Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

VIDEO: Martin Helme ETV-s: Koalitsioon vaatas kuristiku servalt üle ja kõik astusid sammu tagasi

22.10.2020
Laadime sisu...

Kõik valitsuspartnerid otsustasid sammu tagasi astuda ja liikuda edasi selles suunas, et usalduslik koostöö taastada, ütles rahandusminister, EKRE esimees Martin Helme ETV saates “Esimese stuudio”.

“Kolm koalitsioonipartnerit vaatasid kuristiku servalt üle ja kõik otsustasid sammukese tagasi astuda. Kui siin räägitakse mingitest tagasiastumistest, siis see see sammuke on,” ütles Helme.

“Oleme omavahel suheldes saanud – väljaspool meediat ja näost näkku – väljendada neid muresid, mis on olnud ja mis on võib-olla ka kuhjunud varasema aja jooksul. Ka koroonakriisi ohjeldamine, riigieelarve koostamine on olnud pingeline aeg. Võib-olla need on kõik kuhjunud ja kuskil mingisugused teemad, mis varem hoiti taustal, ühel hetkel lihtsalt plahvatasid välja. Ma arvan, et me oleme üksteise motiividest ja üksteise eesmärkidest paremini aru saanud ja liigume kindlasti selles suunas, et usalduslik koostöö taastada,” rääkis Helme.

EKRE esimees kinnitas, et lahkhelisid tekitas väga põhimõtteline küsimus. “Ka meie jaoks on küsimus põhiseaduse alusväärtustes, pluralistlikus ühiskonnas, sõnavabaduses, südametunnistuse vabaduses. Need on väga suured teemad ja võib-olla igapäevases poliitilises sagimises ei tule alati inimestele niimoodi ettegi. Aga tekib hetki, kus need kerkivad esile ja neist on vaja rääkida. Ma arvan, et me peame olema kõik tänulikud, et Eesti on vaba riik, kus kedagi ei saa keelata armastamast kedagi teist, aga ei saa ka sundida armastama kedagi teist. Need on olulised asjad, mis on vaja läbi arutada.”

Martin Helme kinnitas, et Eestis on kõigil inimestel võrdsed võimalused. “See on põhiseadusega tagatud. Selles ei ole üldse mingit küsimust. Keegi omistab meile mingeid jaburaid seisukohti väljasaatmistest või tagakiusamistest. See on laim. Me pole sellest kunagi rääkinud. Aga on olemas väga põhimõttelised väärtusküsimused, kus me polegi nõus mingite asjadega ja meil peab olema võimalus seda väljendada, et me pole nõus sellega,” ütles Helme.

“Üks asi, mis on diskussiooni käigus selgeks saanud, et me mingeid teemasid koalitsiooni tegemisel ei käsitlenud. Koalitsiooni saab teha, kui sul on ühisosa, sellele ühisosale keskendusime, teised teemad jätsime kõrvale. Aga mõned teemad kerkivad vahel üles nii, et nad ei hoiata ette. Ja ühel hetkel me avastasime, et seal on suurem lõhe kui arvasime ja nüüd tuleb sellega hakkama saada ja edasi minna.”

Rahandusministri sõnul on abielu rahvaküsitlus EKRE jaoks tähtis. EKRE valimislubadus oli kooseluseaduse tühistamine, kuid see eesmärk leppesse ei jõudnud, vaid sõelale jäi põhiseaduse muudatuse algatamine rahvaalgatuse jaoks ning kooseluseaduse tühistamise asemel abielureferendum.

“See on üks keskseid väärtusteemasid, mis koalitsioonileppes sees on. Selle ärajätmine lihtsalt sellepärast, et see on kellelegi ebamugav, ei ole võimalik, koalitsioon nii ei tööta. Me oleme kompromissialtid, me saame seda sõnastust täpsustada, oleme kohtunud õiguskantsleriga, et sõnastust täpsustada, et see oleks võimalikult arusaadav ja ei tekitaks mingit kahepidi mõistmist ja muud sellist. Me saame isegi arutada, kas see kuupäev peab olema tingimata see kuupäev või on ta natukene teise kohta nihutatud, arvestades seda, et need on kaks erinevat valijaskonda. Me oleme valmis selle üle arutama, aga me pole valmis arutama selle üle, et see koalitsioonipunkt ei kehti,” selgitas Helme.