Viimased tverikarjalased hoiavad elus soomeugri kultuuri

Eesti,
- Updated
2

Veebilehel “Russia Beyond the Headlines” on avaldatud fotoreportaaž viimastest Venemaal Tveri piirkonnas elus püsivatest karjala küladest.

Tveri-Karjala on osa Tveri oblastist, mis asub kahetunnise sõidu kaugusel Moskvast. Viimased 500 aastat on see olnud koduks karjalastele, väikesele, kuid uhkele rahvusele.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Tverskaya Karelia

Aastaid kestnud allasurumisele ja assimileerimisele venelaste poolt vaatamata hoiavad tverikarjalased endiselt elus oma keelt, kultuuri, tavasid ja traditsioone.

Tverskaya Karelia

Karjalased on enamasti keskmist kasvu ja heledapäised, hallikassiniste (harva tumedate) silmadega. Neile iseloomulikeks joonteks on äkilisus, nutikus ja sügav ühtekuuluvus looduse ning oma maaga.

Tverskaya Karelia

1930. aastal elas Tveri oblastis 150 000 karjalast, 2002. aastaks oli neid jäänud umbes 15 000. Tverikarjalaste juured avalduvad kõige enam nende külaelus.

Tverskaya Karelia

Maksatihha rajoonis asub suur Kljutševoi küla, mille elanikud kõnelevad siiani karjala keeles.

Tverskaya Karelia

Külas jagus elanikke kunagi rohkem kui sajasse majja. Talud ei olnud rikkad, kuid siiski tootlikud. Kasvatati tatart, rukist, kaera, otra ja kartulit ning loomadest lehmi, vasikaid, sigu, kanu, lambaid ja hobuseid.

Tverskaya Karelia

Külas olid vallamaja, haigla, raamatukogu, postkontor, rahvamaja, kool, kirik, meierei ja pagariäri.

Tverskaya Karelia

Kõik vajalik tehti valmis kohapeal. Käsitsi tehti jalanõusid, punuti korve ja linaseid rõivaid, tikiti särke ja peakatteid, valmistati nõusid, toodeti tõrva, käidi kalal ja küpsetati kohalikku toitu – sultšinõ-pirukaid.

Tverskaya Karelia

1958. aastal jõudis külla elekter ja veevärk. Toona elas seal palju inimesi, kes tähistasid kõrvuti kommunistlikke ja õigeusu pühasid.

Tverskaya Karelia

Nüüdseks on elanikke jäänud vaid 15 majja 150-st. 2014. aasta algul oli külas alla saja püsielaniku, suurem osa neist pensionieas.

Tverskaya Karelia

Peresidemed on kohalike jaoks väga olulised. Ennekõike säilivad köögikombed: talveks valmistatakse kodujuustu, tehakse õlut, keedetakse jõhvikakisselli või kaerahelbeputru ja mune.

Tverskaya Karelia

Noored aga lahkuvad külast. Praegu elab seal lapsi vaid kolm.

Tverskaya Karelia

Rahvamaja, raamatukogu, muuseum, kauplus ja postkontor veel töötavad, vallamaja ja kool on suletud. Viimane õpilane lõpetas 4. klassi 2013. aastal, teda haris tema ema.

Tverskaya Karelia

Masendavale statistikale vaatamata loodavad külavanemad karjala keelt ja kultuuri, ajalugu ja traditsioone elus hoida.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused