Vigade parandus: Kaja Kallas saab kriitika summutamiseks abi kohtulingvistilt

Rubriik Eesti On
- Updated
©Andres Putting/Ekspress Meedia
Paneb mõtlema – mida öelda? Kaja Kallas intervjuul.

Reformierakonna “ime” Kaja Kallas eksib oma väljaütlemistes sageli ja erakonna “targad pead” peavad appi tõttama, lastes muuta uudiseid ja võttes appi ka keeleteadlased.

Hea näite võib tuua BNS-ist: esmaspäeval kell 15:39 teatas uudis: “Kallas: Reformierakond toetab ÜRO ränderaamistikku”. Juba kell 16:36 tuli uus uudis: “Kallas: Eesti võiks ÜRO ränderaamistikku toetada (Parandatud!)”. Juures on lause “NB! Reformierakonna täpsustuse põhjal muudetud pealkirja ja avalõiku!” Ilmselgelt leiti pärast esimest uudist erakonnas: “Kaja, ei tohi öelda, et toetame, sest nii me kaotame valijaid!” Siis tehtigi RE toetusuudis ümber arvamuseks: Eesti võiks toetada!

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Just selline ongi Reformierakonna poliitika – veel eelmisel nädalal kritiseeris Jürgen Ligi rändeleppega seonduvat kõvasti, aga nüüd on oravapartei juba kinnitanud truualamlikku heakskiitu migratsiooni hoogustavale salaplaanile!

ERR avaldas teisipäeval loo “Keeleteadlane kontrollis Eesti Päevalehe faktikontrolli Kaja Kallasele”, milles on kirjas: “Kohtulingvistika kaasustega tegelev keeleteadlane Martin Aher vaatab Eesti Päevalehes ilmunud faktikontrolli keeleteoreetilisest vaatepunktist ning seletab pisut lahti eesti keele keerdkäiku, mis selle juhtumiga kaasas käib.” Nimelt oli nn faktikontroll tunnistanud valeks Kallase “Tänane valitsus on … reserviraha ära kulutanud”.

Kuigi kohtulingvist Martin Aher väidab, et ta ei tahtvat mitte sedavõrd Kaja Kallast kaitsta, kuivõrd eesti keele kasutamise keerdkäike lahti seletada, mis võivat kõrgemal poliitilisel tasandil otsustava tähtsusega olla, kõlab see põhjendus absurdse ja naeruväärsena – pigem on tegu tellimustööga või on Aher ise Reformierakonna toetaja. Kui sellised “faktikontrollid” võtavad ette Helmede sõnavõtud ja mõnitavad neid labaselt, siis pole Ahereid kuskil. Keegi pole kusagil isegi üritanud lahti seletada, milline võiks olla ütluse “Kui on must, näita ust!” keeleteaduslik taust.

Kaja Kallase jaoks aga vallandas Martin Aher sellise arutelu: “Kui vaadata EKSS definitsiooni, võiks esmapilgul nõustuda faktikontrolli ammendava tõlgendusega: “ära kulutama: lõplikult, viimseni ära kasutama, lõpuni kulutama; raiskama. Poiss jõudis talvega kahed püksid ära kulutada. Oli oma palgast juba poole ära kulutanud. Kulutasime ära kõik tagavarad. Oli oma viimased jõuriismed ära kulutanud. Aeg oli tühja-tähja peale ära kulutatud.” See on vaid osa tervest pikast loost, kus kõlab ka: “Kui “ära kulutama” on ammendava tõlgendusega, siis ei tohiks olla võimalik rääkida kulutatava osadest. Väljendil “ära kulutama” on samas vastuvaidlematult ka ammendav komponent.”

Kõige tobedam kogu loo juures on ehk see, et nii tehakse Kaja Kallasele hoopis karuteene. See Reformierakonna esindusdaam on väitlustes ennast nõrgana näidanud, tema argumentatsioon on puudulik, karismaatilisus on pigem ilumodelli oma ja puudub poliitikanaiste (Margaret Thatcher) tugevus – ja nüüd tõttavad talle appi keeleteadlased! See malekäik, kus väidetakse, et sõnadest saadi valesti aru ja ütleja mõtles hoopiski midagi muud, on ju Eesti poliitikamaastikul väga levinud, aga mõju kaotanud!

Uued Uudised suhtuvad täie kriitikaga igasugustesse “faktikontrollidesse”, “valedetektoritesse” ja muudesse pseudoõiguslikesse tõeväänamistesse, mida kasutatakse kõige rohkem just EKRE vastu, et aga asi liiga läbinähtavaks ei muutuks, võetakse pisut ette ka teisi. Üldiselt käib see faktikontroll umbes nii, et ohvriks valitud poliitiku mõnda ütlust lükatakse mõnede autoriteetide kahe-kolme tõsise põhjendusega ümber – sageli aga on needki teiste samaväärsete poolt kahtluse alla seatud. Näiteks üritas Delfi kord tõestada homoseksuaalsuse normaalsust Freudi kirjaga ühe gei emale ja Ameerika Psühholoogide Liidu arvamusega, kuigi kiri võib olla vaid heatahtlik lohutus ja kõnealune psühholoogide uurimus on kogu teadusmaailmas vaidlustatud kui pseudoteaduslik ideoloogiline tellimus.

Mis aga puutub Kaja Kallasesse ja teistesse “vigade parandajatesse”, siis Idamaade vanasõnade järgi on sõna kui lendu lastud lind, ja millist päästemehhanismi ka tööle ei pandaks, näitab see, et Reformierakonna eesotsas on naiselikult ilus, aga poliitiliselt kahvatu tegelane. Mis aga puutub Keskerakonda, siis nemad on ära kulutanud ka riigi suveräänsuspagasi ning loonud eurooblasti.

Allikad: BNS, ERR

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused