Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Vormelisõitja Jüri Vipsi tühistamine tekitab vastakaid arvamusi

28.06.2022
Jüri Vips
© Scanpix

Red Bulli vormelimeeskond teatas sotsiaalmeedias, et nad lõpetasid koostöö Eesti sõitja Jüri Vipsiga. See võib tähendada tema vormelikarjääri lõppu.
Red Bull peatas vormelisõitja Vipsi liikmelisuse 21. juunil, kuna ta käitus Twitchi otseülekandes nende hinnangul kohatult.

Vips mängis koos teise Red Bulli juuniori Liam Lawsoniga arvutimängu, millest tehti Twitchi otseülekanne, kuid mänguhoos kasutas Vips ühe vastase kohta sõna nigga. Lisaks e meeldinud talle Lawsoni poolt pakutud roosa nokkmüts, mida imetas homode värviks. Sellest piisas, et meeskond alustaks uurimist ning nüüd jõuti lõplikule järeldusele, et Vipsiga lõpetatakse koostöö ja tema leping nii F1 meeskonna testisõitjana kui ka varusõitjana. F2-s sõidab Vips Hitech meeskonnas.

Kuigi Red Bullil oli mugav selle intsidendi taha pugeda, võis tegelik põhjus olla Vipsi sõiduoskustes, sest ta on teinud viimasel ajal headel positsioonidel mitu sõiduviga.

Twitteris läks Red Bulli otsuse peale tuliseks vaidluseks ning kommenteerijad jagunesid kahte leeri.

„Kasvage suureks. Noor inimene ütles midagi valesti, see näitab tõesti, kui halvasti on asjad ühiskonnas läinud. Noor lüüakse keelevääratuse pärast risti, miks ei keerata ette teist põske?! Ärge hävitage tema karjääri 10 sekundiga,“ säutsus üks.

„Tühistamiskultuur on nõme. Kui see on vaid ühe kommentaari pärast mängus, siis peaksite olema intelligentsemad. Piisaks hoiatusest ja tulevikus tähelepanelikkuse nõudmisest. Aga saada lahti kogu tema kuvandist ja karjäärist? Olge normaalsed,“ kirjutas teine.

Vormelisõbrad on hämmingus, kuna Red Bulli meeskond ei soovinud midagi öelda mõned tunnid varem, kui selgus, et rassismiskandaali on sattunud ka F1 maailmameister Nelson Piquet.

Samuti toodi välja vormelitsirkust juhtiva Red Bulli piloodi Jos Verstappeni samasisulised varasemad ütlused.

Mõned on teatanud, et nad enam Red Bulli tooteid ei tarbi.

Konservatiivse maailmavaatega spordiajakirjanik Peep Pahv kirjutas: „Reinar, ma löön su maha!“ hüüdis korvpallitreener Andres Sõber kümmekond aastat tagasi ühes kurikuulsas videos. Jüri Vipsiga juhtunu näitel tuleks Sõber selle fraasi eest tänapäeva hullunud maailmas vangi panna.

Loomulikult ma tegelikult ei arva, et emotsioonide pulbitsedes üle huulte lendu lastud lause pärast tulnuks Andres Sõpra toonagi mingilgi kujul karistada. Jumal tänatud, et toreda mehe hüüatuse peale lihtsalt naerdi. Isegi Reinar Hallik ise jätkas tema juhendamisel mängimist. Kuid hea tahtmise juures võinuks seda tõlgendada kui tapmisähvardust ning see on mitu korda krõbedam tegu kui Jüri Vipsi mängu hoos kasutatud sõna „neeger“ või roosa mütsilotu liiga geilikuks nimetamine.“

Pahv lisas, et „paraku elame me üha rohkem viltu kiskuvas maailmas, kus ülemvõimu kipuvad haarama hullunud ja „rõhutud“ aktivistid.“

Teine spordiajakirjanik Jaan Martinson kommenteeris: „Tühistamismaailm on kohati õõvastav, kuid paraku sellises me elame. Võime ju arvata, et mänguhoos mõtlematult üle huulte lipsanud n-sõna eest hävitada noore võidusõitja karjäär on ebaõiglane ja karistus süüteoga võrreldes ebaproportsionaalne, aga kohut mõistavad teised.“

Kunstiteadlane, kultuurikriitik ja luuletaja Linnar Priimägi küsib selle peale, kas neegrid on üldse olemas: „Eesti inimesed protestivad võõra kombestiku vastu: „poliitilise korrektsuse“ sildi all sunnitakse meid muutma oma emakeelt.