Venemaal on selge tegevuskava Ida- ja Kesk-Euroopa riikide varjatud mõjutamiseks

Eesti,
- Updated

Washingtonis tegutsev strateegiliste ja rahvusvaheliste uuringute keskus ning Bulgaarias, Sofias tegutsev demokraatiauuringute keskus viisid läbi uuringu, millest selgus, et Venemaa on alustanud aktiivselt tegutsemist viie Ida- ja Kesk-Euroopa riigi majanduse ja poliitikaga manipuleerimiseks.

Hiljuti avaldatud raporti kohaselt on Moskva teinud koostööd neile sõbralike poliitikutega, püüdnud saavutada kontrolli energiasektoris, kuid ka teistes majandussektorites, ning õõnestanud korruptsioonivastaseid meetmeid eesmärgiga saavutada mõjuvõim Bulgaaria, Ungari, Läti, Serbia ja Slovakkia valitsuste üle.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Raportis öeldakse, et mõnedes riikides on Venemaa kohalolek muutunud nii valdavaks ja endeemiliseks, et on hakanud tõsiselt mõjutama nende riikide stabiilsust, aga ka Atlandi-üleste suhete stabiilsust. Ühtlasi viitab raport (“The Kremlin Playbook: Understanding Russian Influence in Eastern and Central Europe”), et Venemaa tegevus nimetatud riikides on seotud ka pretsedenditu aruteluga selle üle, kas Venemaal on plaanis sekkuda 8. novembril toimuvatesse USA presidendivalimistesse küberrünnakute ja demokraatide presidendikandidaadi Hillary Clintoni kampaaniameilide avalikustamisega. USA valitsus on ametlikult süüdistanud Venemaad USA demokraatliku partei serveritesse häkkimises, mida Venemaa president Putin on loomulikult eitanud.

Raporti peamine koostaja on endine kõrge USA riigiametnik, kes kinnitab, et Venemaa tegutseb aktiivselt saamaks tagasi kontrolli Ida-Euroopa riikides, mida Putin peab õigusega n-ö Venemaa puhverriikideks ja soovib õõnestada mitte ainult NATO ja Euroopa Liidu tegevust, vaid demokraatia alustalasid üleüldiselt. Venemaa tegevuskava näeb ette altkäemakse, propagandat, valeinfo levitamist, Kremli kriitikute kahjutuks tegemist. Samuti kasutatakse oponentide ja Lääne institutsioonide õõnestamiseks aktiivselt internetti.

Bulgaarias on Venemaa majanduslik kohalolu niivõrd tugev, et ulatub keskmiselt 22%-ni SKP-st (viimase kümne aasta jooksul) ja seega on olemas väga kõrge risk riigi täielikust sattumisest Venemaa mõju alla.

Tegemist ei ole sugugi esimese sarnase raportiga sel aastal. Ka varem on avaldatud raporteid, mis toovad selgelt välja Venemaa plaanid teatud Ida- ja Kesk-Euroopa riikides.

Allikas: Reuters (tõlkinud Triin van Doorslaer)

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused