Vastuseks Eesti PEN-i pöördumisele: te haugute vale puu juures!

Rubriik Eesti On
- Updated
©Arno Saar/Õhtuleht
Kui üks allakirjutanutest on patoloogiline rahvusluse vihkaja, vasakpoolne Rein Raud, siis polegi PEN klubi pöördumisest midagi elutervet oodata.

Silmakirjalikkus jätkab lokkamist ja nüüd on sellega hakkama saanud üks kolmetäheline klubi.

Vasakpoolset maailmavaadet esindav Eesti PEN väljendab oma muret viimastel nädalatel toimuvate protsesside pärast, mis ilmutavat selgeid märke ajakirjandusvabaduse vähenemisest, selgub avalikkuse ette jõudnud kirjast, mis on üks osa kaklusklubist: “Virutagem kõik koos EKRE-le!”.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Miks PEN nüüd ärkas? Neli aastat, kui EKRE oli opositsioonis ja ajakirjandus rahvuslikke seisukohti kajastavaid artikleid ei avaldanud, oli Eesti PEN vait kui kult rukkis – polnud põhjust muretseda. Liberaalsel maailmavaatel läks kõik ju hästi, nende seisukohad jõudsid kõigini ja konkurendid olid aia taha surutud.

Nüüd on rahvuskonservatiivid valitsuses ja teise poole paanikaosakond tambib häirenupul – ajakirjandusvabadust piiratakse! Ei, ei piirata, hoopiski vasakpoolsel ja liberaalsel maailmavaatel pole meediamaastikul enam ainuvõimu, neil tuleb laskuda diskussioonidesse, kaitsta omi seisukohti, väljuda mugavustsoonist, püüda tagasi neid lugejaid, kes nende üheülbalise kajastuse juurest alternatiivsete variantide poole on pöördunud.

EKRE lõi oma meedia just seetõttu, et peavoolumeedia rahvuskonservatiive ei avaldanud. Nüüdseks on see meediagrupp muutunud tugevamaks, seda loetakse ja usutakse ning seetõttu on klassikaline meediamaastik ärevuses. Ainult et nad ei tõtta mitte tõestama, et neil on õigus, vaid rõhuvad sellele, et vastastel ehk rahvuskonservatiividel polevat.

“Et vabadus eeldab vabatahtlikke piiranguid, tõotavad PENi liikmed, et nad võitlevad selliste vaba ajakirjanduse väärnähtuste vastu, nagu seda on valeandmete avaldamine, tahtlik valetamine ning faktide väänamine poliitiliste ja isiklike eesmärkide saavutamiseks.” Kus te olite siiani, kui EKRE kohta korduvalt valesid avaldati, teda Vao põlengus ja Mary Jordani kividega pildumises süüdistati? Seal olid mängus nii valeandmete avaldamine kui ka faktide väänamine poliitiliste eesmärkide saavutamiseks!

“On peaaegu uskumatu, et tänases Eestis tuleb kokku puutuda nii vaba kriitika piiramise kui ka valede levikuga, mida saadavad isiklikud rünnakud.” PEN-rahvas, heitke pilk Delfisse ja te näete tohutult isiklikke rünnakuid, kasvõi Martin Helme enam kui kümne aasta taguse majandustegevuse väljatoomisel, kus pole sõnagi tõde!

Kui teie jaoks tähendab vaba kriitika piiramine Lobjakat ja Kiislerit, siis lugege esimese lugusid EKRE naiste kohta ning teise intervjuu pealkirja Mart Helmega: “Järelikult ei ole ta inimene, ta on loom. Ja see loom tuleb hukata”. Kus te näete vaba kriitikat?

“Ühelt poolt avaldatakse ühe valitsuspartei Riigikogu liikme poolt toimetatud internetiportaalis jätkuvalt agressiivselt sõimavaid artikleid kõigi selle partei kriitikute vastu.” See Riigikogu liige on meediagrupiga seotud vaid administreeriva nõustajana. Uudiste eest hoolitseb meeskond ja hulk kaasautoreid – ka selle vastuse päeval on portaalis viie erineva autori arvamus- ja tõlkelood. Uued Uudised kajastavad rahvuskonservatiivset maailmavaadet ja avaldavad mõttekaaslaste arvamusi – me ei pretendeerigi sõltumatusele ja ega sunni ennast lugema. Ainult et peavool on millegipärast hirmul.

“Teiselt poolt aga peavad avalik-õigusliku ja juhtiva erameedia toimetajad vajalikuks manitseda oma ajakirjanikke “tasakaalustatuse” ja “mõistlikkuse” põhimõtteid rõhutades selle partei juhtfiguuride seisukohti, sh avalikku valetamist mitte kritiseerima. Väljendid, mida avalikes esinemistes kasutab valitsuse liige, võivad maksta ajakirjanikule tema töökoha.”

Kes on kaotanud töökoha? Kiisler ja Lobjakas lahkusid mõlemad omal soovil ja toimetajad, kes vastutavad väljaannete käekäigu eest, nägid ilmselt, kui halvasti mõjus nende vihaõhutajate tegevus ajalehtede mainele. Või kuidas hindab PEN Marian Võsumetsa lugu tõrvikurongkäigust, kus reporter küsib kahe kinnipüütud joodiku käest: “Noh, mehed, jäite rongkäigust maha?” Kui toimetajad sellist Sputniku stiili salliks, oleks meediakanal varsti pankrotis!

Ehk võtaks PEN ette hoopiski eilse kümne naiste tugikeskuse pöördumise (milles pole EKRE käsi mängus), kus kirjutatakse: “Tunnustame meedia väga olulist rolli perevägivalla vähendamisel Eestis. Kuid seejuures ei tohiks ajakirjanikud lähtuda põhimõttest „kus metsa raiutakse, seal laastud lendavad”. Seda teenimatut valu, mida on põhjustanud ühele perele viimaste päevade meediatorm, ei ole võimalik korvata mitte millegagi. Hilisem vabandamine ja kasvõi valuraha pakkumine ei tee traumat olematuks.

Ükskõik, kuidas lõpeb nüüdseks algatatud juurdlus, on pere varasema eraelu avalikkuse ette laotamisega kõik pereliikmed jäädavalt sildistatud. Kui soovitakse võidelda perevägivallaga, siis ei tuleks selleks ise kasutada vaimselt vägivaldseid meetodeid, vägivallatsejatele omast manipuleerimist ja survestamist (toimetuse rõhutus). /…/ Ja seda tehakse päevast päeva, kuigi naine on avalikus kirjas tungivalt palunud oma pere asjadesse sekkumine lõpetada ja vägivalda eitanud.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused