline tempo jätkub, siis paari-kolme kuu pärast võiks nende kahe erakonna toetus olla võrdsustunud. Samas tuleb peagi vahele suvi, kus poliitiline rütm on paratamatult teistsugune,” ütles Mölder.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse. (BNS)

7 commentsOn Valitsuskoalitsiooni toetus on käesoleva aasta kõrgeimal tasemel, EKRE kasvatab toetust noorte seas 

 • Avatar

  Eks me vaatame seda veel. EKREL seisab ees põhimõtteline proovikivi: ühised koroona võlakirjad. Just oli uudis, et Saksamaa ja Prantsusmaa nõustusid sellega. Kui EKRE sellega nõustub, siis ta on riigireetur.

  Riigikohtu ESM otsuse punkt 223 ütles otse välja, et kui Euroopa Liiduga peaks veel kohustusi Eestile juurde tulema või Põhiseaduse riiveid siis tuleb läbi viia rahvahääletus:

  223. Üldkogu on seisukohal, et PSTS § 1 tuleb käsitada nii volitusena ratifitseerida Euroopa Liiduga liitumisleping kui ka tulevikku suunatud volitusena, mis lubab Eestil kuuluda muutuvasse Euroopa Liitu. Seda tingimusel, et Euroopa Liidu aluslepingu muutmine või uus alusleping on põhiseadusega kooskõlas. Samas ei ole üldkogu hinnangul PSTS volituseks legitimeerida Euroopa Liidu lõimumisprotsessi ega piiramatult delegeerida Eesti pädevust Euroopa Liidule. Seetõttu peab eeskätt Riigikogu iga Euroopa Liidu aluslepingu muutmisel, samuti uue aluslepingu sõlmimisel eraldi läbi arutama ja otsustama, kas Euroopa Liidu aluslepingu muudatus või uus alusleping toob kaasa sügavama Euroopa Liidu lõimumisprotsessi ja sellest tuleneva Eesti pädevuste täiendava delegeerimise Euroopa Liidule, seega ka põhiseaduse põhimõtete ulatuslikuma riive. Kui selgub, et Euroopa Liidu uus alusleping või aluslepingu muutmine toob kaasa Eesti pädevuste ulatuslikuma delegeerimise Euroopa Liidule ning põhiseaduse ulatuslikuma riive, on selleks vaja küsida kõrgema võimu kandjalt ehk rahvalt nõusolekut ja tõenäoliselt täiendada uuesti põhiseadust. Neid nõudeid tuleb arvestada ka siis, kui ESML toob kaasa muudatusi ELTL-is ja ELL-is.

 • Avatar

  Eestlane jätkuvalt hääletab Reformierakonna poolt, kuna tal on soov samastuda ärimeestega, rikastega. Reformierakond on loonud endale bsnsmenide imago ja see tõmbab ligi neid ullikesi hääletama mõeldes, et nüüd nad on osa nendest, keda ta telekast nägi viimase M5-e roolis – ta on ka nüüd bsnsmenide kambas.
  Ei ole. Need inimesed ei hooli sinust ega sinu tulevikust. Reform ei taha, et sinust saaks järjekordne konkurent ärimeeste killas, kellega peab kasumit jagama – mida kitsam on ärimeeste kamp, seda rohkem iga üks teenib; mida vähem sina saad, seda rohkem nemad teenivad. Nad hoolivad vaid rahast.

  Ma ei näe muud põhjust, miks neid reformareid Riigikokku valitakse. Sisu ju neil ei ole ja lükkavad läbi otsuseid, mida rahvas tegelikult ei taha. Ju siis nende valijad teevad oma otsuse väga pinnapealsete teadmiste ning emotsioonide alusel. Seega kui kaoks ära Reformierakonna kaasahaarav imidž ullikeste silmis, kaoks ka Reformierakond.

 • Avatar

  Toon näitena pinge. Alalispinge on nagu nullnvoo, mille suhtes saab tekitada teise pinge. See nullnivoo on nullise pinge korral tõesti null.
  Kuid tekitame alalispinge, noh nt 200 volti. Paneme teise pinge pisut kõikuma 220-230 voldi kanti (nullpunkti suhtes). Kuid 200-se pinge juures on see “teine pinge” ehk reformiröövlite tegelik reiting kuskil 10-20 volti. EKRE puhul kahtlusan, et nullnivoo on asetatud alla nulli. Tegelik reiting on arvatavasti märksa üle 20 protsendi (ehk siis 300 voldi kanti antud näites).

 • Avatar

  Teete vist nalja??? Usute ikka veel, reformisulide “nullpunkt” ei asu kuskil 26% kohal?

 • Avatar

  Just tänu internetile levib ka manipuleeriv vale info väga kiiresti. Internet annab küll suuremad võimalused rohkema info kätte saamiseks, aga kes seda ikka nii põhjalikult harrastab kui paljud piirduvad ainult pealkirjade lugemisega.
  Lisaks, kui oled sündinud sots, siis reaalsusest ei saada ka läbi interneti aru. Kuid nii mõnelegi hakkab vaikselt kohale jõudma, et oravatel ja sotsidel on midagi puudu.

 • Avatar
  satanisgod.org

  Tänu internetile muutuvad noored peavoolu valeinfost aina vähem sõltuvamaks.

 • Avatar

  Slowly but surely. Väga tublid! Eks terve mõistus peabki lõpuks võitma.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused